Musk: bevlogen en buitenaards Grootste veebedrijf weer stap dichterbij Actieve vakanties Curacao met hoge korting! stipreizen.nl fess) 1 r 9 ECONOMIE 15 zomer 2015 Blue Bay Curasao Coif Beach Resort**** V Overslag stijgt fors in Groninger havens De overslag in de Eemsha- ven en de haven van Delfzijl is het afgelopen jaar 40 pro cent gestegen naar 10 mil joen ton. Ook werd ruim 50 hectare grond uitgege ven, blijkt uit de jaarcijfers van Groningen Seaports, dat van een 'topjaar' spreekt en op een winst van 2 miljoen euro verwacht uit te komen. Prijspeil in eurozone daalt Het leven in de eurolanden is vorige maand voor het eerst in vijfjaar goedkoper geworden. Dat blijkt uit een eerste raming die Eurostat gisteren publiceerde. De in flatie kwam vorige maand uit op min 0,2 procent. De daling kwam vooral door de lagere olieprijs. Nederland moet huurmarkt wijzigen Nederland kan de huizen markt vooruit helpen door de markt voor huurwonin gen te hervormen, stelt het IMF. Het IMF wijst op de rol van sociale huurwoningen en de regels rond de hoogte van huren in Nederland. In een vrijere markt neemt het huurwoningenaanbod toe. In Nederland heeft Musk al 2500 wellicht onbewuste fans. Zij rij den in een Tesla S, een stoere, maar elegante elektrische auto, waarvoor de liefhebber minstens 70.0000 euro heeft neergeteld. Musk heeft de Tesla S niet alleen mee ontwikkeld, hij is ook de baas van de Amerikaanse autofa- briek. Hij vindt dat iedere autofabrikant vrij van zijn techniek gebruik moet kunnen maken. Want dat is de enige manier om de brandstof- slurpende klassieke auto door een duurzame elektrische te vervan gen. Dat is geen toevallige weldoenerij van de in natuurkunde en econo mie afgestudeerde eigenaar van drie verschillende paspoorten. Elon Musk ziet dat het menselijk leven op aarde wordt bedreigd. „We staan bloot aan risico's die een dinosaurus nooit heeft ge kend: een geconstrueerd virus, een zwart gat dat onbedoeld ont staat, opwarming van de aarde of een nog onbekende technologie die ons einde inluidt." Dat verklaart meteen zijn fascina tie voor de ruimtevaart en het hei lig geloof in bewoning van andere planeten. In 2011 zei Musk dat hij binnen tien tot twintig jaar men sen naar Mars wil sturen, waar ze in kassen groenten moeten gaan kweken. Voor iemand met die ambitie is het handig om zelf een rakettenfa- briek te hebben. In 2002 richtte Musk het bedrijf SpaceX op. Dat deed hij met de 100 miljoen dol lar die hij verdiende met de ver koop van de door hem opgerichte digitale stadsgids Zip2 en zijn be lang in het wereldwijde betaal- platform PayPal. SpaceX heeft mil jardencontracten met de Nasa, waarvoor het de bevoorrading van het ruimtelaboratorium ISS verzorgt met het zelf ontwikkel de Dragon-ruimteschip. Om de opwarming van de aarde door gebruik van fossiele brand stof tegen te gaan, richtte Musk in 2006 Solar City op, inmiddels de één na grootste fabrikant van zon nepanelen in de VS. Omdat hij het bestaande plan voor een hoge snelheidstrein tussen San Francis co en Los Angeles niks vindt, ont wikkelt hij nu plannen voor de Hyperloop, een zweeftrein die de afstand van 570 kilometer in 35 minuten overbrugt. Musk, die bij Tesla een salaris van één dollar per jaar ontvangt - maar leeft van bonussen en divi dend - is inmiddels goed voor 7,5 miljard euro. Hij heeft, net als Bill Gates en superbelegger Warren BufFett, plechtig beloofd het groot ste deel van zijn fortuin aan goe de doelen te schenken. Die krijgen meer dan zijn familie. En wie daarover zeurt, mag van Musk naar de maan lopen. Musk begon SpaceX met 100 miljoen dollar uit de verkoop van stadsgids Zip2 en zijn belang in PayPal. Musk: „Wat wij doen, is hetzelfde als een bezemsteel balanceren op je hand, terwijl het stormt." De uitdaging: de raket moet onbe schadigd en rechtop weer netjes in de Stille Oceaan landen op een platform ter grootte van een voet balveld. Klaar voor hergebruik. Een geslaagde lancering maakt van Musk geen hoogvlieger. Dat is hij namelijk al. De in Zuid-Afri- ka geboren en in Canada getogen 43-jarige Amerikaan is een onder nemer van het kaliber Bill Gates (Microsoft) en Mark Zuckerberg (Facebook). Een bevlogen filan troop, met buitenaardse trekjes. De ondernemers die in Grubben- vorst een bedrijf met 1,1 miljoen kippen en 35.000 varkens willen bouwen, zijn opgelucht. De plan nen waar zij al meer dan tien jaar aan werken, lopen door protest van milieu- en dierenwelzijnsac- tiegroepen veel vertraging op. Onterecht, zegt woordvoerder Ruud Pothoven van het Nieuw Gemengd Bedrijf. „Onze plannen zijn juist gebaseerd op innovatie en duurzaamheid. Het is niet ons doel een miljoen kippen te hou den, maar om de hele keten van ei tot slachterij op één locatie te bouwen. We hoeven dan geen le vende kippen te vangen, in krat ten te stoppen en te transporte ren. Dat is beter voor de dieren." Volgens Wakker Dier zijn dat slechts 'marginale verbeteringen'. „De kippen worden driehoog in kratten gehouden en op lopende banden naar de slachterij ver voerd. Ze komen nooit buiten", zegt Sjoerd van de Wouw. Omdat er nog bezwaarprocedures van onder meer Wakker Dier lo pen tegen de natuur- en milieu vergunningen, kan de bouw vol gens Pothoven waarschijnlijk pas volgend jaar beginnen. Kras.nl/brochures of bel 0900-9697 4-sterren topresort! Direct aan hei li strand! zie stipreizen.nl/cwblb nü v.a. nu v.a DONDERDAG 8 JANUARI 2015 DELFZIJL LUXEMBURG WASHINGTON Elon Musk bij het door hem ontwikkelde ruimteschip Dragon, foto HH door Chris van Alem LOS ANGELES - Het is een flink risi co, geeft Elon Musk toe. „De kans dat het slaagt, is 50 procent." Maar na een voortijdig afgebroken lance ring afgelopen dinsdag, gaat zijn Falcon 9R recyclebare raket mor genmiddag om 17.00 uur Ameri kaanse tijd vanaf de basis Cape Canaveral alsnog de lucht in. Als het goed is. door Annemieke van Dongen GRUBBENVORST - Een poging de bouw van het grootste veebedrijf van Nederland tegen te houden, is mislukt. Het beroep van een lokale milieuvereniging tegen de vergun ning die de gemeente Horst en Maas had verleend, is gisteren door de Raad van State afgewezen. Bestel nu snel, eenvoudig én gratis de nieuwste brochure Fiets- wandelvakanties 2015 op kras.nl/brochures 15 cpm KLM CURAQA $r jan. t/m nov. 7 t/m 23 dagen 4-sterren topresort met iS-holes golfbaan keuze uit schitterende villa's, appartementen of bungalows incl vliegreis per KLM en transfers 474 jan. t/m nov. 7 t/m 23 dagen 4-sterren resort bij de jan Thiel Baai verblijf in een ruime bungalow, appartement of villa incL vliegreis per KLM en transfers 474 Bij het populaire Jan Thiel CUCACA-^r KLM m V y (f*>) Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exd. Calamiteitenfonds/reserveringskosten en eventuele (verplichte) lokale kosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15