boodschappen doen Walnoot tegen stress laMMs1 iirami „m-n Bioduin Koudekerke finalist Favoriete zaak UIT 5 Schoolfruit voor 100.000 kinderen Ton's Mosterd zet zich in voor onderne mers uit de Filipijnen en Colombia Ze zijn niet alleen decora tief, lekker en gezond. Veel walnoten hebben hun oor sprong in Zeeland. In 's-Heer Abtskerke om precies te zijn. Wal noten zijn in en walnotenbomen daardoor ook. De grootste walno- tenkweker van Noord-West Euro pa zit in 's-Heer Abtskerke vlakbij Goes. Peter van 't Westeinde runt samen met zijn broer de kwekerij en is de vijfde generatie boom kweker op het bedrijf. Ze oogsten per jaar 2500 kilo. Walnoten staan van oudsher bekend als gezond en bevatten voor de helft olie. Daarnaast hebben ze louter gezon de voordelen. Ze zijn onder meer cholesterol- en stressverlagend, goed voor hart en bloedvaten en voor de hersenen. Zo zien er zelf trouwens ook een beetje uit. Eet bare walnoten zijn er in drie soor ten: Groene walnoten; deze heb ben nog geen houten schaal en zijn heel geschikt om walnotenli- keur van te maken. Kweker van 't Westeinde laat dit doen bij land goed 't Vierendeel in Vrouwenpol der. Natte walnoten komen in sep tember van de boom en kun je al leen eten. De walnoten die je laat liggen en laat drogen tot januari kun je eten en tot olie persen. Van 't Westeinde heeft van 24 ki lo droge noten net 12 liter noteno lie laten persen. Een echte delica tesse. Dat de walnoten tot super- food zijn gebombardeerd is iets wat ze in de omzet op 's Heer Abtskerke zeker merken. Er is de laatste tijd veel meer handel in walnotenbomen die in Nederland heel goed groeien. De leveranties aan de tuincentra hebben een vlucht genomen. Zelfs tot in India en Japan aan toe zijn deze Zeeuw se bomen in trek. De walnoot die hier vandaan komt is qua kwali teit en smaak dan ook veel beter dat de walnoot uit Amerika. Om in de trend van superfoods mee te kunnen gaan worden op de kwekerij nu kastanjebomen met eetbare kastanjes gekweekt. Zelf aan de slag om walnoten- melk te maken is heel eenvoudig. Vul een grote koffïemok met wal noten en laat deze een nacht in water staan. Giet de volgende och tend het water af en spoel de no ten schoon. Doe ze samen met 3 koppen schoon water in de blen der. Roer dit daarna door een zeef. De melk die dan overblijft is een paar dagen houdbaar in de koelkast. De overgebleven noten- puree is goed te verwerken in ge bak, stoofschotels of toetjes. Su per gezond. KOUDEKERKE - Bioduin uit Koude kerke maakt kans op de titel Favo riete Biowinkel van Nederland. De verkiezing is een initiatief van Bionext en de Biowinkelvereni- ging en is bedoeld als steun in de rug voor winkels die zich toeleg gen op de verkoop van biologi sche producten. Nu al kunnen de twaalf finalisten zichzelf de winnaar noemen, om dat ze in hun provincie de meeste stemmen hebben gekregen van hun klanten. De eigenares van Bioduin is trots op de finaleplaats: „Wij telen zo veel mogelijk groenten en zacht- fruit zelf, zodat ze zo vers moge lijk in de winkel verkocht kunnen worden. Voor onze klanten ma ken we tijd vrij voor een gezellig praatje en geven we tips over de producten. Ook hebben de klan ten gelegenheid om in de zomer maanden te genieten van een lek ker kopje koffie of thee met gebak uit eigen keuken en kunnen ze ge nieten van de tuin met de groen ten en het fruit." Tot 15 januari kan iedereen zijn of haar stem uitbrengen via www.mijnfavorietebiowinkel.nl. De winnaar wordt op 22 januari bekend gemaakt tijdens de Bio-beurs in de IJsselhallen in Zwolle. Mg®® DONDERDAG 8 JANUARI 2015 Supermarktketen Lidl heeft het eerste schoolfruit op de 500 in gelote scholen afgeleverd. Zo'n 240 leerlingen van De Goudre- genschool in Hilversum hebben in aanwezigheid van Staatssecre taris Sharon Dijksma van Economische Zaken, als eerste hun tan den in de gezonde traktatie gezet. Vanaf deze week krijgen 100.000 kinderen in Nederland wekelijks drie stuks fruit of groente aangeboden, als onderdeel van het door de EU geïnitieer de project. Lidl werkt voor de levering van het schoolfruit samen met haar bestaande groente- en fruitleveranciers, om zo te kun nen voldoen aan de gewenste variatie in het assortiment. Ondernemers in ontwikkelingslanden zijn blij met een mos terdmaker uit Zierikzee. Ton Schroër van Ton's Mosterd plakt stickers op zijn potjes om mensen op te roepen geld uit te le nen aan ondernemers die het moeilijk hebben. De mosterdma ker probeert de wereld een stukje beter te maken. Hij doet dat nu met behulp van de stichting Lend a Hand. Geld wordt ingezameld voor ondernemers in de Filipijnen en Colombia. Via de stichting kunnen ze geld lenen om hun bedrijfje te la ten groeien en later weer terugbetalen. Schroër heeft op 15-duizend potjes mosterd zijn stickers geplakt. de koude grond door Margot Verhaagen I foto Liesbeth van der Wal/HH sV\oeS Er is nog volop te oogsten in de moestuin in de winter, foto Sabine Joosten/ Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41