Mannen mishandelen vrouw in Breskens Chiquita kiest voor Vlissingen 'Mijn nachtkastje puilt heus niet uit, hoor' 24 ZEEUWS-VLAANDEREN DUURZAME WERKPLAATS De Nieuwe Ambachterij is de bijzondere werkplaats in wording van Sietz Leeflang en Dirk Knetsch. BRESKENS - Bij haar woning aan Ghistelkerke in Breskens is maan dagavond tegen tienen een 37-jari- ge vrouw opgewacht en mishan deld door twee mannen. Ze raak te daarbij licht gewond. Toen de vrouw uit haar auto stap te, werd ze overrompeld door twee mannen en tegen de grond gewerkt. Vervolgens kreeg zij en kele slagen in haar gezicht. De vrouw wist door luid te gillen de aandacht te trekken van de buren. Hierop sloegen de daders op de vlucht. Van de verdachten is be kend dat zij ongeveer tussen de 1.75 en 1.85 meter lang zijn, een breed postuur hebben en in het zwart gekleed waren. Inmiddels heeft er een buurtonderzoek plaatsgevonden. Wie informatie heeft, belt 0900-8844. De Antwerpse haven raakt zo een kwart van de bananenaanvoer kwijt. En dat doet best een beetje pijn bij de zuiderburen. Zo'n 33 jaar lang meerden alle bananenbo- ten uit Zuid-Amerika af in Ant werpen. Dat ging indertijd ten koste van Rotterdam. De Vlamingen beweren nu dat Grupo Cutrale, per 15 januari de nieuwe eigenaar van Chiquita, voor Vlissingen kiest omdat het bedrijf al in Nederland actiefis. Volgens algemeen directeur Jack Kloosterboer van Kloosterboer, die bijna vijfjaar in de weer is ge weest om bananentrafïek naar Vlissingen te loodsen, ligt dat veel genuanceerder. „Voor Grupo Cutrale heeft Vlissingen een aan tal voordelen. De haven- en kade tarieven zijn lager dan in Antwer pen. Ook is het korter varen, wat tijdwinst oplevert en brandstof bespaart. Verder zijn ze overtuigd van onze kennis, iet-systeem en ons duurzaamheidsbeleid. Zo ver warmen we de bananenterminal - bananen moeten worden be waard bij 13,5 graad Celsius - met restwarmte van ons vrieshuis. We hebben daarnaast plannen voor windmolens, die energie le veren voor koeling en verwar ming van onze terminals. Dat spreekt Chiquita aan." Voor Kloosterboer betekent het contract met Grupo Cutrale een klapper. „Dit is een hele grote klant. Het levert ons tien procent extra omzet ofwel 4,5 miljoen eu ro op", zegt algemeen directeur Kloosterboer. Ook voor de werkgelegenheid is er een plusje. In de bananentermi nal komen er tien tot vijftien ar beidsplaatsen bij. Kloosterboer zegt dat het Chiquita-contract te vens het imago van Vlissingen als fruithaven verder opvijzelt. Liefs uit Walsoorden Maaaaoo! Die werkt bij de Pabo! Nou, die zal wel van wanten weten! Joëlla van Puijvelde (31) uit Hulst lepelt moeiteloos een aantal cli chés op, die te pas en te onpas op verjaardagsfeestjes de revue passe ren. Werken bij een erotiekbedrijf maakt de tongen los, zolang het maar niet al te dichtbij de eigen privésituatie komt. Van Puijvelde kan er wel om la chen. Of beter, ze gaat er graag in mee. „Want ik praat graag over mijn werk. Het wekt altijd interes se op bij buitenstaanders, vooral omdat het zo'n spannend onder werp is. En om gelijk nog maar een cliché uit de wereld te hel pen: mijn nachtkastje puilt heus niet uit, hoor. Ik hoef écht niet al les zelf uit te proberen." Joëlla is marketingmedewerkster bij Pabo, net als Christine Le Due onderdeel van de erotiekketen Beate Uhse. Zegt ze dat ze bij Bea te Uhse werkt, dan valt het wel mee met de misverstanden. Maar zodra marketingmedewerkster Joëlla van Puijvelde (31) uit Hulst vertelt dat ze bij Pabo, een van de onderdelen van Beate Uhse, werkt dan ontstaan er vaak mis verstanden. „Hoe vaak ik al heb moeten uitleggen dat ik geen on derwijzeres ben. Als ik dan vervol gens vertel dat het iets heel an ders is, volgt er eerst vaak verba zing", vertelt ze. Die verbazing maakt al snel plaats voor interesse. „Mijn werk is al tijd onderwerp van gesprek, om dat iedereen het spannend vindt. Prima, ik vind het ook hartstikke leuk om over te vertellen. Al was het maar om vooroordelen weg te nemen. We zijn groot geworden met een dikke catalogus, die bij ie dereen op de deurmat viel. Die was erg gericht op de man, maar inmiddels hebben we een omslag gemaakt. Tachtig procent van on ze klanten is vrouw. En die kan bij ons een basic push-up-bh ko pen, maar ook een pikant setje. Natuurlijk hebben we speeltjes, maar we verkopen ook bedden goed. Vroeger ging het veel om dvd's, maar nu richten we ons op zo'n beetje alles wat te maken heeft met de slaapkamer." Het is een kunst om die filosofie te verkopen, weet Van Puijvelde. „Op erotiek heerst immers toch nog altijd een taboe. Bestellingen worden door ons discreet verzon den, maar eigenlijk zou het mooi zijn als iedereen ongedwongen met een tasje van Pabo of Beate Uhse door de winkelstraat durft te lopen. Omdat het heel gewoon is. Net zoals de werknemers hier heel gewoon zijn. We hebben hier eens een leverancier gehad, die in een ultrastrak zwart pakje binnenkwam. Had ze aangedaan, omdat ze dacht dat wij er hier ook allemaal zo bij liepen, haha!" OOSTBURC - In een historisch fa briekspand aan de Oudestad in Oostburg is de Ambachterij geves tigd. Vroeger was het een graan- drogerij, nu een werkplaats in wording. Het is een hoge stenen hal die de Tweede Wereldoorlog overleefd heeft en waar alleen elektriciteit is. Voor de meeste mensen niet ideaal, maar Bressi- aander Sietz Leeflang is er geluk kig mee. „Het had niet mooier ge kund dan deze kale hal", zegt hij tevreden. Leeflang is voorzitter van stichting De Twaalf Ambach ten en besloot samen te werken met Groedenaar Dirk Knetsch. Knetsch heeft een onderhoudsbe drijf en een technische groothan del nabij Groede. Hij zocht een lo catie om een sociale werkplaats voor jongeren te beginnen. Leef lang zocht op zijn beurt naar een plaats om te laten zien wat infra- roodverwarming kan doen en hoe je een grote ruimte verwarmt op een duurzame manier. De twee sloegen de handen ineen en nu wordt er gewerkt aan een werk plaats met infraroodverwarming, waar vrijwilligers en jongeren duurzame en energiebesparende producten gaan maken. Er wordt gestart met de Fin-oven tegelka chel. Die keuze is niet geheel toe vallig: de oven was het eerste pro- SIETZ LEEFLANG AL JAREN MILIEUBESPAREND BEZIG duct van De Twaalf Ambachten en werd ruim 33 jaar in de vroe ger instructiewerkplaats van de stichting gefabriceerd. „We gaan twee types van de tegelkachel bouwen", vertelt Knetsch. „Het oude model wat houtgestookt is en een elektrische versie." De mallen voor de kachel worden nog gemaakt en over twee weken gaat de eerste waarschijnlijk in productie. „Het uitgangspunt is dat mensen die zo'n kachel wil len, zelf komen helpen om hem te bouwen. Het sociale aspect is ook belangrijk", legt Knetsch uit. De kachel is zuinig, gaat lang mee en is vooral in België populair. Naast de ovens zal er in de toe komst ook een waterbesparende douchekop worden gemaakt. „Dit is de zuinigste. Hij verbruikt 4,5 li ter per minuut. Het is geen de sign, maar hij heeft wel een krach tige straal", zegt Leeflang. Het re genwater wordt ook opgevangen en gezuiverd. Zelfs het toilet in de werkplaats is milieuvriendelijk. Het door Leeflang bedachte Nono- let is reuk- en waterloos. door Frank Balkenende NIEUWDORP - Vlissingen wordt dé West-Europese aanvoerhaven voor bananen van het merk Chiquita. Kloosterboer, logistiek dienstverle ner voor temperatuur gecontroleer de producten, zal per jaar 170.000 ton afhandelen. Met het contract doorbreekt Vlissingen de Antwerp se hegemonie in de bananentra- fiek. In de polder bij Walsoorden werken zo'n 200 mensen bij Beate Uhse, een van de grootste erotiekbedrijven van Europa. Wij geven u in deze rubriek een kijkje achter de schermen, door Raymond de Frel Joëlla lepelt moeiteloos clichés op. „Mijn nachtkastje puilt heus niet uit. Ik hoef echt niet alles zelf uit te proberen!" foto Camile Schelstraetel Samen kachels bouwen door Sophie Stockman Sietz Leeflang (Haarlem, 1933) richtte in 1970 richtte de milieu- proefboerderij De Kleine Aarde op. In 1978 werd het centrum voor ecologische technieken De Twaalf Ambachten opgericht, waarvan Leeflang tot op heden de voorzit ter is. In 1990 ontving hij als eerste Ne derlander de Global 500, een mi- lieuprijs van de Verenigde Naties. Hij bouwde in 1998 al een auto om tot een elektrisch voertuig. Op donderdag 5 februari ontvangt Leeflang de VIBA Prijs 2015, voor een reeks uitvindingen en produc ten op het gebied van verwarmen, ventileren, waterzuiveren en be sparen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62