Van een baantje word je zelfstandig '1 Het Vakcollege Walcheren leidt jongeren op tot lasser, automonteur, bouwvakker of metaalbewerker. Dion en Kelian volgen er hun vmbo- én mbo-opleiding. OOOO /isK ckxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: e hal van het Technum aan de Edisonweg in Vlissingen lijkt wel een op een werkplaats in een echt bedrijf. Tientallen jongens en één meisje wer ken ieder aan hun eigen pro ject. De één is bezig met las sen. De ander repareert een fiets. Der deklasser Dion Aerssens (15) uit Koude- kerke staat voor een enorme boorma chine. „Ik maak een boorstandaard. Zo leren we de machine onder de knie te krij gen", vertelt hij. Hij beweegt de boor met grote hendel op-en-neer en contro- Ik hou niet van theorie. Ik wil met mijn handen werken leert of het apparaat goed afgesteld staat. Eén voor één boort hij gaatjes van verschillende groottes in een meta len blokje. Het werkstuk is bedoeld als toets. De leerlingen beoordelen eerst zichzelf. Op een papier moet Dion in vullen of de gaten de juiste grootte heb ben, of ze diep genoeg zijn en of de af werking in orde is. Daarna controleert de docent of hij niet gesmokkeld heeft. In een andere hoek van de hal zit Ke lian Jobse (14) uit Middelburg voor een computerscherm. De leerling uit vm bo 3 maakt een toets over frezen. „We moeten de onderdelen kennen, hoe het werkt en we moeten weten hoe je het apparaat in elkaar zet", legt hij uit. „We mogen zelf weten wanneer we de toets doen. Je maakt 'm op de computer als je er klaar voor bent. En je ziet meteen je cijfer." De derdeklassers van het vak college Walcheren zijn bezig met het Ik werk als caissière bij de Albert Heijn in Vlissingen. Ik verdien vier euro per uur. Ik werk doordeweeks drie uur per dag na school. Het is niet te veel maar ook niet te weinig. Als caissière doe je de hele tijd hetzelfde, je zegt goede middag, vraagt of ze een bo nuskaart hebben, je scant al les en je geeft ze een bonne tje of zegels en dat is het. Dat maakt het wel eento nig, maar soms heb je gezel lige klanten waar je een praatje mee kan maken. Dan valt het wel mee. Daarnaast heb ik er zelf voor gekozen, niet alleen voor het geld. Maar ook voor de ervaring die je op doet en de zelfstandigheid die je krijgt. Je beslist zelf wat je met je loon doet en je hoeft niet bij je ouders aan te kloppen. Nee, het is voor mij puur een bijbaantje. Ik denk niet dat ik er later iets mee ga doen. Naam: Lavina de Visser (17) Woonplaats: Vlissingen School: Scheldemond College in Vlissingen Handen uit de mouwen door Cornelleke Blok Kelian Jobse, leerling van het Vakcollege Walcheren, denkt dat hij later lasser wil worden. Wat voor bijbaan heb je? Wat verdien je per uur? Hoeveel uur per week doe je dit werk? Hoe vind je het om daar te werken? Zou je dit werk later ook wil len doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 107