PvdA wil levenslang* na 25 jaar evalueren Kleinste hospitaal overleeft met vernieuwde zorg 8 BINNENLAND NATUURVERSCHIJNSEL De rode ochtendstond inspireert dezer dagen veel mensen tot het maken van de prachtigste foto's. Wat raakt ons zo in dit natuurverschijnsel? Weer snelrecht na misdragingen oud en nieuw PvdA-Tweede Kamerlid Jeroen Re- court lanceerde zijn plan in dag blad Trouw. Na 25 jaar straf wil hij een toets om te kijken of het zin heeft iemand nog langer vast te houden. Daar wil hij ook slacht offers en nabestaanden een rol in geven. „Het gaat om humaniteit. Iemand een leven lang perspec tiefloos opsluiten, vind ik nog wel erger dan de doodstraf. Dat is een uitgestelde doodstraf', aldus Recourt. In Nederland is levenslang een ge vangenisstraf tot de dood. Re court zegt dat de straf in sommi ge gevallen de enige oplossing is, maar stelt dat gevangenen wel per spectief op vrijlating moeten krij gen. Levenslang gestraften kun nen nu alleen vrijkomen als de minister van Justitie hun gratie verzoek inwilligt. Dat gebeurt zel den. Coalitiegenoot WD ziet geen en kele reden het huidige systeem te wijzigen. „Het perspectief is er al en dat is gratie", zegt WD-Ka- merlid Ard van der Steur. Volgens hem heeft de rechter niet voor niets de afweging levenslang ge maakt. „Anders was het wel 20, 25 of 30 jaar cel geworden." Het CDA is om dezelfde redenen tegen. Een heroverweging bete kent volgens CDA-Kamerlid Peter Oskam ook dat de zaak voor de slachtoffers wordt opgerakeld. De SP steunt het uitgangspunt van de PvdA om de betrokkenen meer perspectief en resocialisatie te bieden, maar vindt het plan nog vaag. Wat betreft SP-Kamer- lid Michiel van Nispen komt er so wieso een betere gratieregeling. HILVERSUM - De oude weerspreuk 'morgen rood, water in de sloot' komt niet zomaar uit de lucht vallen. Het heeft alles te maken met de aanwezigheid van veel waterdamp en hoge luchtvochtigheid. De van het NOS Jour naal en Radio 1 beken de meteoroloog Marco Verhoef legt uit dat wa terdamp het zonlicht fil tert en dat in de vroege ochtend - net als in de avond - het 'rood' ach terblijft. „Dan hangt de zon laag en legt het licht dus een langere weg af door de atmosfeer. Die stra len worden onderweg verstrooid en gebroken door stofdeeltjes of wa terdamp, waardoor het van nature witte zon licht in verschillende kleuren wordt gedeeld. Het zijn die kleuren die ons nu zo opvallen. DEN HAAG - De supersnelrechter in Den Haag heeft gisteren nog twee mannen veroordeeld voor wangedrag tijdens de jaarwisse ling. De eerste straffen werden maandag al opgelegd. Gisteren werd een 22-jarige man uit Zoeter- meer bestraft met vier maanden cel waarvan twee maanden voor waardelijk omdat hij zwaar vuur werk had gegooid naar vier agen ten. Een 28-jarige man zonder vas te woon- of verblijfplaats kreeg voor het lek steken van banden bij vier auto's 27 dagen celstraf waarvan 21 voorwaardelijk. Tij dens de volgende jaarwisseling moeten beiden binnenblijven. Dat zegt cardioloog Jan Leendert Brouwer, voorzitter van de medi sche staf van de Sionsberg. „We moeten ons natuurlijk nog bewij zen, maar dit kan een model zijn voor veel andere kleinere zieken huizen. Er zijn veel gebieden in Nederland waar dit goed zou kun nen werken. In sommige regio's staan veel ziekenhuizen erg dicht op elkaar." Het failliete ziekenhuis wordt overgenomen door DC Klinieken van zorgondernemer Loek de Winter, de lokale ouderenzorgora- nisatie ZuidOostZorg en Cardiolo gie Centra Nederland dat tot nu dertien vestigingen had. Meer dan de helft van de 260 medewer kers verliest zijn baan. De Sionsberg gaat niet verder als klassiek ziekenhuis met een spoedeisende hulp en afdelingen waar patiënten kunnen liggen. Het wordt een zorgcentrum met poliklinieken van een beperkt aan tal specialismen, een huisartsen post, een apotheek, een cardiolo- giecentrum en een afdeling waar bijvoorbeeld foto's en echo's kun nen worden gemaakt. Grof ge zegd: iets tussen een ziekenhuis en een huisartsenpost in. En dat is goedkoper dan een klassiek zie kenhuis. Ondanks dat er straks minder zorg beschikbaar is in Dokkum, is de opluchting groot. „Het is ge lukt omdat we écht zijn gaan om- denken", zegt Brouwer. „We heb ben bedacht hoe we samen met huisartsen en de ouderenzorg iets vernieuwends konden neerzet ten. Een traditioneel ziekenhuis heeft poliklinieken en bedden. Wij moesten bedenken hoe we zorg konden blijven bieden op een kleinere schaal." De Sionsberg, het kleinste zieken huis van Nederland, ging eind no vember failliet; het had een schuld van 40 miljoen euro. Sinds die tijd heeft het personeel het ziekenhuis samen met een groep specialisten draaiende gehouden. Sympathisanten hebben actie ge voerd voor behoud van het zieken huis. „We hebben al die tijd volle poli's gehad", zegt Brouwer. Volgende week praat de nieuwe ziekenhuisorganisatie met de in woners van Dokkum. Wensen van degenen die gaan gebruikma ken van het nieuwe ziekenhuis worden zo mogelijk gerealiseerd, zegt Brouwer. „Pas dan wordt dui delijk wat we precies gaan doen." DEN HAAG - Een PvdA-voorstel om een levenslang gestrafte zicht te bieden op vrijlating kan vooralsnog op weinig politieke bijval rekenen. VVD en CDA zijn tegen, de SP is welwillend maar heeft nog veel vra gen, zo bleek gisteren. Alleen de minister van Justi tie kan levenslang gestraf ten gratie verlenen. Dat ge beurt bijna nooit 'Voila: het mooiste door Nadia Berkelder DOKKUM - Het nieuwe, afgeslankte ziekenhuis Sionsberg in Dokkum gaat een nieuwe vorm van zorg le veren. Daarmee kan het een voor beeld zijn voor kleine noodlijdende ziekenhuizen. Het kleinste ziekenhuis van Nederland ging eind novem ber failliet. Het had een schuld van 40 miljoen euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8