Mooi oorlogsdrama wordt wat rechtlijnig heldenepos UIT 9 Voortschrijdende techniek geeft 'Dr. Zhivago' meer rijke kleuren en diepte Doctor Zhivago is zondagmiddag in Cineci- ty in Vlissingen te zien vanaf 13.30 uur. Verder brengt FbtS door het jaar komende week de voorpremière van The Theory of Everything van James Marsch. De film ver telt het buitengewone en inspirerende le vensverhaal van de briljante en gerenom meerde astrofysicus Stephen Hawking (Ed die Redmayne), zijn liefdesrelatie met Jane Hawking (Felicity Jones) en zijn gevecht te gen de ziekte ALS. De film is gebaseerd op de memoires 'Tra velling to Infinity: My Life with Stephen' geschreven door Jane Hawking en is gere gisseerd door Academy Award winnaar Ja mes Marsh (Man on Wire). The Theory of Everything wordt maandag 12 januari om 20.00 uur vertoond in Cineci- ty in Terneuzen en dinsdag 13 januari om 14.00 uur en 19.30 uur in Cincity in Vlissin gen. Film by the Sea door het Jaar heeft zon dag in Cinecity Vlissingen weer een bekende klassieker op het programma staan: Doctor Zhivago, het door David Lean verfilmde epos over de liefde en over het lijden tijdens de Russische Revolutie ge schreven door Boris Pasternak. De tragische liefdesgeschiedenis van dr. Zhivago (Omar Sharif) en Lara (Julie Chris tie) werd in 1995 en in 2009 (digitaal 8K-scan) in gerestaureerde versies op nieuw uitgebracht. Door de voortschrijden de techniek kan het publiek nu opnieuw genieten van de rijke kleuren en diepte van de breedbeeldopnamen In ruim drie uur film passeert bijna een halve eeuw Russische geschiedenis de re vue. De film won vijf Oscars, onder meer voor het camerawerk, de art direction en de muziek (Lara's theme). Ook met Geral- dine Chaplin en Klaus Kinski in bijrollen. steeds ongelijkheid." De echte Joan Clarke (1917-1996) heeft zich er weinig van aangetrok ken. Na de oorlog werd zij een succesvolle zakenvrouw. Haar gedrag in het bijzijn van man nen, werd door Knightley als opmerkelijk beschouwd. „Te genwoordig zie je vrouwen in hoge posities niet hoog van de toren blazen. Ze flirten wan neer het nodig is en krijgen pre cies wat ze willen. Joan was in de jaren veertig al zo." Knightley geeft aan veel res pect te hebben voor deze ma nier van profileren. „Ikzelf ben namelijk totaal anders en kan hier zeker van leren. Ik krijg meestal niet wat ik wil, want ik kom als een olifant in een por seleinkast binnen. Ik kan me zelf ook niet anders voordoen." Met megahits als 'Pirates of the Caribbean' en 'Love actually' op haar naam, heeft de Britse filmster wel degelijk iets goeds gedaan om een stevige positie te verwerven in de filmindus trie. Wat is dan de truc van haar succes in Hollywood? Knightley: „Voor iedere rol creëer ik een obsessie om 'm te bemachtigen en te spelen. Een beetje zoals Alan Turing zijn machine bouwt in The imita tion game. Het is natuurlijk een onge looflijk verhaal. Niet alleen hoe immigrantenzoon Louis Zamperini van een onverbe terlijke deugniet verandert in een geducht olympisch hardloper, maar vooral hoe hij daarna als sol daat bij de Amerikaanse lucht macht de Tweede Wereldoorlog overleeft. Laura Hillenbrand te kende deze ware geschiedenis op in de bestseller Unbroken. Angeli na Jolie regisseerde de hierop ge baseerde film. Neergestort in de Stille Oceaan dobbert Zamperini (sterk neergezet door Jack O'Con- nell) eerst 47 dagen rond in een rubberboot. Om dan gered te wor den door de Japanners. Waarna hij nog twee jaar van afschuwelij ke ontberingen in krijgsgevange nenkampen moet doorstaan. De film tekent dat alles treffend voor ons uit. In flashbacks zien we de herinneringen waaruit Zamperini de kracht put om vol te houden. Jolie zet het verhaal neer als een klassiek ogend oor logsdrama dat beslist indrukwek kende momenten heeft. Maar te- gelijkertijd is het in hoofdzaak ook een rechtlijnig heldenepos ge bleven. Of beter gezegd: een lij densverhaal dat bijna een heilig verklaring wordt. Tegen het eind ligt de verwijzing naar dat andere Bijbelse lijdensverhaal er wel erg dik bovenop. Die tweede helft van dit bijzondere leven zit weg gestopt in een korte eindtekst. DONDERDAG 8 JANUARI 2015 Julie Christie en Omar Sharif in 'Dr. Zhivago'. Ji obsessie Regie: Morten Tyldum; te zien in: Vlissingen. door Leo Bankersen Angelina Jolie en Louis Zamperini. foto Universal Pictures International 'Unbroken'; regie: Angelina Jolie; met: Jack O'Connell en Domhnall Gleeson; te zien in: Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45