Je suis Charlie Zelandus debat over krimp in Zeeland Boordkanon MFP blijft Uitspraak splitsingswet behouden voor museum laat op zich wachten commentaar ZEELAND 23 Ik ben Charlie. Zo reage ren veel mensen op de aanslag op Charlie Hebdo. Daarmee tonen zij zich één met het satirische tijd schrift. Niet omdat ze het altijd eens zijn met de redactionele standpunten. Wel omdat zij vinden dat in een vrije samen leving ruimte moet zijn voor provocerende uitingen, van ie dereen over iedereen. En om dat zij niets moeten hebben van moordpartijen. De journalistiek kan maar op één manier reageren op deze terreur: onverschrokken door gaan. De meeste reacties wij zen gelukkig in die richting. In dat opzicht verandert deze aan slag dus niets. Er is ook geen reden om anders te gaan denken over de islam. De afschuw van moslims is even groot als die van anderen. Dit blijkt bijvoorbeeld uit ver klaringen van Marokkaanse or ganisaties in Nederland. Deze aanslag bevestigt slechts dat extremisten over lijken gaan. Hij brengt hun doel niet dichterbij. WALCHEREN „Misschien hadden we het een paar jaar kunnen rekken, maar on dertussen roest de boel wel ge woon door. Dan dringt die troep ook de bodem in en hebben we een milieuprobleem", verklaart Traas de vernietiging van het his torisch erfgoed. Het museum heeft al zijn pijlen BEVELANDEN/THOLEN nu gericht op behoud van het boordkanon. Het geschut wordt volledig gestript en gerestaureerd. Dat gebeurt volledig door vrijwil- liggers, zodat de kosten laag kun nen worden gehouden. De provin cie heeft 3500 euro subsidie voor de restauratie toegezegd. Dat geld gaat op aan materiaal, zegt Traas. Verschillende onderdelen moeten worden vervangen om het ge schut weer soepel in zijn sokkel te kunnen laten draaien. Hij ver wacht dat de restauratie meerdere jaren in beslag zal nemen. De MFP werd, ondanks protesten van wrakduikers, eind 2ot3 gebor gen in het Veerse Meer. SCHOUWEN-DUIVELAND Delta en Eneco wachten met span ning op de uitspraak. Het gaat om de vraag of de energiebedrijven verplicht zijn hun commerciële energietak en hun netwerkbedrijf te splitsen. De zogeheten split- singswet leidde al tot afsplitsing van de netwerkbedrijven van Nuon en Essent. Delta en Eneco ZEEUWS-VLAANDEREN hebben zich tegen de splitsing verzet. Ze kregen gelijk van de rechter. De Staat stapte daarop naar het Europese Hof, dat de zaak terugverwees naar de Hoge Raad. Voor Delta betekent split sing het einde van het energiebe drijf, omdat het dan zoveel kre dietwaardigheid verliest dat het zich niet de energiemarkt kan handhaven. Energiecentrales zou den moeten worden verkocht en 700 tot 900 banen gaan verloren. Het advies van de advocaat-gene raal is echter gunstig voor Delta: verwijs de zaak terug naar een ge rechtshof voor een inhoudelijke beoordeling. Donderdag 15 januari 2015 wordt van 19.30 uur tot uiterlijk 21.30 uur het (9de) Zelandusdebat over zowel basis- en voortgezet- als be roeps- en universitair onderwijs gehouden onder de titel 'Samen werking en opschaling in het on derwijs'. Het debat is in het ge bouw van de Pontes Scholen- groep aan de Oranjeweg 90 in Goes. De ontgroening in Zeeland zet versterkt door. Het aantal leerlin gen en daarmee het draagvlak voor basisscholen en scholen in het voortgezet onderwijs neemt af. Een goed doordachte schaal sprong is nodig die kwaliteit en bereikbaarheid optimaliseert. Meer mogelijkheden voor hogere opleidingen in Zeeland kan de ste delijke aantrekkelijkheid (vesti gingsklimaat) bevorderen. De organisatie van de debatten is in handen van de PvdA in Zee land. Belangstellenden moeten zich van te voren aanmelden op het e-mailadres: zelandus@zeelandnet.nl DONDERDAG 8 JANUARI 2015 Bushalte bij Station Middelburg. Scholieren vormen veruit de grootste klantengroep van busvervoerder Connexxion. foto Marcelle Davidse De belangrijkste wijzigingen voor Walcheren: Lijn 50 Middelburg-Terneuzen- Gent rijdt doordeweeks voortaan elk half uur. 's Zomers rijdt de bus ook in het weekend naar Gent, maar in de winter juist niet. Lijn 52 Middelburg-Oostkapelle- Domburg en Lijn 53 Middel- burg-Westkapelle-Domburg rijdt niet meer 's avonds en op zondag. Lijn 56 Middelburg-Vlissingen, met aansluiting op het fietsvoet- veer, rijdt in de avonduren langer door dan nu. Lijn 69, de servicebus in Middel burg, komt te vervallen. Lijn 54 Veere-Middelburg wordt buurtbus met minder ritten. NIEUWDORP - Het wrak van het Duitse marinevaartuig MFP 920 DM is grotendeels in de shredder beland. De in 1944 gestrande mij- nenlegger was volgens Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum Zee land te rot om nog te kunnen red den. De belangrijkste wijzigingen voor de Bevelanden en Tholen: Lijn 28 Hansweert-Goes vervalt. Alternatief voor reizigers, met na me scholieren, vormt buurtbus 599. Die kan Hansweertenaren naar de halte bij De Caisson in Bie- zelinge brengen, waar ze lijn 639 richting Goes kunnen nemen. Lijn 225 Goes-station-ziekenhuis- 's-Gravenpolder rijdt alleen op spitsuren. Het ziekenhuis is op ove rige uren niet per bus te bereiken. Huidige haltes in 's-Heer Arends- kerke vervallen. De nieuw halte komt aan de Nieuwe Rijksweg, maar wanneer is onduidelijk. Lijn 414 Oud-Vossemeer-Anna Ja- cobapolder vervalt. De belangrijkste wijzigingen voor Schouwen-Duiveland: Lijn 634 Zierikzee-Dreischor komt te vervallen. Lijn 134 Zierikzee-Brouwershaven- Zierikzee rijdt niet meer tussen Renesse en Scharendijke. In Elle- meet wordt bij de N652 op een nog te bepalen tijdstip 'mogelijk' een halte in gebruik genomen. Die ligt dan zo'n 500 meter afstand van het dorp. Lijn 395 Zierikzee-Rotterdam gaat in de spitsuren vaker rijden. Lijn 628 Haamstede-Zierikzee- Goes rijdt vaker en doet in Zierik- zee en Goes diverse scholen aan. Lijn 132 Zierikzee-Goes rijdt in de middagspits elk kwartier. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Hoge Raad geeft energiebedrijf Delta morgen geen duidelijkheid over de omstreden splitsingwet. De uitspraak, die op de rol stond voor 9 januari, is uitge steld. Een datum volgt nog. De belangrijkste wijzigingen voor Zeeuws-Vlaanderen: Lijn 6 Terneuzen-Sluiskil-Sas van Gent-Zelzate doet Westdorpe niet meer aan. Lijn 16 Terneuzen-Ossenisse ver valt. Lijn 17 Nieuw-Namen-Hulst idem. Lijn 89 Ossenisse-Clinge vervalt. Lijn 608 Sas van Gent-Koewacht- Hulst verdwijnt, maar lijn 660 Ter- neuzen-Vlissingen rijdt wel door naar Hulst via Axel en Koewacht. De bus rijdt ook vaker. Lijn 604 Hoofdplaat-Oostburg, lijn 610 Kloosterzande-Hulst en lijn 612 Eede-Oostburg rijden alleen in de periode na de herfstvakantie tot aan de voorjaarsvakantie. GOES - In januari en februari 2015 wordt een drietal Zelandusdebat- ten rond het thema 'Krimp is een bredere maatschappelijke verande ring' gehouden. In deze debatten worden kernthema's rondom krimp met betrokkenen (inwoners, bestuurders enzovoorts) bespro ken. De kernthema's zijn ontleend aan de nota Staat van Zeeland die Scoop Zeeland in 2014 opstelde. Slation

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23