Plasterk wil wetten ongeldig maken Rechtse partij VNL is toevlucht voor ex-PWers Onderzoek hersenen belangrijke stap verder cruibewinkel.nl BINNENLAND 11 3.890,- LAAGSTE PRIJSGARANTIE BIJ CRUISEWINKEL Het plan voor de Experimenten wet is onderdeel van de Agenda Lokale Democratie, die Plasterk vandaag naar de Tweede Kamer stuurt. De minister doet daarin een aantal voorstellen om de loka le democratie 'toekomstbesten- dig' te maken, met meer ruimte voor burgerinitiatieven. Zo kondigt Plasterk aan buurt- rechten te willen verankeren in re gelgeving. Enkele gemeenten zijn al gestart met de ontwikkeling van deze rechten, zoals het recht van een buurtcollectief om mee te doen in aanbestedingen of het recht om als eerste te mogen bie den op land of vastgoed dat te koop komt in de buurt. Daarnaast onderzoekt hij de mogelijkheid om gemeenten meer eigen belas tingen te laten innen. Dat past vol gens hem bij het grotere takenpak ket dat gemeenten krijgen die worden overgeheveld vanuit het Rijk, zoals de thuiszorg. Uitgangs punt is wel dat andere belastin gen evenredig dalen. Daarnaast wil de minister een aantal gemeenten zover krijgen dat zij veel meer informatie actief openbaar maken dan nu het geval is. Zo zouden financiële data en het stemgedrag van raadsleden veel makkelijker te vinden moe ten zijn voor burgers, zodat zij bij de volgende raadsverkiezingen een weloverwogener keuze kun nen maken. Ook wil Plasterk de rol van lokale rekenkamers versterken. Die lei den in sommige gevallen nu een slapend bestaan, waardoor het ook voor de gemeenteraad moei lijk is te controleren of de gemeen te het geld goed besteedt. De exit van het Groningse PW-Statenlid Matthijs Jansen gis teren volgde kort na het opstap pen van het Gelderse Statenlid Marc van Kampen vorige week. Jansen vindt dat de PW op pun ten de SP links inhaalt. Ook kan hij zich niet vinden in de hardere anti-islamstandpunten van de par tij. Van Kampen heeft vooral moeite met de innige samenwer king met ultrarechtse partijen als Front National. De provinciale politici sluiten zich nu aan bij Voor Nederland (VNL), de nieuwe rechtse partij van voormalig PW-Tweede Ka merleden Louis Bontes en Joram van Klaveren. Zij vormen sinds vorig jaar een tweemansfractie in het parlement na hun vertrek uit de partij van Wilders. Bontes stapte op uit onvrede met de organisatie van de partij, voor Van Klaveren waren de 'minder minder'-uitspraken van Wilders de druppel. Hij verklaarde de so ciaal-economische koers van de partij al langer te links te vinden. VNL is zo langzamerhand een toe vluchtsoord voor ontevreden PW'ers geworden. Vlak voor de jaarwisseling sloot Laurence Stas- sen (voormalig PW-europarle- mentariër) zich al aan bij VNL, vo rig jaar deed het Zuid-Hollandse Statenlid Stephan Jansen hetzelf de. VNL is eveneens kritisch over de islam en immigratie, maar VNL is ook kritisch over de islam en immigratie, maar stelt minder radicaal te zijn dan de PW. PW-leider Geert Wilders beweert dat interne partijproblemen zijn achterban niet interesseren. stelt minder radicaal te zijn dan de PW. Louis Bontes is blij met de komst van de PW'ers. „Deze mensen hebben zich zelf bij ons gemeld. Ze zeggen dat de PW op een doodlopende weg zit omdat de partij zichzelf tot de oppositie ver oordeeld heeft en nooit zal meere- geren." PW-leider Wilders beweert stee vast dat interne partijproblemen zijn achterban niet interesseren. Gevraagd naar een vermeende au toritaire stijl van leidinggeven bij voorbeeld, zei hij vorig jaar in een interview met deze krant dat dat soort zaken de kiezer niet bezig houdt. „Ik vind het allemaal ge rommel in de marge. Het is jour- nalistengedoe." De peilingen lijken deze stelling te onderbouwen: terwijl VNL nul zetels scoort, doet de PVV het vir tueel erg goed en is in sommige peilingen zelfs de grootste partij. Volgens Bontes komt dat doordat een deel van de achterban heilig gelooft in Wilders. „Een deel van de kiezers heeft hem heilig ver klaard. Zij vinden alles wat hij zegt en doet goed. Deze kiezers nemen het beeld van een onrusti ge partij dan op de koop toe. Toch zou ik het me als politiek leider wel aantrekken als zoveel politici vertrekken." VNL doet niet mee aan de provin ciale verkiezingen in maart maar richt zich op de eerstvolgende Tweede Kamerverkiezingen, zegt Bontes. „Maart is te kort dag. Bij de vorige Statenverkiezingen was ik campagneleider voor de PVV dus ik weet hoeveel werk het is." Utrechtse celbiologen zijn erin ge slaagd onderdelen in levende cel len selectief naar een andere plek in de cel te verplaatsen. Zo kun nen ze onderzoeken welke rol de positie van een onderdeel vervult in het functioneren van de cel. De celonderdelen werden be stuurd met laserlicht. Volgens de biologen is deze techniek met na me waardevol bij zenuwcellen. Die worden, in tegenstelling tot andere cellen, niet vervangen door nieuwe als ze zijn beschadigd, maar van binnenuit gerepareerd. Bij ziekten als alzheimer gaat hier iets mis. „Met deze techniek kun nen we onderzoeken of het bevor deren van transport binnen de cel kan bijdragen aan het schadeher- stel", aldus onderzoeker Lukas Ka pitein. Volgens de onderzoekers was het tot nu toe niet mogelijk een celonderdeel op een bepaalde plek in de cel te krijgen. Een arti kel over de vondst verscheen giste ren in het tijdschrift Nature. Boek op www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 IJsland vanaf Rotterdam ms Rotterdam 824,- Oostelijke Middellandse Zee MSC Magnifica Australië naar Italië Costa Deliziosa €1.598, DONDERDAG 8 JANUARI 2015 Minister Ronald Plasterk in zijn werkkamer in Den Haag. Plasterk wil het particulieren en buurten makkelijker maken om zelf initia tieven te nemen, onder meer door bepaalde wetten tijdelijk buiten werking te stellen, foto Jacqueline de Haas/HH DEN HAAG - Minister Ronald Plas terk (Binnenlandse Zaken, PvdA) wil proeven toestaan waarbij in ge meenten tijdelijk wetten buiten werking worden gesteld. Met min der regels moeten buurten en parti culieren makkelijker initiatieven kunnen nemen, zoals het zelf open houden van een zwembad of het onderhouden van plantsoenen. door Niels Klaassen DEN HAAG - Voor de derde maal in ruim een week meldde zich giste ren een PVV-politicus bij de recht se partij in opbouw Voor Neder land (VNL). Geert Wilders zal er niet meteen wakker van liggen: in terne perikelen lijken amper van in vloed op het succes van zijn partij. Louis Bontes (boven) en Joram van Klaveren foto's HH UTRECHT - Nederlandse weten schappers hebben het functione ren van hersencellen verder ontra feld. Daarmee leveren ze een be langrijke bijdrage aan het onder zoek naar hersenziekten als alzhei- mer en ALS. Dat heeft de Universi teit Utrecht gisteren gemeld. Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension. Maak kennis met de prachtige natuur van IJsland en Noorwegen 'Bezoeko.a. FaroerEilanden, Reykjavik, Alesunden Bergen Vertrek: 8 augustus 8 dagen vanaf Boek voor 2 februari en ontvang een gratis drankenpakket* Vanuit Venetië vaart u o.a. naar Istanbul, Katakolon en Dubrovnik Vertrek: wekelijks van 12 april t/m 22 november Incl. vlucht Unieke, zeer scherp geprijsde aanbieding, wees er dan ook snel bij! Vanuit Sydney vaart u o.a. naar Melbourne, Mauritius, Kaapstad, Walvisbaai, Kaapverdië, Funchal en Savona Vertrek: 13 maart - inclusief vlucht, hotel, transfer, tafeldranken en 6 excursies* 50 dagen nu al vanaf Kijk voor de voorwaarden op www.cruisewinkel.nl 15 dagen vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11