PW-aanhangster 10 BINNENLAND VLIEGRAMP MH17 Nog altijd veel vragen over wat Nederland voor 'MH1T wist over risico's in Oekraïens luchtruim. DEN HAAG - Wie wist eigenlijk wat, en wanneer, over het feit dat al vóór 17 juli er meerdere inciden ten met andere vliegtuigen boven Oekraïne waren geweest? Die vra gen leken tot nu toe niet priori teit nummer één te hebben in Den Haag, maar langzaam drup pelen wel steeds meer details door. Hoewel het kabinet zegt dat het gaat om informatie die al lang be kend was, bekruipt de vragenstel lers in de Tweede Kamer - onder wie CDA'er Pieter Omtzigt - het gevoel dat niet alle info gedeeld wordt. „Nu blijkt dus ineens dat Nederland wel op de hoogte is ge steld. En dat het bericht destijds is verspreid onder departemen ten. Maar blijkbaar is daar nie mand geweest die heeft gedacht: wat moeten we hiermee doen?" Nederland is vlak voor de ramp met MH17, die 298 passagiers het leven kostte, inderdaad actief op de hoogte gesteld dat een Oek raïens militair vliegtuig boven het oosten van het land is neerge haald, schrijft het kabinet in een brief. Dat was ook al publiekelijk be kend, benadrukte premier Mark Rutte gisteren nogmaals na af loop van de ministerraad. Deson danks heeft de Nederlandse diplo maat de informatie over het inci dent in het Oekraïense luchtruim op 14 juli wel doorgespeeld naar Den Haag. Volgens het kabinet was er echter geen reden om de luchtvaartmaatschappijen daar ex pliciet op te wijzen, omdat het Oekraïens luchtruim voor interna tionaal luchtverkeer gewoon open bleef. Rutte: „Landen gaan zelf over het eigen luchtruim, zij beslissen over de toegestane vlieg hoogte." De minimale hoogte in Oekraïne was eerder al aangepast, vliegtuigen mochten alleen op 9,7 kilometer hoogte boven Oekraïne vliegen. MH17 hield zich daaraan, maar werd toch neergehaald. Omtzigt neemt net als zijn colle ga-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma van D66 geen genoegen met de antwoorden zoals ze nu zijn gege ven. „Die Antonov is op 6,5 km hoogte neergeschoten, waarschijn lijk met een raket vanaf de grond. Dat was toen al bekend. Raketten die een vliegtuig op 6,5 km kun nen raken, kunnen ook hoger. Die schakel moet je dan maken in Den Haag." De oppositieleden willen weten wie wanneer precies op de hoog te is geweest van het incident met de Antonov, met wie daar overleg over is gevoerd en welke afweging daar over is gemaakt. „Ook KLM zal moeten uitleggen waarom het niet op basis van pu blieke informatie heeft besloten om Oekraïne te mijden, zoals Air France dat bijvoorbeeld wel deed", aldus Omtzigt. Volgens de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid Dick Schoof, die alle crisis vergaderingen rond MH17 vanaf de dag van de ramp heeft geleid, is het antwoord op de vragen in de Kamer duidelijk. „Dat een aan tal maatschappijen in juli niet meer op die route vloog, had niets met het vliegincident rond de Antonov te maken, maar met de situatie die zich een halfjaar eerder op De Krim had voorge daan. Voor Nederland had die Op haar bovenarm prijkt een vlie gende meeuw, op haar onderarm heeft ze de handtekening van Geert Wilders laten tatoeëren: Willeke (48) uit Zoetermeer is overtuigd aanhanger van de Partij voor de Vrijheid. En ze is boos. Boos op de Evangelische Omroep, die vanaf dinsdag 20 januari het vierdelige reality-programma Rot op naar je eigen land uitzendt. Zes kandidaten met uitgesproken me ningen over vluchtelingen, van ex treem-links tot -rechts, leggen daarin in omgekeerde richting de route af van een vluchteling die vanuit Jordanië naar Nederland komt. Met alle bijbehorende ont beringen. Een van de deelnemers is Wille ke. Ze vindt dat in Nederland al leen plek is voor 'echte' vluchte lingen, mensen uit oorlogsgebie den die voor hun leven moeten vrezen; maar ook dat Nederland genoeg heeft gedaan op dit ge bied. Ze is vroegtijdig uit het pro gramma gestapt, vertelde ze giste ren tijdens de perspresentatie van het programma. „Ik dacht dat we landen zouden bezoeken waar volgende keer weer! 'Niet meteen vliegverbod bij door Niels Klaassen en Niki van der Naald door Niek Opten HILVERSUM - PVV-sympathisante Willeke is boos uit het EO-program- ma Rot op naar je eigen land ge stapt. Ze voelt zich misleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10