Ik vind het leuk om creatief te zijn i >o<xxxxx><x><x><x><><^^ <XXX> het onderdeel metaal. Gedurende een aantal weken volgen ze zes uur per week praktijklessen over deze techniek sector, naast theorievakken als wiskun de en Nederlands. Aan het eind volgt een 'levensechte stage' van een week bij een Zeeuws bedrijf. Zo ruiken de jongeren aan alle sectoren.Dion heeft al twee keer stage gelopen, bij bouwbe drijf Joziasse in Vlissingen en bij Im- tech in Goes. Hij vond het heel erg leuk. „Dan zie je hoe het in het echt gaat. Ik mocht mee met een klusjes man. Hij loste problemen in huizen op. Bijvoorbeeld een lekkage, maar we moesten ook een keer sloten vervan gen bij iemand die uit huis gezet werd. Dat maak je anders toch nooit mee?" Metaal is niet het vakgebied waar Dion later in wil werken. Dat heeft hij tij dens deze module al uitgevonden. „Ik doe liever hout of elektro. Dan maak je dingen waar je echt iets mee kan, vind ik." Kelian denkt daar heel anders over. „Ik vind metaal leuker dan alle andere onderdelen. Ik denk dat ik later lasser wil worden. Tenzij ik autotechniek nog leuker vindt, maar dat onderdeel heb ben we nog niet gehad."Het vakcollege is bedoeld voor jongeren die niets lie ver doen dan met hun handen werken. Ze krijgen veel praktijk. Goede leerlin gen krijgen de kans om na het derde leerjaar al te beginnen met hun mbo-opleiding bij Scalda. Zo kunnen ze in zes jaar hun diploma als vakman of vakvrouw op mbo niveau 3 halen. Zeeuwse techniekbedrijven zijn nauw betrokken bij het vakcollege. Ze verwel komen stagiaires en stellen bedrijfs ruimte beschikbaar voor praktijkonder delen. Zo monteren de leerlingen bin nenkort een step bij Damen in Vlissin gen. Bedrijven hebben ook invloed op het onderwijsprogramma. „In het be stuur van de opleiding is elke techniek- tak uit het bedrijfsleven vertegenwoor digd", zegt Bert Kaan, docent techniek en vakmanschap. „We vragen de bedrij ven wat zij vinden dat de leerlingen moeten kennen en kunnen. Het blijkt dat ze een goede beroepshouding be langrijker vinden dan beroepskennis. Daarom laten we de bedrijfsmatige cul tuur in de lessen terug komen. Leerlin gen dragen overalls en worden beoor deeld op motivatie en op tijd aanwezig zijn." De stage helpt veel jongeren om hun passie te vinden. „Eén van mijn leerlingen vond elektro zó leuk dat hij graag twee dagen per week stage wilde lopen. De monteur vond het hartstikke leuk om zo'n gedreven leerling te heb ben. Die jongen heeft de theorievak ken 's avonds gevolgd." Dion en Kelian weten ook zeker dat ze verder willen in de techniek. „Ik hou niet van theorie. Ik wil met mijn handen werken", zegt Kelian. „We doen hier allerlei opdrach ten. Sommige zijn leuk en som mige zijn rottig, zo kom je erach ter wat je echt leuk vindt." Dion knutselt in zijn vrije tijd veel. „Ik knap oude meubel tjes op en ik verkoop ze door: stoelen, een bankje, een spiegel of een kap stok." Hij vindt leren heel saai. „Ik kon naar de havo, maar ik had geen zin om op mijn tenen te lopen. Toen ik in groep 8 een dagje mocht meelopen op het vakcollege, wist ik heel zeker dat ik dit wilde doen. Je werkt echt aan iets. Vorig jaar hebben we zeepkisten ge maakt. Daarna hielden we een race op het schoolplein. Dat was gaaf! En ik vind het fijn om zelfstandig te werken. Dan hoefik niet te overleggen en kan zo snel gaan als ik wil. Ik hoop dat ik dit jaar al examen kan doen." Ik werk in het magazijn van kralenwinkel-online.nl in Middelburg. Dat is een kra- lenwinkel die niet alleen via internet verkoopt, maar ook een fysiek magazijn heeft. Ik moet daar de kralen sor teren, tellen en de klanten helpen. Ik verdien vier euro per uur. Ik werk op de zaterdag van tien tot vijf uur. Ik ben blij dat ik daar kan werken, ik wilde namelijk niet gaan vakkenvullen en via, via kwam ik bij de kra- lenwinkel terecht. Ik werk er nu sinds eind april en de sfeer vind ik daar erg leuk. Daarnaast zijn het personeel en de baas erg leuk. Ik kan het goed met ze vinden. Verder vind ik het leuk om creatief bezig te zijn, dus kralen pas sen er wel bij. Nee, het werk dat ik nu doe in het magazijn wil ik later niet doen. Maar een eigen bedrijfje hebben met bij voorbeeld kralen lijkt me wel leuk. ZATERDAG 10 JANUARI 2015 Derdeklasser Dion Aerssens werkt in het Technum in Vlissingen aan een boorstandaard. Naam: Luca van Breda (16) Woonplaats: Vlissingen School: Scheldemond College in Vlissingen Wat voor bijbaantje heb je? Wat verdien je per uur? Hoeveel uur per week werk je daar? Hoe vind je het? Zou je dit werk later ook willen doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 108