ZEELAND GEPEILD 2 BUITEN In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. doen." De spirituele 'pas op de plaats' die zij in haar besloten ruimte van Villa Eekenrode biedt, is geen therapie, zegt ze. „En evenmin zit ik hier met een glazen bol de toekomst te voorspellen. Het zou ook te gevaarlijk zijn; we hebben over het algemeen de neiging ernaar te gaan leven." Soms, mijmert ze, wanneer ie mand hartstochtelijk naar een soulmate ver langt, kan zij inderdaad zien dat die waar schijnlijk ook zal komen: „Vanuit dat vertrou wen werk ik. Dan focus ik met de cliënt op de ontwikkeling die eerst nog moeten worden doorgemaakt voordat mensen elkaar über haupt als soulmates kunnen herkennen. Dus is het de innerlijke verandering die iemand on dergaat, die positief werkt." En gelukkig ver wacht niemand wonderen van haar: „Iedereen wil het toch zoveel mogelijk zelf doen. Ik ge loof in die kracht. De antwoorden op alle vra gen liggen in principe in jezelf besloten. Sa men kunnen we daarnaar tasten. Dat lukt ech ter alleen als je bereid bent de confrontatie met de realiteit aan te gaan." Zelf zou zij dus niet zo beschroomd hoeven zijn dat zij onlangs haar tweejarige internatio nale opleiding tot Maanpriesteres afrondde, geeft ze toe. Want dit is immers wie zij is, en hoe zij wil zijn: „Het is mijn missie." Maar het lastige is, vindt ze, dat ze er nog niet altijd hel der over kan spreken: „Maanpriesteres klinkt als een nog meer ongrijpbare dimensie. De vertaalslag ervan vraagt om nieuwe woor den." Dus liggen misverstanden op de loer, weet ze: „Je belandt tegenwoordig niet meer op de brandstapel, ook niet hier in Zeeland. Maar besmuikt gelachen wordt er natuurlijk wel." Toch moeten de ruimten voor de trouw-, rouw- en dooprituelen die zij vanuit haar priesteressenfunctie zal voltrekken, altijd heel concreet worden voorbereid: „Door meditatie, het branden van wierook en kaarsen. En oprui men, flink luchten en bloemen neerzetten. Al lemaal handelingen die je ook thuis kunt doen om meer spiritualiteit te ervaren." De scheidslijn is dun, grinnikt ze: „Probeer het maar in dit nieuwe jaar: in stille verwonde ring aardappels schillen, met liefde het toilet schoonmaken en elke keer heel dankbaar ban denplakken. Er is niets zweverigs aan, maar er gaat een wereld voor je open." Ze had het op deze manier nog nooit gedaan, lacht ze. Maar een trans-Atlantische healing via skype bleek ook te werken. Het vergroot haar bereik enorm. De mogelijkheden lijken duizeling wekkend. „Wat er door mij heen klinkt, begrijp ik zelf ook niet altijd met een. Maar ik hoor wat ik zou kunnen doen. En óf ik dat dan doe, is aan mij - ik weeg de om standigheden mee, en ook waar ik op dat mo ment in het contact met een cliënt mijzelf toe in staat acht. Die vrijheid ervaar ik altijd. En zo blijft ook de ander vrij." Chantal Minnaard (41) is helderziende. Als kind voelde zij al energieën en krachtenvel den, zag kleuren en wezens die anderen niet zien en leefde intens verbonden met de na tuur. Ze gaat er vooral nuchter en pragmatisch mee om: „Ik weet immers niet beter. En zo kan ik deze kwaliteit het beste integreren." Door de jaren heen ontwikkelde zij haar me diamieke gave in een rustig tempo en bleef zich scholen: „Vooral het dagelijks leven be wust leven. Dat is een goede weg; de beproe vingen liggen voor het oprapen. Je moet eerst goed aarden om überhaupt iets zuiver spiri- tueels te kunnen doen." In het bos van Land goed Ter Hooge, ten westen van Middelburg, staat ze op het bruggetje en tuurt naar haar weerspiegeling in het water. Om haar heen rit selen verwilderde sierstruiken. Kale takken van eiken en esdoorns glimmen. De vijfen twintig hectare aan de Koudekerkseweg is vrij toegankelijk, met smalle wandelpaden tussen bomen en langs weidelanden. De blikvanger voor passanten, het huidige kasteel, heeft twee ranke torens en is verrezen op de middel eeuwse fundamenten van het oude slot: „Alle beplanting ging tijdens de inundatie verlo ren", vertelt Minnaard. „Maar je kunt de ener gie van het jonge bos voelen. De grond is oer oud. Die geeft mij draagkracht. Hier laad ik op." Ze is geboren in Yerseke. Werkte na haar HBO-opleiding Maatschappelijk Werk jaren lang in Den Haag en Rotterdam in de hulpver lening. Sinds 2007 bundelt zij haar levenserva ring en kwaliteiten in Norea, haar praktijk voor intuïtieve psychologie, op steenworp af stand van het landgoed: „Ik begeleid mensen zodat zij weer in contact komen met zichzelf en zij zelfstandig hun spirituele groei ter hand nemen." Het aanbod is breed: aurareading, om je van mogelijke blokkades bewust te worden; hea ling, waarbij je energiehuishouding kan wor den gerevitaliseerd; spirituele coaching, waar bij de nadruk ligt op de individuele zoektocht en het (herontdekken van persoonlijke kracht en richting. Maar ook verzorgt Min naard droomconsulten, treedt in contact met overledenen, zuivert woningen van storende, dolende geesten en biedt cursussen- en work shops aan. Ze is lid van de beroepsverenigin gen Spirituele Nationale Unie en Ring. En de belangstelling voor haar praktijk is groot: „Veel van mijn cliënten bevinden zich halver wege hun leven, en in een overgangsfase. Het oude werkt niet meer en een nieuwe situatie heeft zich nog niet aangekondigd. Op deze kruispunten is altijd chaos. Verwarrende onze kerheid alom. Dus treden vermoeidheidsklach ten op, angsten - en als je dat niet serieus neemt is de volgende halte een burn-out. Rond ingrijpende keuzemomenten ontkom je nu eenmaal niet aan rouw. Je moet er doorheen. En ik kan daartoe handreikingen LANDGOED TER HOOGE Helderziende in het bos van Ter Hooge door Jacoline Vlaander Chantal Minnaard. Ter Hooge blijft bij de tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64