Online daten is dankzij Tinder schaamte voorbij Klompé vond kardinaal een 'dorpspastoor' BINNENLAND 7 'Christenvervolging neemt overal toe' Vervolging van christenen neemt wereldwijd toe. Dat schrijft Open Doors, een or ganisatie die vervolgde chris tenen helpt. Vooral in Afrika neemt de druk snel toe. Acht van de twaalf landen met de grootste toename van vervolging liggen in Afrika. Dit komt onder meer door de opkomst van Boko Haram. In Azië is er ook sprake van een stijging. Jongetje dood door ongeval met bus In het centrum van Utrecht is gistermiddag een jongetje van 6 jaar uit die plaats over leden na een aanrijding met een stadsbus. Dat meldt de politie. Het ongeluk gebeur de bij een oversteekplaats op het Vredenburg. Veel mensen waren getuige van de aanrijding. Voor hen is Slachtofferhulp ingescha keld. De oorzaak van het on geval is nog niet duidelijk. Brand in Arena door kortsluiting De brand in de Amsterdam Arena van dinsdagochtend is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in een uitgebran de vrachtwagen. Dit zegt di recteur Henk Markerink van het Amsterdamse stadion. De brand in de gracht heeft onder meer de graffitimuur aan de zuidzijde van het sta dion beschadigd. Ook zijn er stoeltjes en scheidingswan den gesmolten. Spullen vermoord echtpaar gevonden Een man met een metaalde tector heeft spullen gevon den van het vermoorde echt paar Veenendaal uit Exloo. De man vond bij een zand winning in Hoogeveen on der meer een camera, een laptop, een iPad mini en een rijbewijs op naam van Vee nendaal. Het echtpaar werd in juli 2013 thuis het slachtof fer van roofmoord. Nederland van Parship (dat zich richt op hoger opgeleide singles) herkent dit. „Degenen die al lid bij ons waren, worden ook actie ver en sturen elkaar meer ijsbre- kers, glimlachjes en berichten", meldt ze. Ook bij Second Love (voor wie al een relatie heeft) is het in januari veel drukker dan in andere maanden. Terwijl vreemd gaan niet echt tot de goede voor nemens gerekend kan worden, be aamt oprichter Erik Drost. „Maar na de vakantie zien we een ople ving. Dan hebben inschrijvers het even gehad met hun partner. En vergeet niet dat je je ook in een re latie heel eenzaam kunt voelen." Deze maand tellen de datingsites zelfs flink meer inschrijvingen dan in januari 2014. Bij Lexa gaat het om een stijging van 25 pro cent. Van den Berg schrijft dit toe aan de groei van mobiel daten. „Nu date meer dan 50 procent van de singles via hun mobiel. Vo rig jaar was dat nog geen 20 pro cent. Net als bij social media wil iedereen overal en altijd toegang hebben tot zijn berichten en snel kunnen reageren. Jongeren pre senteren zich alleen nog op de mobiel en niet meer op de websi te." Parship noteert een stijging van zeker 20 procent ten opzichte van januari 2014. Van der Hoeven wijst op de invloed van Tinder, de datingapp waarbij inschrijven niet nodig is, maar je inlogt met je Facebookprofiel. „De populari teit van Tinder heeft de dating- markt opengebroken", denkt zij. „Jaren geleden was internetdaten not done. Het is al normaler gewor den en dankzij Tinder is ook het laatste restje schaamte volledig verdwenen." De grootste groei zit 'm bij Lexa in de leeftijdsgroep tussen de 30 en 50 jaar. „En 50-plussers wor den steeds actiever met online da ten", constateren zowel Van den Berg en Van der Hoeven als Drost. Niet alleen groeit de groep 50-plussers, ze zijn ook steeds va ker single, blijkt uit cijfers van het CBS. Nederland telt ongeveer 2,8 miljoen eenpersoonshuishou dens. DATINGTIPS VAN KENNERS Het begint op tweede kerstdag, zegt directeur Stefan van den Berg van Lexa, dat met (naar ei gen zeggen) ruim twee miljoen inschrijvingen veruit de grootste datingsite van Nederland is. Ter wijl een deel van de Nederlanders zich die dag opmaakt voor de con frontatie met schoonfamilie, zien anderen juist op tegen een dag al leen en zoeken op internet naar de ware. Begin januari komen daarbij nog de goede voornemens en dat zorgt voor een piek in het aantal inschrijvingen bij de datingsites. En dat maakt de eerste zondag van het jaar meteen de drukste dag, vertelt Van den Berg. „De zondagen zijn sowieso de beste dagen voor online dating, en in ja nuari zien we drie keer zoveel in schrijvingen als in andere maan den." Femke van der Hoeven, manager De medewerkers van het Natio naal Archief konden de belangstel ling gisteren nauwelijks aan. Met rammelende magen en pijn in de voeten hielpen zij speurneuzen gisteren te grasduinen in de ruim vierduizend geheime dossiers die gisteren, op Openbaringsdag, ein delijk voor iedereen toegankelijk werden. De wettelijke geheimhou dingstermijn, variërend van 25 tot soms wel 75 jaar, zat erop. Het meest was uitgekeken naar de openbaarmaking van de minis- terraadnotulen uit 1989, het jaar dat de Muur viel en de laatste nog vastzittende Duitse oorlogsmisda digers werden vrijgelaten. De vraag of de 'twee van Breda' uit de Bredase Koepelgevangenis ont slagen mochten worden, blijkt achteraf voor pittige discussie in de ministerraad te hebben ge zorgd, blijkt uit vrijgekomen notu len. Zo vonden de toenmalige WD-ministers dat de oorlogsmis dadigers Franz Fisher en Ferdi nand aus der Fünten niet langer vastgehouden konden worden, omdat zoiets in strijd was met de Nederlandse rechtsstaat. De CDA-bewindslieden vonden juist dat er meer rekening gehouden moest worden met de gevoelens van oorlogsslachtoffers en ver zetsmensen. Journalisten en onderzoe kers grasduinden gisteren in de dossiers van het Nationaal Archief Uit de notulen blijkt verder dat de regering zich opgejaagd voelde door een brief die was geschreven door een groep gezaghebbende oud-verzetsstrijders. Die drong aan op de vrijlating. Zo'n voorstel was in 1972 ook al aan de orde ge weest, maar werd toen onder druk van de publieke opinie terug gedraaid. In 1989 was de sfeer an ders. Volgens de briefschrijvers had het geen zin meer de Duit sers nog langer vast te houden, be halve vanwege het nemen van wraak. Die emotie is in strijd met de rechtstaat, zeiden ze. Het kabi net vreesde dat, als de brief zou uitlekken, zij de controle over de discussie zou verliezen. Behalve notulen van de minister raad zitten er ook delen van pri- vé-archieven bij, zoals van Marga Klompé, Nederlands eerste vrou welijke minister. De KVP-politica heeft een hele map bijgehouden over de omstreden toetreding van prinses Irene tot de rooms-katho- lieke kerk, vlak voor haar huwe lijk met Carlos Hugo in 1964. Irene was destijds door kardinaal Alfrink in het diepste geheim voor een tweede keer gedoopt, tot woede van protestanten en oecu- menen. Later ging de kardinaal hiervoor door het stof. Volgens Klompé had Alfrink zich gedra gen als een 'dorpspastoor', zo staat in haar aantekeningen. WOENSDAG 7 JANUARI 2015 te leggen' foto Phil Nijhuis/HH ERMELO UTRECHT AMSTERDAM HOOGEVEEN door Saskia Wassenaar Besteed aandacht aan je profiel. Zet er meerdere foto's op en ver tel meer over jezelf dan alleen voordehandliggende zaken. Spreek snel af. Ga niet eerst een tijd berichtjes naar elkaar sturen en zo een verwachtingspatroon scheppen. Een date hoeft niet een heel diner te omvatten, maar mag ook een kop koffie of een drankje zijn. Sa men iets doen kan ook een goed alternatief zijn. Naar een borrel bij voorbeeld, een kookles, of wijn proeven. Hou vol. Na een dag of tien zijn be ginnende online daters geneigd af te haken, maar het duurt langer om een match vinden, meestal een paar maanden. AMSTERDAM - Rustig aan het nieu we jaar beginnen? Niet bij de da- tingbureaus, waar januari dating- hoogseizoen is. Eenzame feestda gen beu en vol goede voornemens storten dit jaar meer Nederlanders dan ooit zich op het online daten. door Laurens Kok en Nico Schapendonk DEN HAAG - Als vliegen op de stroop kwamen journalisten en on derzoekers gisteren af op de open baarmaking van duizenden tot dan toe geheime stukken in het Natio naal Archief. Vooral de dossiers over de doop van prinses Irene en de vrijlating van de twee van Breda trokken de aandacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7