Frank Ploegaert kijkt uit naar eerste zoute water in Waterdunen BUITEN 5 In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan daar hand in hand. Vandaag: Frank Ploe gaert wacht vol spanning op het eerste zoute water dat door de getij denduiker stroomt. Frank Ploegaert woont al bijna der tig jaar aan 't Zandertje en maakte dus al eerder een versterking van de zeewering mee. „Die van begin jaren negentig was veel ingrijpender. De werkzaamheden zorgden er destijds voor dat je om de haverklap was verstoken van water en/of elektriciteit." Ploegaert raakte toen ook zeshonderd vier kante meter van zijn tuin kwijt, maar met de duizend vierkante meter die hij nog over heeft, is hij dik tevreden. „Mijn tuin is nog groot genoeg."De huidige dijkverzwa ring en de aanleg van Waterdunen geven ook wel overlast, maar het stoort hem niet echt. „De werkzaamheden beginnen om ze ven uur 's morgens. Om lawaaierige bulldo zers langs je huis te horen trekken, is dat - zeker in vakantietij d - vroeg. Mijn slaap tijd wordt er wel door verkort, maar het hoort er bij. ik denk dat het toerisme in de streek er veel profijt van zal hebben, dus ga ik niet moeilijk doen over enige overlast." Ploegaert vindt het werk aan Waterdunen vaak 'fascinerend'. „De logistiek, die zo'n project vergt... Ik snapte niet waarom ver schillende vrachtwagens met zand langs el kaar heen leken te rijden en hun lading maar lukraak op een hoop gooiden op ver schillende plaatsen in het gebied. Maar het bleek dat vrachtwagens zaadhoudende grond van de bovenlaag apart houden om die grond straks weer als toplaag aan te kunnen brengen. Steviger klei is een betere fundering voor de zeewering én de lossere zaadhoudende grond zorgt er straks voor dat de duinen sneller weer zijn begroeid. Zulke feiten vind ik mooi om te weten." Als onderwijsman, Ploegaert is boven schools directeur bij Escalda, kan hij nooit genoeg weten. De techniek van de getijden- duiker interesseert hem ook bovenmatig. Ploegaert kijkt uit naar de ingebruikname van de getijdenduiker. „Het is een hoogte punt als het zeewater het gebied in mag, eind dit jaar of begin volgend jaar. Dat is toch een beetje een afronding van het pro ject." Hij snapt dat een aantal inwoners van de streek er moeite mee heeft dat agra rische grond verdwijnt voor nieuwe, zilte natuur. Maar Ploegaert verwacht dat Water dunen het toerisme een oppepper geeft. Zijn vriend Fokko van der Zee, die om de twee weken naar Breskens komt, is dat met hem eens. Fokko woont in Amsterdam. „Ik maak al reclame voor de streek. Want het is al prachtig, maar wordt straks helemaal uniek. De Zeeuws-Vlaamse kust is echt an ders dan elders." Frank Ploegaert geniet ook van de vogels die in zijn tuin en in de omgeving neerstrij ken en rondvliegen. Als er een hem onbe kend exemplaar opduikt, 'googiet' hij net zo lang tot hij hem heeft gevonden. Maar niet alleen de vogels moeten profiteren van Waterdunen. Ook voor kinderen moeten lekker in de natuur aan de gang kunnen. „Ik ben bij de informatiebijeenkomsten over nieuwe speelnatuur geweest. Juist om te pleiten voor speelgelegenheid voor de kinderen uit Breskens. Ik ben blij dat er aan de Breskense kant een speelgelegen- hied komt, maar ik vind het een beetje jam mer dat het grootste speelgebied straks aan de andere kant ligt." WOENSDAG 7 JANUARI 2015 Smienten vliegen op Ransuil door René Hoonhorst Lijsterachtigen, zoals de koperwiek, belanden soms in zee en verdrinken als ze vluchten voor vuurwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67