Tijd om te sudderen Beoordeling 44 Ons vlees komt van de lokale ambachtelijke slager Eduard Mieras 6 UIT Het sluisplateau in Wemeldinge is een gastronomische hotspot geworden. Bom Dia zit er al jaren, maar wij aten wild bij het aangrenzende jongere Juno, waar de haas er met de hoofdprijs vandoor zoeft. KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Sla nu je slag als je van bo terzachte sudderlapjes en stoofschotels houdt. Ik heb dit geheim op de ze plek vast al eerder verklapt: ja nuari is dé maand van het goed kope, maar lekkere stoofvlees. Dat komt zo: met de feestdagen in december is er enorm veel vraag geweest naar de luxe, mage re delen van koe, kalf en varken. Zo'n beestje bestaat echter uit méér dan alleen biefstuk, rosbief, fricandeau, haasjes en medail lons. Ook de minder populaire de len willen we natuurlijk opeten, dus draaien de slagers grote hoe veelheden gehakt en zijn de suka- delapjes en runderlappen overal in de aanbieding. Voor een prijs van één goede biefstuk heb je een pan vol heerlijk stoofvlees, waar de hele familie van kan smullen. Dus wat let je? Ik hoor het gemor thuis al: 'Ja, maar stoven is moeilijk en kost zo veel tijd. Bij mij gaat het altijd fout. Zit ik weer met taaie lappen aan het eind'. Dan toch maar weer aan de veilige gehaktballen? Of gaan we het nog een keer pro beren, maar nu goed? Ik garandeer: als je mijn recept in drie duidelijke stappen volgt (en op tijd begint!) eet jij vanavond boterzachte sudderlapjes. Als ze er zijn, neem dan sukade- lapjes. Die hebben een mooi maat je en het vlees is fijn dooraderd, waardoor het ook na een paar uur sudderen lekker sappig blijft. In het midden zit een klein peesje. Laat dat vooral zitten, want het smelt tijdens het garen om tot su- persmaakvolle, doorzichtige ge lei, die op sukade lijkt. Vandaar de naam! Professionele koks wer ken heel graag met sukadelapjes, die overigens ook prima geschikt zijn voor Hongaarse goulash en Indonesische rendang. Even een lesje koeienanatomie: het sukadestuk zit in de voor schouder van de koe en er loopt zoals gezegd een peesje door heen. Daaraan herken je het ech te sukadelapje. Het is een spier die extra hard heeft moeten wer ken, zowel bij het lopen als bij te grazen. Hij is daardoor heel sma- Dertig jaar terug werden hier nog schepen geschut. Op een rij sluiswachters woningen na was het sluisplateau een grazige weide, zonder koeien welteverstaan. Sluiswachters van Rijkswaterstaat snelden heen en weer om de deuren op ellebogen- stoom te openen en te sluiten. Par levinkers uit het dorp tuften op brommertjes naar de kolken om schippers van hun natje en droog je te voorzien. Het was een leven dige boel, tot in de jaren tachtig het Kanaal door Zuid-Beveland werd verbreed en de oude sluizen- complexen van Wemeldinge en Hansweert van de vaarweg wer den afgesneden. Een klap voor de middenstand. De vele parlevin kers verloren hun nering. De slui- zenplateaus dreigden doodse en claves te worden. In Hansweert werd dat bewaarheid. Visionaire bestuurders van de gemeente Ka- pelle lieten het niet zover komen. Ze bedachten een nieuwe functie: een jachthaven in de oude sluis- kolken, compleet met een woon- wijkje in mediterrane stijl op het voormalige sluisplateau. Vandaag de dag zouden we dat niet meer tolereren, want het vloekt met de authentieke Zeeuwse architec tuur van het dorp. Maar wat je ook van Narbonne aan de Ooster- schelde met zijn horeca en zijn jachthaven gerelateerde bedrijfjes vindt, het zorgt wel voor vivacité et des revenus. Dankzij die Kapelse daadkracht staan we des zaterdags voor eete- rij tapperij Juno, een moderne in terpretatie van een gepotdekseld Zeeuwse uitspanning. Twee wijn- tonnen voor de deur en een bibbe rende palmboom op het terras knipogen naar la douce France. Het blijft een wat vreemde mix. Het Wemeldingse echtpaar Kees en Alice Bezuijen stapte drie jaar terug in deze zaak, die daarvoor uitsluitend een kroeg was. „We wilden eigenlijk al jarenlang een bed breakfast, toen deze kans zich aandiende. Kees heeft van oorsprong een koksopleiding. Na een bakkerij en een glashandel was een restaurant voor ons een nieuwe uitdaging. We serveren puur eten. Vis en schaal- en schelpdieren uit de Oosterschel- de. Ons vlees komt van de lokale ambachtelijke slager Eduard Mie ras. Een man met passie, net als wij. Het concept is goed. We heb ben buiten het seizoen veel vaste gasten uit de jachthaven, maar ook uit de omgeving", zegt Alice. Aan de menukaart kun je je geen buil vallen. Spareribs, surf turf (biefstuk met scampi's), varkens haas en - aan de viszijde - Noord- zeetongen, zalmfilet, een vispan- netje en mosselen in het seizoen. Een 'geen fratsen'-kaart die de ge middelde gast ongetwijfeld zal be koren. Als joker zet Juno de 'vangst' en de 'slacht van de week' in. Terwijl we van een glas frisse Franse Chardonnay (prima witte huiswijn voor 3,25 euro per glas) nippen, deelt serveerster Loes Janssen mee dat de ribeye net op is. Mijn tafelheer, een carni voor pur sang, kijkt bedremmeld „Maar we hebben ook lekkere, gro te schnitzels..." Gelukkig tovert ze een wildkaart tevoorschijn. Terwijl we door de voorgerechten scrollen, verschijnt er stokbrood met kruidenboter op tafel. Mijn ta felheer kiest vier stuks scampi's in look (8,50 euro)ik drie gegrati neerde kromme oesters (8 euro). Bij de mooie, beetgare scampi's is toch iets misgegaan. Waarschijn lijk is de olie te heet geworden, want onderin het schaaltje drij ven verkoolde stukjes. Mijn oes ters, die op hoopjes zeezout strak blijven liggen, zijn heerlijk. On danks de gratin zijn ze niet tot moes gegaard, maar hebben ze bi- te, zodat je de essentie van de Oos- terschelde proeft. Nadat er andermaal een plankje donkerbruin brood is neergezet en gevraagd of we nog iets willen drinken, bestellen we wild. Mijn tafelheer gaat voor hertenbiefstuk met wijnsaus (19,50 euro) en ik voor een trio van wild (hert, wild zwijn en haas, 22,50 euro). Op bei de leuk gedresseerde borden tref fen we dezelfde wijnsaus en wild- garnituur aan. Een stoofpeertje, een compote en een schep rode kool. Aangenaam, zo'n traditione le combinatie, al mag wat ons be treft de kool iets hoger op smaak en het peertje meer al dente. Noem ons kniesoren, maar in plaats van friet zien we bij dit ge recht liever een klassiekere aardap pelbereiding. Desondanks zijn we enthousiast. Het mes zoeft door de haas en snijdt als boter door het hertenbiefstukje. Chefkok Kees bewijst hier dat hij niet voor niets van het glas naar de kachel is verhuisd. Alleen het iets min der malse wilde zwijn had in het bos mogen blijven. Het is in dit trio de minste tournedos en met hert en haas heb je ruim voldoen de op het bord. De redelijke rode huiswijn (Franse merlot, 3,25 euro per glas) past er wel goed bij. We zijn aardig vol, maar om u - le zer - uitbundig te informeren, vin den we een gaatje voor een des sert. De moelleux van caramel, ijs en slagroom (6,50 euro) en mijn Zeeuwse Heerlijkheid (babbelaar ijs, bolusijs en minibolus, 8,00 eu ro) arriveren op prachtig opge maakte borden, met verse aard beien, rode bessen, mintblaadjes, blanke mousse en - in mijn geval - kletskopjes erbij. Het fruit zorgt voor de nodige frisheid. De moel leux loopt net voldoende uit. Uit stekende, niet te zoete desserts voor een bescheiden bedrag. In de Romeinse mythologie is Juno de heerseres der hemelen. Waren we in de hemel? Af en toe. Ook de bediening is Juno. Hele maal goed! En de prijzen zijn vriendelijk. We pinnen 94,25 eu ro, inclusief koffie na. Het interi eur daarentegen is aards. Het is een ratjetoe aan stijlen, met diver se soorten en kleuren hout, neo klassieke kroonluchters en curieu ze wandprenten van - naar ons voorkomt - de horecagroothandel. Zo zit je te eten onder toezicht van een in een toga (sic!) gehulde Golden Retriever. Gelukkig kwijlt 'ie niet. Eeterij Tapperij Juno, Sluisplateau 30B, Wemeldinge. Tel: 0113-621048 puurjuno.nl 't Mes zoeft door de haas In Eten doen de PZC-redacteuren Edith Ramakers en Frank Balkenende beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-kwaliteit: Entourage: Twee sterren voor het interieur, vier voor de locatie: het terras en het uit zicht over de voormalige sluizen. Bediening: Vriendelijke ontvangst. Attent en goedlachs personeel met een prima ti ming. We voelen ons gast hier. Conclusie: Juno biedt gerechten van goed niveau voor zeer schappelijke prijzen. De schelpdieren komen rechtstreeks uit Yerseke, het malse vlees van de lokale slager. Komen we terug? Natuurlijk! Alice Bezuijen, gastvrouw Juno "ang&p I I Castvrouw Alice Bezuijen (I): „We serveren puur eten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42