Lange tijd werkten Jaap Pijnenburg (49) en zijn zoon Nando samen aan de droom van de jongeling: een verblijf bij een prof club. Nu de zestienjarige doelman uit Kloetinge bij Sparta Rot terdam onder de lat staat, moet laap enige afstand bewaren. 66 Ik ben één keer zenuwachtig geweest. Na vijf minuten op de wc was het over 66 Ik vind het zó 32 SPORT JAAP EN NANDO PIJNENBURG Ballen vangen is genetisch bepaald in het gezin Pij nenburg. Vader Jaap (49 jaar) keepte jarenlang in de hoofdklasse, moeder Gitta (48) was catcher in een softbalteam. Tja, zoon Nando (16) moest dus wel keeper worden. „Maar van wie heb ik het dan sen dan", vraagt dochter Jamie (18) zich hardop af. „Van mij", roept Jaap, die niet bepaald als een lichtvoetige goalie te boek stond. „Je moest mij vroeger 's zien dansen." De lach rolt door huize Pijnenburg. Het gezin is verzameld rond de eettafel in hun woning in de Goese woonwijk Ouverture. Het gespreksonderwerp is voetbal, vooral het keepersvak. Dat wordt een steeds serieuzere aangelegen heid sinds zoon Nando deze zomer de overstap heeft gemaakt van Kloetinge naar Sparta. Dertig jaar nadat vader Jaap een contractaanbieding van dezelfde club opvouwde en teruggaf, heeft de Rotterdamse club nu toch een Pijnen burg binnen de Kasteel-muren. Jaap: „Als ik naar Nando kijk, kijk ik in één grote spiegel. Wat hij meemaakt, heb ik zelf ook meegemaakt. Ik was bij Feyenoord en Sparta in beeld, maar mij is het nooit echt gelukt. Bij Sparta kon ik een contract tekenen, maar ik heb het toen vanwege mijn gezinssituatie niet gedaan. Maar ach.Ik heb een mooie carrière gehad hoor." Nando: „Ik had er eigenlijk nooit over nagedacht om profvoetballer te worden. Dat idee is pas gekomen toen ik in de zo mer van 2012 met Kloetinge Bi een inter nationaal toernooi in Steenwijk speelde. We wonnen de finale van een Duitse ploeg na strafschoppen. Ik pakte er drie. Na de wedstrijd vroeg een maatje: 'Blijf je bij Kloetinge?' Goh, dat-ie dat vraagt, dacht ik. Maar toen ik er een tijdje over had nagedacht, wilde ik het wel 's hoger op proberen." Jaap: „Toen Nando dat zei, ben ik hem gaan helpen. M'n zwager Marcel Schenk heeft in Hoofddorp een eigen voetbal- school (Sport Future) en speelt daar mee regelmatig wedstrijden tegen bvo's. Nando heeft daaraan meegedaan en toen ging het balletje rollen. Hij mocht stages afwerken bij ADO Den Haag, Feyenoord, NAC, en PSV. De eer ste was overigens een stage bij AA Gent. Dat was wat.Vertel jij het, Nando?" Nando: „Tja. Eén-tegen-éénduels vind ik prachtig. Als je een speler onderstebo ven zaagt en de bal pakt, dat geeft me een kick. Dat is ook één van mijn sterke punten. Ik trainde in Gent mee met de keepers van de eerste selectie onder lei ding van Jacky Munaron (oud-interna tional). Hij zei juist dat ik zo lang moge lijk moest wachten bij één-tegen-één- duels en er dan pas in moest vliegen. Dat zat niet in mijn systeem, maar ik probeerde het wel." Jaap: „Ik was zelf niet bij die stage in Gent, maar toen we weer gingen trai nen bij Kloetinge zag ik het meteen. Wat ben jij nou aan het doen bij één-te- gen-één, vroeg ik. Het werkte voor geen meter. Doe wat je zelf voelt, heb ik hem gezegd. Luister naar je gevoel. Het heeft toch een paar weken geduurd voordat je daarvan af was, hè Nando? Zelfs in wed strijden was je niet jezelf." Gitta: „In Gent moest-ie ook een uur lang over hekjes springen. Ik wist niet wat ik zag." Door AA Gent ging al snel een streep. Zeker toen Feyenoord op de stoep stond. Jaap: „Khalid Benlahsen van de Feyenoord Academy was heel enthou- siast." Nando: „Ik mocht blijven en zou om en om met de andere keeper spelen. Twee weken later werd me echter ver teld dat het beleid veranderd was en dat de beste zou spelen. Khalid vertelde eer lijk hoe het zat. De keeper van Oranje onder 17 zat er ook, dus voor mij werd het lastig." Jaap: „Dat was echt een mentale tik voor Nando. Daar ben je een paar dagen ziek van geweest, hè?" Nando: „Dat was een droom die kapot ging." Jaap: „Kha lid zou helpen zoeken naar een andere bvo, waar Nando kon spelen om beter te worden. Dat heeft-ie echt gedaan. Me de door hem kwamen we bij Sparta te recht. Na een aantal stages mocht hij daar blijven." Nando: „En daar heb ik nog geen moment spijt van gehad." Gitta: „Ik was wel een beetje bang voor die keiharde profwereld. Mijn broertje kwam op z'n zestiende bij Roda JC en ik heb gezien wat voor rotwereld het kan zijn. Maar als je de begeleiding bij Sparta ziet, niet alleen qua voetbal, maar ook qua school en qua voeding, dat is een warm bad. Nan moest wel wennen. Na een week of zes raakten z'n maag en darmen van streek. Achteraf niet gek: zijn hele ritme was veranderd. Meer trainen, veel reizen, anders eten." En een nog grotere verandering: door moeilijk om niks te zeggen. Daarom fotografeer ik nu bij zijn wedstrijden 'Hij is verder dan ik was op die leeftijd' door Rudy Boogert nv;;« Nando Pijnenburg (16) houdt op sierlijke wijze een bal uit zijn doel in het trainingspak van Sparta Rotterdam, foto Johan Ripmeester w „x- y v Nando Pijnenburg Jaap Pijnenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53