12 UIT Flairck maakt tijdloze muziek Glass brengt Beernaert dichtbij Dertig jaar nadat Flairck de wereld veroverde met haar instrumentale muziek is de groep terug. Zaterdag 10 januari treedt Flairck op in de Stads schouwburg in Middelburg, aanvang 20.00 uur. Op de bühne staan Sylvia Houtzager, Pablo Ortiz en de Flairck-oprichters Peter Weekers en Erik Visser. Ze zijn de theaters ingegaan met de tour The Lady's back! Oude meesterwerken worden gecombi neerd met nieuwe muzikale acrobatiek en een doorleefde humoristische presentatie. Erik Visser verheugt zich op de komende maanden: „In de afgelopen jaren hebben we 250 muziekstukken geschreven en 23 cd's gemaakt. Hieruit hebben we een selec tie gemaakt voor deze voorstelling. Voor de regie hebben we Karei de Rooij ge vraagd en ik ben heel trots dat hij daarop ja heeft gezegd." In het najaar brachten ze een nieuw best of live album uit 'The La dy's Back. Met dit nieuwe album verwijst de band naar haar eerste album uit 1978, Variaties op een Dame, dat dertig jaar gele den bekroond werd met de status van dub bel platina en een Edison. Danseres Isabelle Beernaert is be kend van televisie, 'So you think you can dance', maar haar hart ligt vooral bij choreografie. Glass is haar meest persoonlijke voorstelling tot nog toe. Het lichaam van Isabelle Beernaert moet bewegen, overal en altijd. „Ik deed al veel aan sport, maar de strenge discipline van dans, het naar iets toe werken, trok mij het meeste aan. In Kortrijk, waar ik op groeide, ging ik naar een instituut om mu ziek en ballet te leren. Ik moest niet, ik wil de zelf graag." Beernaert studeerde klas siek ballet en specialiseerde zich daarna in moderne dans, vooral op jazzmuziek. Op haar zestiende won ze een concours in Frankrijk, waarna ze daar echt werd om armd. „Van nature ben ik erg nieuwsgierig naar andere stijlen en smaken om mij ver der te ontwikkelen. Of het nu om Spaanse of Indische invloeden gaat, of zelfs volks dansen." Ze toert met haar vijfde produc tie, Glass, door Nederland. De Zeeland Suite wordt zondagochtend uitgezonden door de VPRO. In het voorjaar volgen een cd en dvd én een toer. De Zeeland Suite werd in september op zes locaties in Zeeland opgevoerd en is gebaseerd op de Zeeland Suite van Leo Cuypers uit de jaren zeventig. Toen Leo Cuypers, bekend van het Willem Breuker Kollektief, in de jaren zeventig de Zeeland Suite presenteerde, werd direct gespro ken van een klassieker in de jazz-muziek. Cuypers, Willem Breuker, Willem van Manen, Bob Driessen, Arjen Gorter, Harry Miller en Martin van Duyn- hoven leverden een huzarenstukje met hun avontuurlijke jazzmuziek. Ook de Zeeland Suite revisited moest een blijvertje worden. Vijfendertig jaar na de boreling nodigde Willem Kniknie van Mu- ziekpodium Zeeland daarom vorig jaar 'de beste jazzmuzikanten uit en regelde zes mooie locaties'. Het was de geboorte van de Zeeland Suite revisited; een rondtrek kend gezelschap speelt eigentijdse jazzmu ziek en de composities zijn ijzersterk. Je wordt gegrepen door de muziek. „En we wilden een hommage brengen aan het Zeeuwse landschap en Zeeland. Maar wacht even, het is geen VW-fïlmpje ge worden", zegt Kniknie. Bij de optredens op de zes verschillende, ty pisch Zeeuwse, plaatsen is gefdmd en geta- ped. „Zeeland heeft veel talenten rondlo pen, en niet in de laatste plaats op filmge bied. Er zijn zelfs drones gebruikt om het Zeeuwse landschap op een bijzondere ma nier in beeld te brengen." Pianist-componist Jeroen van Vliet, win naar van de prestigieuze Boy Edgar Prijs en bekend van de bands van Eric Vloeimans en Paul van Kemenade, stelde een septet sa men met Anton Goudsmit (gitaar), Mete Erker en Joris Posthumus (saxen), Joris Roelofs (klarinetten), Frans van der Hoe ven (bas), Pascal Vermeer (drums) en Van Vliet zelf op de piano. Ze traden op in Nieuw-Namen, Poortvliet, Nisse, Baarland, Burghsluis en Vlissingen. Van het windorgel aan de Westerschelde, een pittoresk pleintje in Zuid-Beveland tot het gemaal op het eiland Tholen. Kniknie: „Ik heb die dagen in september al lemaal fragmenten gehoord. Dan krijg je er wel een idee van, maar de stukjes moeten nog in elkaar gepast worden. Afgelopen kerstvakantie is er hard aan gewerkt en het is een mooie eenheid geworden, dat kan ik wel zeggen. Ik ben onder de indruk van zo wel het beeld als het geluid." De Zeeland Suite had de wind mee bij de opname- en uitvoeringsdagen. Het was zacht en rustig weer, waardoor de muziek gemakkelijk stand hield en zelfs af en toe iets feeërieks kreeg in de buitenlucht. „Jeroen is een veelzijdige componist. Dat wordt nu ook weer duidelijk. Hij is in de jazz hors categorie. Hele rustige jazzmuziek kan overgaan in bijna rockachtig gebeuk. Dat is ook weer apart. Dat verwacht je niet." Het septet van de Zeeland Suite gaat in mei, juni en november nog toeren door Nederland. Er zijn meer dan 25 concerten geboekt. Flairck in 1980, oude muziek is tijdloos. Zat. 10 jan., Schouwburg, Middelburg, 20.00 u. door Alice Plekkenpol Isabelle Beernaert. Isabelle Beernaert, Glass, zon. 11 januari, 14.30 tot 15.55 uur, Jupilerzaal Chassetheater Breda. De Zeeland Suite deze zomer bij het Windorgel in Vlissingen. archieffoto Carina Dumais De Zeeland Suite wordt hier opgevoerd bij de Hedwigepolder. archieffoto Carina Dumais Suite in beeld gebracht Zeeland door Edith Ramakers Zondagmorgen 11 januari tussen 10.30 en 11.20 uur op NPO 1. De Zeeland Suite 2014. www.muziekpodiumzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48