PZC ff tik1 Y De jazzsaxofonist en componist Bruno Vansina is bekend van de Flat Earth Society en zijn eigen bands waaronder het Bruno Vansina Quintet. Dat breidde hij uit tot een 17-koppige formatie. Zondag in Terneuzen. Met het 'big band orkest' nam Bruno Vansina meteen het album 'Morning forest aka nose up bottom down' op. Ze staan zondag al le zeventien op het po dium van Porgy en Bess. Op 'Morning forest aka nose up bottom down' staan kleurrijke composities, sfeer vol maar ook met het nodige contrast. „Ik merk dat ik graag met ritmisch minder voor de hand liggende maatsoorten werk", zegt Vansina. „Ik dans niet graag, mis schien vandaar. Steve Coleman deed dit al jaren terug en is dus zeker een inspiratie bron. Maar ik benader het niet wetenschap pelijk. Een bas groove komt intuïtief tot stand en blijkt dan in 13/8 te staan. Frank Zappa, één van mijn vroege invloeden maakte ook vaak gebruik van ritmisch one ven maatsoorten." Behalve van de ritmiek en modale improvi satie is Vansina ook erg gecharmeerd van de doorgecomponeerde instrumentale me lodieën van Zappa. „Ik houd van lange en meer complexe melodieën. Mijn melodie ën zoals die van 'Tokio quantize', 'Na trium' en 'Dark night' zijn daar voorbeel den van. Ik ben ook grote fan van het ver mengen of vervormen van stijlen. Hoewel ik me met dit project duidelijk meer op een jazzpad begeef dan Zappa, ben ik erg blij als mensen er toch wat Zappa door ho ren." Vansina erkent dat de muziek die je veel be luistert onherroepelijk een grote invloed gaat spelen. Dat gaat ook op voor John Col- trane, één van zijn saxofoonhelden. Coltra- nes modale muziek is een sterke invloed. „Een direct voorbeeld kan je vinden op het stuk 'Fiesta Festivo', naar het einde toe. Daar speel ik samen met John Ruocco een soort John Coltrane melodie." Vansina wilde niet een klassieke bigband sound en ging op zoek naar andere samen stellingen. Zo kwam hij uit bij Gil Evans en Charles Mingus. „Flun muziek heeft niet direct een duidelijke invloed. Het ging me meer over de sound of keuze van de bla zers. Wayne Shorter's album 'Alegria' vormde wel een meer directe inspiratie. Uiteindelijk is de muziek helemaal anders geworden, maar zo gaat dat." Voor het album 'Morning forest aka nose up bottom down' componeerde Vansina al les zelf. Trombonist Dree Peremans arran geerde de muziek vervolgens voor de com plete bezetting. „Sommige composities wa ren al langer geleden af en ook in kwartet - en kwintetvorm gespeeld. Andere zijn tot stand gekomen met het orkest in gedachte. Er zijn zelfs stukken die ik jaren geleden schreef en nooit wat geworden zijn, zoals 'Morning Forest'. Er is voor mij niet één parcours. En repertoire is iets dynamisch. Ik speel wel al die stukken ook in mijn kwintet. Dree mocht tevens kiezen, sommi ge stukken zag hij niet zitten." In Porgy en Bess speelt men al de stukken van het album en nieuw materiaal. „En ho pelijk extra, herwerkt ouder materiaal, als Dree nog tijd vindt." Bezetting: Bruno Vansina (alt- en sopraansaxo foon), Christian Mendoza (piano), Bert Cools (gitaar), Stefan Lievestro (bas), Teun Verbrug- gen (drums), Kobe Proesmans (percussie), Carlo Nardozza (trompet, bugel), Jeroen Van Malde- ren (trompet, bugel), Dree Peremans (trombo ne), Tom Verschoren (trombone, tuba),Steven Delannoy (tenorsaxofoon, fluit, basklarinet), Wietse Meys (tenorsaxofoon, fluit, klarinet), Malik Mezzadri (fluit), John Ruocco (klarinet), Kristien Ceuppens (hobo), Bart Indevuyst (hoorn), Kensuke Taira (fagot). donderdag 8 januari tot en met woensdag 14 januari 2015 UitGids 4 Wild eten bij Juno in Wemeldinge PAGINA 6 en 7 De Zeeland Suite 2014 nu op beeld PAGINA 10 De big band van Bruno Vansina is zeventien muzikanten sterk, foto Guy Van de Poel Vansina in het nieuw door Mischa Beckers Bruno Vansina Orchestra, zondag, Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37