De 7 mooie dochters van de opzichter Nieuwe raadkaart Zeeuwse bodemvondsten BUITEN 7 e Raadkaart van woensdag 17 de cember was geen makkie. De plek is behoorlijk veranderd. Toch her kenden de 12 inzenders de Hans- weertse Straatweg in Hansweert-Oost, AnswestOost in de volksmond. Jaap Janse uit Hansweert heeft vooral herinneringen aan de woning links op de foto, met de ge schilderde randen rond de ramen. „Dat was de woning van Van der Slikke, opzichter bij Rijkswaterstaat. Bekend van hem is dat hij zeven knappe dochters had. Of die allemaal een aparte kamer hadden is nooit beves tigd." Volgens Bertus Verrijzer uit Kruinin gen moet de foto tussen 1900 en 1910 zijn genomen. „Langs de watergang loopt de weg naar Kruiningen. Dit was dan ook de Kruiningse weg, later de Hansweertse straatweg. De weg met de bocht loopt naar de sluizen. In verband met de bouw van de derde sluis zijn alle woningen later afgebro ken. In de huizen woonde veel sluisperso- neel", aldus Verrijzer. Dat wordt bevestigd door vaste inzender Kees Stevense uit Middelburg. „Een aantal van hen was sluiswachter, opzichter, klerk of commies", schrijft Stevense. Ook hij rept van de mooie dochters van opzichter Van der Slikke. Van de bebouwing op de oude foto is niets meer over. „Ten behoeve van de kanaalverbreding in de jaren 1970-1980 werd Hansweert-Oost in zijn totaliteit afge broken." Hansweert was eindpunt van het op 15 oktober 1866 opengestelde kanaal door Zuid-Beveland. Volgens J. Verhaagen uit Goes is links op de ruim 100 jaar oude foto de voormalige mare chaussee kazerne te zien. „Het pad langs de kazerne was de toegang tot het sportveld waaarop de Hansweertse boys - na het ver wijderen van de koeienvlaaien - voetbal den." Achter iedere bodemvondst en ieder archiefstuk zit een boeiend verhaal. De serie Uit de Zeeuwse klei biedt de komende maanden elke week zo'n ver haal. We nemen u mee op een reis door de tijd, langs de schatten in het Zeeuws Ar cheologisch Depot (ZAD) van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Hier be rusten bodemvondsten uit perioden die duizenden jaren uiteen liggen: van de Oude Steentijd (3000.000-8.000 voor Christus) tot de Nieuwe Tijd (1550-1945). Vrijwel allemaal zijn ze afkomstig uit de Zeeuwse klei. Ook alle bijbehorende gege vens en verhalen zijn in het ZAD te vin den. Eigenaar van al die bodemvondsten is de Provincie Zeeland. Het beheren van een ar cheologisch depot is een wettelijke, provin ciale taak. In Zeeland voert de SCEZ die taak uit. De SCEZ is hét provinciale infor matie- en kenniscentrum op het gebied van archeologie. Zij ondersteunt overhe den en wetenschappers. Verder helpt de SCEZ onderwijs, musea en maatschappelij ke instellingen bij hun activiteiten en pro gramma's. Archeologische bedrijven en par ticulieren kloppen met hun vragen aan bij de helpdesk, particulieren en organisaties melden er hun vondsten. Ook u kunt met uw archeologische vragen terecht bij de SCEZ. De archeologische collecties van de SCEZ zijn vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw verzameld. Van de vele duizenden do zen met vondsten is de allereerste gevuld met vondsten uit Aardenburg. Daar ver richtte Jan Trimpe Burger, de eerste provin ciaal archeoloog van Zeeland, zijn opgravin gen van het Romeinse castellum. Steeds ko men er vondsten bij in het depot, afkom stig van archeologische opgravingen uit heel Zeeland. De bijbehorende documenta tie beslaat eveneens duizenden dossiers. Het depot van de SCEZ is volledig inge richt voor het duurzaam bewaren van onze Zeeuwse archeologische schatten, maar dat wil niet zeggen dat deze ontoegankelijk zijn! Die paradox is aan het gebouw af te le zen. Wie het SCEZ-gebouw aan de Looierssin gel in Middelburg passeert kan de grote raamvitrine met archeologische presenta tie niet ontgaan. Die nodigt uit tot een ver dere kennismaking met de archeologie. Misschien iets minder uitnodigend, maar zeer functioneel is het depotgedeelte aan de achterzijde. De SCEZ heeft de afgelopen jaren keihard gewerkt aan het inlopen van achterstanden in de registratie en ontsluiting van de col lecties. De toegankelijkheid is daardoor sterk vergroot. Informatie is opgeslagen in databaseprogramma's en nu eenvoudig be schikbaar voor onderzoek, exposities en ac tiviteiten. De mooiste vondsten zijn voor iedereen te zien via de Beeldbank Archeolo gie op de website van de SCEZ (www.scez.nl/beeldbankarcheologie)Veel vondsten zijn geëxposeerd in Zeeuwse mu sea. Het beeldmerk van Uit de Zeeuwse klei is een bijzondere Badorfpot uit de vroege Middeleeuwen (vermoedelijk uit de tiende eeuw). Hij is gevonden op het Vuurtoren- strand bij Burgh-Haamstede. De pot is voorzien van twee bandoren en een rad- stempelversiering. Hij is digitaal te bewon deren via de Beeldbank Archeologie. Maar het is natuurlijk veel aantrekkelijker om hem in het echt te zien, in museum 'De Burghse Schoole' in Burgh! Wim Scholten, directeur Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland WOENSDAG 7 JANUARI 2015 De winnaars van de Raadkaart van 17 december zijn: Jaap Janse uit Hansweert, J. Verhaagen uit Goes en Bertus Verrijzer uit Kruiningen. De Kruiningseweg in het verleden. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anecdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of postbus 5046, 4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69