6 BUITEN Uit de Zeeuwse klei RAADKAART De Kruiningseweg in Hansweert zoek je tevergeefs. De naam van de route die Kruiningen met Hansweert verbond, is in de loop der jaren veranderd in Hansweertsestraatweg. Maar vanuit het sluimerende hart van Kruiningen, aan de oostkant van het Kanaal door Zuid-Beveland, kruist deze tegenwoordig de Kanaalweg en houdt dan bovenaan de dijk abrupt op. Wanneer je omhoog klimt en de twee lange, stenen trap pen met het bete gelde, door gras overwoekerde, tus- senplateau bent gepasseerd, kijk je uit over de nieuwe voorhaven. Scheepswerven en loskades, kranen en containers, hoogspannings masten en hekwerken. Veel stalen bui zen, bergen stenen en zand. Trucks met opleggers rijden af en aan. In de verte de brug. Seinlichten knipperen. En in het brede water wachten de vrachtsche pen. Aan de overkant ligt Hansweert in de Oude Polder aan de Westerschelde. Het wordt in de volksmond 'Answest' ge noemd, en maakt deel uit van de ge meente Reimerswaal. Meermalen is het gedeeltelijk overstroomd geweest, waar bij landerijen en woningen aanzienlijke schade opliepen of complete woonwij ken zijn weggevaagd. Ook het Kanaal door Zuid-Beveland, dat vanaf 1866 in gebruik is genomen, liep oorspronkelijk midden door het dorp en verdeelde het in een westelijk en een oostelijk gebied. Het betekende weliswaar economische groei en bloei, maar net als met de late re uitbreiding van de sluizencomplexen ging dit toch ook ten koste van straten en buurten. Aan diezelfde sluizen is het te danken dat Hansweert ooit welvarend en leven dig was, en 'Klein Antwerpen' als geu zennaam voerde. Er was indertijd veel bedrijvigheid en reuring; alles moest er voortdurend goed worden onderhou den; schippers deden van daaruit inko pen en ook waren er altijd parlevinkers op en rondom het sluisplateau; varende ondernemers die levensmiddelen ver kochten vanaf het water. In het begin van de twintigste eeuw was het Kanaal door Zuid-Beveland de drukst bevaren route in Europa. En het werd steeds drukker. Bovendien wer den schepen moderner, groter en zwaar der, dus bouwde men een derde schut sluis die in 1916 operationeel werd. En twee decennia later verbreedde men het kanaal. De huizen op de oude an sichtkaart zijn sindsdien verdwenen. De hele wijk gelegen aan de oostzijde van het kanaal is in die tijd definitief ge sloopt, om plaats te maken voor de nieu we voorhaven, als onderdeel van het plan om het Kanaal door Zuid-Beveland iets te verleggen. „De weg van Kruiningen naar Hans weert liep hier inderdaad", zegt een me vrouw die in de stille Hansweertse straatweg komt aanrijden en haar oprit tegenover de begraafplaats indraait. „Maar dat is al zo lang geleden. Er is hier zoveel veranderd in de loop der tijd. Ikzelf woon hier nog maar een jaar of tien. Ik ken de verhalen, maar meege maakt heb ik het niet." De voormalige Kruiningseweg loopt tot aan het water. Aan de andere kant krijgt de weg geen vervolg. Tussen het hoog opgeschoten gras door zie je de overkant wel. En hoe in de verte de brug beide oevers over spant. Een weg tot het water door Jacoline Vlaander De Kruiningseweg in Hansweert is nu gewijzigd in de Hansweertsestraatweg. foto Lex de Meester In een depotruimte van de SCEZ worden scherven tot (bijna) complete potten 'gepuzzeld'. foto Niek Beeke n f>nr-i"r:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68