De 'koude kant' van de keuken Brugklasser Lieke Oggel uit Goes blijft elke week graag een paar uurtjes extra op school om te bewegen. Ze zit in de sportklas van het Ostrea Lyceum in Goes. OOOO 0<XxXxX>0<C><X><X><X><C><X><X><X><C><^^ maa erwijl andere scholieren in klaslokalen zitten, schuiven de leerlingen van de sportklas van het Ostrea Lyceum op hun kont over de ijsbaan. Alle- tegelijk. Ze duikelen bijna over elkaar heen op het oefenbaantje op de schaatsbaan in Breda. Ze lachen, gillen en gooien de benen in de lucht. Op deze maandag in december krij gen ze les in schaatsen. En om goed te kunnen schaatsen, moet je ook le ren om 'goed' te vallen. De twaalfjarige Lieke uit brugklas havo krabbelt na de val-oefening snel weer op. Ze heeft nog niet vaak geschaatst, maar toch beweegt ze be hendig heen en weer op de geleende noren. Ondertussen kletst ze met haar vriendin Julia Simons. De tweede helft van de ochtend mag Lieke de echte baan op. Af en toe krijgt ze aanwijzingen van een coach. Ze leert remmen door haar schaatsen in een 'pizzapunt' te zetten. En ze leert om haar knieën boven haar te nen te houden. Deze schaatsdag ma ken de leerlingen ook nog kennis met sprinten, marathonschaatsen, curling en ploegenachtervolging. Lieke zit in de sportklas. Dat houdt in dat ze in de eerste, tweede en der de klas twee uur per week een sport les heeft, bovenop de gewone lesu ren. De sporturen zijn aan het eind van de dag ingepland en vinden voor namelijk buiten het gymlokaal plaats. De sportklasleerlingen maken - te gen een kleine vergoeding - kennis met allerlei soorten sporten. Ze volg den dit schooljaar een skate clinic op de baan in Goes. Ze dansten bij dans school Janvier in Goes, speelden le vend stratego en kregen hardloop scholing. Ook werd al een volleybal toernooi gehouden, waarbij de sport- klassen onderling tegen elkaar stre den. „Je hoeft niet per se goed te zijn in sporten", zegt gymdocente Aman da Nonnekes. „Als je het maar leuk vindt." Lieke vindt het helemaal niet erg om elke week twee uur langer naar school te gaan. „Ik vind sporten heel erg leuk. Ik hou ervan om buiten te zijn. En in die extra uurtjes gym doen we vaak leuke dingen, zoals het schaatsen vandaag. Op school zit je achter een tafeltje, lessen waarin je mag bewegen, zijn 't leukst." En in haar vrije tijd sport Lieke bijna dagelijks. Ze korfbalt in het Ci-team van Tjoba in 's-Heer Hendrikskinde ren én zit in een Zeeuws talenten team. „Ik train drie keer per week en op zaterdag hebben we een wed strijd. En ik ga soms ook op mijn longboard. Dat is een skateboard, waarmee je minder vaak hoeft af te zetten." Lieke wilde niets liever dan naar de sportklas. „Ik had er al van gehoord, omdat mijn broer ook in de sportklas Sporten is heel erg leuk. Ik hou ervan om buiten te zijn zit", vertelt ze. De sportievelingen uit de brugklas zitten in één groep. Dat betekende voor Lieke dat ze niet bij haar klasgenootjes van de basis school in de klas kwam. „Ik kende aan het begin van het schooljaar hele maal niemand." Dat was best spannend, maar inmid dels heeft ze vriendinnen gemaakt, die sporten net zo leuk vinden als zij. „Op zaterdagmiddag gaan Julia en ik wel eens een rondje doen op de long board. En we zitten altijd naast el kaar in de klas." Sportieve havo-leerlingen van het Ostrea Lyceum kunnen voor het exa menvak bewegen, sport en maat schappij kiezen. Op de mavo kan li chamelijke opvoeding als examenvak gekozen worden. Lieke hoeft nog lang niet aan exa mens, een beroepskeuze of vervolgop leiding te denken. Ze is nog maar twaalf en de eerste helft van het brug- jaar is net voorbij. Eén ding weet ze wel. „Ik wil later het liefst iets met sporten doen." Ik werk bij restaurant Het Gerecht in Terneuzen. Ik werk in de keuken en doe de 'koude kant.' Dat bete kent dat ik voor bijvoor beeld de broodjes en sala des verzorg. Ik maak kort om alles klaar wat koud wordt geserveerd aan de gasten. Negen of tien uur per week. Zowel in het week end als doordeweeks werk ik in het restaurant. Ik weet het niet precies, ik geloof dat ik 3,70 euro per uur verdien. Ik heb het goed naar mijn zin bij Het Gerecht. Ik heb al in veel verschillende res taurants gewerkt. Hier werk ik sinds kort en het be valt me goed. Volgend jaar ga ik naar de Hogeschool Zeeland en dan ga ik voor maritiem officier leren. Er zijn wel raakvlak ken met de horeca. Als mari tiem officier zal je ook wel afwijkende uren hebben en in weekenden of feestdagen moeten werken. Maar dat ben ik nu toch al gewend en het lijkt me een mooie opleiding. Lessen waarin bewegen, zijn j e mag 't leukst door Cornelleke Blok Wat voor bijbaantje heb je? Hoeveel uur per week doe je dit werk? Wat verdien je? Wat vind je van het werk? Zou je dit werk later ook willen doen? Naam: Lars Endhoven (17) Woonplaats: Terneuzen School: Zeldenrust- Steelantcollege in Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 115