Wat komt er na Brussel, Ottawa en Parijs? 6 IN HET NIEUWS AANSLAG PARIJS Frankrijk telt vier goed getrainde elitekorpsen en steeds meer superagenten. Het zal nooit genoeg zijn. Nederlandse jihadisten juichen Elf maanden en 21 doden later blijkt die mobilisatie niet voldoen de. De aanslag van gisteren was een vervolg op eerdere gijzelin gen en aanslagen in Brussel, Otta wa en Sydney. Allen gepleegd door teruggekeerde jihadisten of mannen met sympathie voor de ji had. In Brussel schoot een terug gekeerde jihadist in mei vier men sen dood in het Joods Museum. In het Canadese Ottowa werd in oktober een militair doodgescho ten. De dader, de moslimbekeer ling Michael Zehaf-Bibeau, werd gedood. In Sydney gijzelde in de cember de Iraniër Man Haron Mo- nis tientallen mensen in een café, daarbij vielen drie doden. Parijs was gisteren de overtreffen de trap: gerichter, beter gepland, dodelijker. De drie daders gingen met militaire precisie te werk. Vol gens Franse media zouden twee van de drie schutters teruggekeer de Syriëgangers zijn. Ze zouden geroepen hebben dat ze de pro feet kwamen wreken. De daad lijkt te voldoen aan de op roep van IS in september om zo veel mogelijk burgers te doden van landen van de anti-IS-coali- tie. Bij voorkeur Amerikanen en Fransen. Door de opkomst van het jihadis- me is het dreigingsniveau in Ne derland al sinds maart 2013 'sub stantieel'. Dat betekent dat de kans op een aanslag reëel is. Hoe wel sindsdien IS opstoomde in Sy rië en Irak, tientallen moslimjon geren vertrokken naar strijdge bied en ook aanslagen volgden, wordt het officiële niveau nu niet verhoogd. Voor het allerhoogste dreigingsniveau ('kritiek') moe ten er namelijk concrete aanwij zingen zijn voor een aanslag en die zijn er momenteel niet, liet an- titerreurchef Dick Schoof gisteren weten. Schoof heeft eerder wel aangegeven dat de dreiging bin nen de bandbreedte van het huidi ge niveau meer is opgeschoven richting kritiek. Waakzaamheid blijft geboden, aldus Schoof. PARIJS - De diagnose was niet moeilijk voor Louis Caprioli, voor malig baas van de Franse binnen landse inlichtingendienst DST: de aanslag tegen Charlie Hebdo was een daad van professionals. Voor Caprioli is er maar één vraag: wat is hun volgende doel wit? Dat zou de Franse politie ook willen weten. Sinds drie jaar traint een elite-eenheid van vijf honderd agenten om een Frans '11 september' te voorkomen. Deze supermannen kunnen van gebou wen abseilen, uit helikopters springen, scherpschieten, met 200 kilometer per uur door een stad scheuren, drones besturen en op veel plaatsen tegelijk in ac tie komen. Tot hun uitrusting be horen spullen waar James Bond ja loers op zou zijn. Ze kunnen een massagijzeling op een van de toe ristenboten op de Seine in Parijs beëindigen, een aanslag op de Eif feltoren verhinderen. Ambassa des? Ze kennen de plattegronden van buiten. Maar dat verhinderde twee in het zwart geklede man nen er niet van op een mistige ochtend uit een Citroën te stap pen voor het pand van een krant en een bloedbad aan te richten. De elite-eenheid, de FIPN, werd in 2011 in het leven geroepen na dat de politie een test had gedaan. De Fransen wilden weten of het een scenario aankon waarbij 34 is- lamisten op een werkdag tussen 8.45 uur en 10.00 uur op zeven plekken in het hele land tegelijker tijd aanslagen pleegden. Het antwoord was 'nee'. Frankrijk beschikte over een elitekorps van de politie (RAID), arrestatieteams (BAC) en de elite-eenheid van de gendarmerie (GIGN). Maar die werkten slecht samen. Dus kwam er een vierde eenheid, de FIPN. Het professionalisme van de Fran se elitediensten staat buiten kijf. Maar de tijden zijn veranderd. „Het neutraliseren van de terroris ten die in 1972 een aanslag pleeg den op de Spelen in München zou nu kinderspel zijn", zegt GIGN-chef Thierry Orosco. „We moeten nu voorbereid zijn op groepen van honderd gewapende mannen die duizenden mensen kunnen gijzelen." Experts vrezen dat zonder goed inlichtingenwerk de 'superagenten' altijd als mos terd na de maaltijd komen. President Hollande onthulde gis teren dat afgelopen weekeinde 'verschillende aanslagen waren voorkomen'. Waarom kon het bloedbad bij Charlie Hebdo niet verijdeld worden? Een onder zoeksrechter, gespecialiseerd in terrorisme: „De inlichtingendien sten hebben niet de middelen om iedereen in de gaten te houden. Er zijn hier te veel jihadisten." 'Dit is wat er gebeurt als je met de islam spot. Allah is groot', twitter- de de Nederlandse jihadist Abdel- karim el A. gistermiddag vanuit Syrië. Het was zijn reactie op de aanslag op de redactie van Char lie Hebdo in Parijs. El A. is dezelfde jihadist die vorig jaar op de puinhopen van een ge bombardeerd pand in gebied van de Islamitische Staat opriep tot een 'stevige daad in Nederland'. Hij is niet de enige Nederlandse ji hadist of jihad-aanhanger die gis teren zijn vreugde uitte over de aanslag. Een andere Nederlandse jihadist twittert: 'Leve IS in Frank rijk, je kan de profeet beledigen en twintig jaar later de prijs beta len'. Abe Zakaria, die in Haagse ji- hadkringen verkeert, juicht de aanslag niet toe, maar vraagt reto risch: 'Hoeveel aanslagen heeft Frankrijk gepleegd op moslims?' Franse soldaten beveiligen de Eiffeltoren, kort na de aanslag elders in Parijs, foto Christophe Ena/HH Te veel j ihadisten om dit te voorkomen door Cyril Rosman DEN HAAG - Nog geen jaar geleden had Gilles de Kerchove, antiterreur- coördinator van de EU, nog geen aanwijzingen dat een teruggekeer de jihadist een plan had om 'iets te doen' in een Westers land. „Maar iedereen is volop gemobiliseerd om een aanslag te voorkomen." door onze correspondent Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6