Zierikzee genomineerd als beste kleine markt Klaverblad verhuist naar Middelburg Ministerie eist van provincie meer duidelijkheid over staat onderhoud Keukentafelgesprek 66 Het is gelukt het busvervoer voor 95 procent van de reizigers in stand te houden 22 ZEELAND DIENSTREGELING BUSSEN Aantal kleine dorpen verliest halte in nieuwe dienstregeling. Buurtbus en haltetaxi vormen alternatieven. donderdag Heeft er al iemand bij u op het keuken raam staan bonzen? Zo niet, dan heeft u geluk. Dan bent u kennelijk niet zorgbehoevend en hoeft u niet rond de tafel met een me neer of mevrouw die namens de gemeente komt inspecteren of de zorg die u consumeert goed besteed is. Een keukenta felgesprek noemen ze dat. Keu kentafelgesprek - dat sugge reert ('koffie? koekje d'r bij?') ge zelligheid. Maar er is niks gezel ligs aan. Vraag aan mijn zus. Die zit sinds haar zestiende in een rolstoel na een ongelukkige duik in de Loosdrechtse Plas sen. Ze is inmiddels de zeven tig gepasseerd en kan zichzelf nog steeds redden, vooral dank zij Babs, de gesubsidieerde huis houdelijke hulp, die al ruim twintig jaar bij haar klopt, veegt en zuigt. Maar Babs moet minder vaak bij mijn zus over de vloer komen, hebben beslis sers besloten: geen dertien uur in de week maar nog slechts acht. En oh ja, de maandelijkse vervoersvergoeding die mijn zus kreeg om af een toe met een rolstoeltaxi naar een ver- jaarsfeestje of het theater te kunnen gaan, kon ook wel wat minder: van 95 euro naar 35 eu ro. De participatiemaatschappij, hè. Moeten uw ramen worden gezeemd? Nou, dan vraagt u dat toch aan de buurvrouw? Wilt u naar de schouwburg? Dan vraagt u toch aan de buur man of hij u brengt? Maar wat te doen als de buurvrouw hoog bejaard is en de buurman geen rijbewijs bezit? 'Nederland is meer dan zijn ze ventien miljoen selfies', hoorde ook mijn zus koning Willem- Alexander in diens kersttoe spraak zeggen. Met andere woorden: we moeten wat voor elkaar over hebben. Vindt de man die een speedbootje van zes ton kocht. Vindt de man die een hek van een half miljoen rond zijn Griekse vakantiever blijf laat zetten om inkijk te voorkomen. Vindt de man die voor vier ton een tijdelijk werk vertrekje laat plaatsen omdat hij het gehamer tijdens de ver bouwing van zijn paleis niet kan verdragen. Lijkt me tijd dat iemand eens een keukentafelgesprek met de ze meneer gaat voeren. De jury heeft alle deelnemende markten bezocht en is tot de con clusie gekomen, dat net als de af gelopen editie, de verschillen erg klein zijn. „Deze markten zijn stuk voor stuk sterke markten, die belangrijk zijn voor hun stad of dorp. Markten die zijn 'afgeval len' zijn natuurlijk ook prima markten, maar het komt nu aan op details. Het geeft aan hoe dicht Klaverblad krijgt fors minder sub sidie van de provincie. De subsi die van 1,4 miljoen euro is op 1 ja nuari 2015 gehalveerd. Over twee jaar gaat de geldkraan helemaal dicht. Klaverblad maakt een door start als advies- en projectbureau en moet vijf van de vijftien fullti me arbeidsplaatsen schrappen. alles op elkaar zit", aldus de jury. De genomineerden zijn, in wille keurige volgorde: Categorie kleine markten (tot dertig onderne mers): dinsdagmarkt Ouddorp, woensdagmarkt Siermarkt Am sterdam, donderdagmarkt Zierik zee. Categorie middelgrote mark ten (30-50 ondernemers): zater- dagmarkt Haarlem, zaterdag- markt Huizen, zaterdagmarkt Kerkrade. Categorie grote mark ten (meer dan 50 ondernemers): donderdagmarkt Nunspeet, don derdagmarkt Valkenswaard, zater dagmarkt Valkenswaard. Alle ge nomineerden worden nogmaals bezocht. De uitslag is 10 maart. MIDDELBURG - Busvervoerder Con nexxion, die de komende tien jaar het busvervoer in Zeeland uit voert, schrapt per 1 maart enkele buslijnen. Het gaat onder meer om Hansweert-Goes, Westdorpe- Zelzaete en Dreischor-Zierikzee. Connexxion maakte woensdag de nieuwe dienstregeling bekend. Omdat de provincie op het open baar vervoer bezuinigt, moet het vervoersbedrijf het busvervoer 20 procent goedkoper zien uit te voe ren dan in de oude dienstrege ling. Volgens regiomanager Al- dert Fens van Connexxion is het gelukt om voor 95 procent van de Zeeuwse reizigers openbaar ver voer te behouden. „Daar zijn we best trots op." ENKELE LIJNEN VERDWIJNEN Waar de bussen redelijk tot goed bezet zijn, zijn lijnen in stand ge bleven. Een aantal onrendabele lij nen is geschrapt. Dat betreft on der meer de busverbindingen Westdorpe-Zelzate, Hansweert- Goes en Dreischor- Zierikzee. Ook Ellemeet verliest mogelijk zijn halte. Connexxion studeert nog op een halte die dan op 500 meter van het dorp zal komen te liggen. Keuzes zijn gemaakt op basis van het aantal reizigers. In sommige dorpen pakken te weinig mensen de bus. Overigens maken Zeeuw en sowieso weinig gebruik van het openbaar vervoer. Slechts één procent doet dat. Daarom heeft ge deputeerde George van Heukel- om ook herhaaldelijk gewezen op het gevaar van 'buschauffeurs die dreigen te vereenzamen wegens een flagrant gebrek aan reizigers'. KERNNET De dienstregeling is dus geba seerd op de vraag van reizigers en niet op het aanbieden van een bus per half of heel uur. Een kern net van buslijnen vormt de rug gengraat van het openbaar ver voer nieuwe stijl. Het kernnet ver bindt de Zeeuwse steden en de grotere dorpen. Connexxion heeft geen nieuwe trajecten toege voegd. Soms zijn wel de route en/of de frequentie dat de bus rijdt gewijzigd. BUURTBUSSEN Waar geen lijnbus meer komt, worden waar mogelijk buurtbus sen ingezet. Die worden bestuurd door vrijwilligers, maar ze dragen het Connexxion-logo. De vervoersmaatschappij heeft veertien bestaande buurtbussen uit de oude dienstregeling overge nomen en zal er nog vier aan toe voegen. HALTETAXI Waar de lijn- en buurtbus niet meer komt, kunnen inwoners de haltetaxi bellen. Deze taxi brengt de reiziger naar de dichtsbijzijnde halte, waar hij of zij de lijnbus of buurtbus kan nemen. De halte taxi kan worden besteld via de ge meentelijke vervoerscentrale in Terneuzen, die voor heel Zeeland werkt. Het kan zijn dat ervoor wordt gekozen de haltetaxi - wat de provincie betreft moeten ge meenten die financieren - te com bineren met WMO-vervoer. Of de haltetaxi in de praktijk soepel werkt en zorgt voor een goede aansluiting, zal vanaf 1 maart moe ten blijken. SPITSNET Op piekuren wil Connexxion een aantal bussen vaker laten rijden, bijvoorbeeld extra ritten van de interliner Zierikzee-Rotterdam. Het aantal spitslijnen is overigens beperkt, omdat speciale bussen voor scholieren de grootste pie ken al opvangen. De twee spitslij nen zijn Tholen-Bergen op Zoom en Goes - 's-Gravenpolder, vanwe ge ziekenhuisbezoek. SCHOLIERENNET Scholieren vormen veruit de grootste groep reizigers. Voor hen is een scholierennet gemaakt, waarbij op piekuren extra bussen van stal worden gehaald. Bij kou en vorst pakken scholieren sneller de bus. Om die reden introdu ceert Connexxion voor scholieren winterbussen. Bijvoorbeeld tus sen Kloosterzande en Hulst en Zierikzee en Middelharnis. INFORMATIE Meer informatie en ook een route kaart zijn te vinden op de website van Connexxion. De dienstrege ling is te raadplegen op: http://www.con- nexxion.nl/reizen/14/nieuwe-die nstregeling-in-zeeland/3571 Om de kosten nog verder te beper ken is er ook naar kleinere huis vesting gezocht. Klaverblad trekt daarom in bij Scoop, dat ook ge vestigd is op de bovenste verdie ping van de bibliotheek in Middel burg. Klaverblad Zeeland is dagelijks tussen 9.00 en 13.00 uur bereik baar op 0118 - 654484. Het Advies- punt Zorgbelang, ZUS (Zeeuwse uitkeringsgerechtigden samen) en Sensoor verhuizen ook naar Middelburg. Deze instanties be houden hun telefoonnummers. Het ministerie toetst jaarlijks de begrotingen van provincies. Over het algemeen is er geen reden voor zorg, blijkt uit de brief aan Provinciale Staten. De Zeeuwse fi nanciële reserves nemen de ko mende drie jaar met 34 procent af tot 80 miljoen euro. De begroting en meerjarenraming voldoet vol gens het ministerie evenwel aan het criterium van 'structureel en reëel evenwicht'. Daarbij is ook naar het weerstandsvermogen en de vrije beleidsruimte van de pro vincie gekeken. Het ministerie waarschuwt nog wel voor overschrijding van het vorderingensaldo (financieringen minus deelname aan bedrijven en inkomsten uit kredietverstrek king). Dat saldo staat op 36 mil joen euro, ruim 8 miljoen meer dan de gehanteerde referentie waarde voor Zeeland. Het ministe rie ziet echter pas noodzaak tot in grijpen als er sprake is van een structurele overschrijding. Minder meegaand is het ministe rie over de wijze waarop de pro vincie bijhoudt hoe het staat met het onderhoud van haar kapitaal goederen. De onderhoudsplan nen, het actuele niveau en de kos ten van groot onderhoud zijn vol gens het ministerie niet duidelijk genoeg in de begroting opgeno men. Ook wordt geconstateerd dat er mogelijk sprake is van ach terstallig onderhoud, omdat de budgetten ontoereikend zijn. En die zijn in dit geval leidend. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ZIERIKZEE - De donderdagmarkt van Zierikzee is met negen andere markten in Nederland genomi neerd voor de titel 'Beste Markt van Nederland 2015' in de catego rie kleine markten. MIDDELBURG - Patiëntenorganisatie Klaverblad was eerst gevestigd in een kantoor aan het Stationspark in Goes, maar de huur van dat pand was te hoog. Connexxion schrapt lij nen door Frank Balkenende Aldert Fens, Connexxion door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie moet meer inzicht bieden in de onder- houdsstaat en plannen van de we gen, riolering, het groen en de ge bouwen. Het ministerie van Binnen landse Zaken mist in de begroting 2015 en de meerjarenraming een helder overzicht van stand van za ken rond deze zogeheten kapitaal goederen in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22