Gouden Lampje is opsteker voor gemeente Sluis SP in actie tegen sloopplannen van Reuzenhoek wacht al Woongoed in diverse dorpen heel lang op vertier 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Jeugdwerk Axel vindt dankzij fusie onderdak De ondernemingsraad van Philips Terneuzen weigert voorlopig advies uit te brengen over sluiting van fabriek. TERNEUZEN - Dat de tl-startersfa- briek van Philips in Terneuzen in 2016 de deuren sluit, staat vast. De productie gaat naar Polen, naar een grote Philips-vestiging in Pila. Voor de ondernemings raad van Philips Terneuzen is dat echter geen reden zich zomaar ge wonnen te geven. De OR wil een betere sociale regeling voor de 78 vaste krachten in Terneuzen, een betere regeling dan het landelijke Philips Lighting biedt. „De startersfabriek in Terneuzen is winstgevend", geeft OR-voor- zitter Paul Dhondt aan. „Maar Phi lips wil de productie naar Polen verplaatsen om meer winst te kunnen maken. Het bedrijf zal daarvoor dan ook een prijs moe ten betalen. Wij willen als perso neel boter bij de vis." De OR had officieel 19 december advies uit moeten brengen. Na de adviesaanvraag van de werkgever staat daar zes weken voor. De on dernemingsraad van Philips heeft die termijn van zes weken voorbij laten gaan, wat overigens met een goede onderbouwing ook kan. „Wij willen eerst een sociaal ak koord afwachten", vertelt voorzit ter Dhondt. „Philips, de bonden en wij als OR zijn daarover nog in onderhandeling." Philips heeft landelijk met de vak bonden tot en met 2018 een natio naal sociaal akkoord afgesproken. Per 1 juli 2015 treedt de Wet Werk en Zekerheid in werking die ont slagvergoedingen beperkt. Het na tionale sociale akkoord onder vangt dat (ten dele), maar, laat Dhondt weten, 'wij willen een re geling op basis van het oude, bete re akkoord'. Dhondt kan niet zeggen op welke termijn meer bekend zal zijn. Hij vindt het zinloos om erover te speculeren wat de OR en het per soneel gaan doen, als een betere afspraak uitblijft. „Het is zonde van de energie om daar al over na te denken." Philips Terneuzen maakt deel uit van de lichtdivisie, de Lighting-di- visie, van Philips. Meer productie bedrijven in Nederland verdwij nen de komende tijd naar lagere Philips Terneuzen maakt winst, dan mag je bij sluiting een betere rege ling verwachten lonenlanden. Zo is al eerder aange kondigd dat de lampenfabriek in Roosendaal eind 2015 op slot gaat. Afgelopen maand werd bekend dat ook de fabriek voor armaturen voor straatverlichting in Emmen eind september 2016 sluit. De pro ductie gaat naar Polen en Spanje. In het Belgische Turnhout, waar hogedrukgaslampen voor sportsta dions, winkels en sporthallen wor den gemaakt, verliezen 170 van de nu nog 1.150 werknemers hun ar beidsplaats. Deze reorganisaties staan aldus woordvoerder Eric Drent los van het voornemen de licht- en medi sche divisie van Philips te split sen. Zij zijn volgens hem noodza kelijk om de kosten te drukken in een krimpende markt, met name door de groeiende concurrentie van led-verlichting. Het jeugdwerk zat lang zonder on derdak. Het oude patronaatsge bouw aan de Walstraat is jaren ge leden afgekeurd. De bedoeling was de jongeren in De Halle on der te brengen, maar daarvoor was een vrij dure verbouwing van de kelder nodig. Dat hoeft nu niet meer. De Halle en het Gregoriuscentrum hebben elkaar bestuurlijk gevonden en zijn samengegaan in de stichting Beheer Welzijnsaccommodaties Axel, met Antonius-schooldirec- teur Jos Oude Kempers als voorzit ter en oud-wethouder Co van Schaik als secretaris. De fusie is tot stand gekomen on der druk van de gemeente. Het protestantse Trefpunt is erbuiten gebleven. De activiteiten in De Halle en het Gregoriuscentrum veranderen niet. In het Gregorius centrum zal wel het één en ander worden vernieuwd. De toerismeprijs is een initiatief van ondernemers en toeristisch- recreatieve belangengroepen in Zeeland onder de noemer TOZee- land (Toeristisch Ondernemend Zeeland). Sinds de Toeristische Ontmoetingsdag in Kamperland op 25 november was bekend dat de prijs was binnengehaald door Sluis, maar de officiële uitreiking moest nog gebeuren. Het voltallige college van burge meester en wethouders was giste ren bij de onthulling. Het Gou den Lampje is een zwarte lamp in een wirwar van draden op een oranje kussen met kwastjes. En dat alles op een witte sokkel. Voor zitter Joke de Witte van TOZee- land legde uit: „Het kussen heeft een warme kleur en staat voor welbehagen en vrije tijd. De zwar- te draden stellen de wirwar van het denken voor." Ploegaert ont stak het lampje. „De symboliek is frappant", zei hij, „maar we moe ten op dat kussen niet uit gaan rusten, we moeten verder." Sluis krijgt de prijs voor allerlei initia tieven voor toerisme, zoals de Hotspot Breskens (watersport en visserij), Waterdunen en de bad- status voor Cadzand. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt. De SP inventariseert of alle bewo ners wel op de hoogte zijn van de plannen van Woongoed om 127 huizen te slopen. De corporatie hield weliswaar een informatie avond, maar de Socialistische Par tij vraagt zich af of iedereen de plannen begrepen heeft. Ook wil de partij graag weten of mensen graag op hun oude adres blijven wonen en of ze bereid zijn daar meer huur voor te betalen. Daar naast vraagt de partij mensen of ze liever renovatie dan sloop zien. Mensen die dat willen, kunnen de landelijke SP-poster 'Slopen is bezopen' voor hun raam hangen. De SP Sluis heeft de collega-afde lingen uit Terneuzen en Hulst bij de actie betrokken, omdat Woon goed al aankondigde vanaf 2017 (als de sloop in Breskens op de rol staat) ook huizen in dorpen als Nieuw-Namen, Kloosterzande en Biervliet te willen slopen. Het gaat dan weliswaar om kleinere aantallen, maar de gevolgen voor huurders zijn hetzelfde. Als de enquêtes zijn opgehaald en zijn geëvalueerd, belegt de SP een bewonersavond om de resultaten te bespreken, meldt de Sluise frac tievoorzitter Rudy Eversdijk. Toen het schoolgebouw werd ver kocht aan een particulier, beloof de wethouder Cees Liefting aan de bewoners dat op het speelveld je in de zomer van 2013 een even- wichtsbalk en nog een paar soort gelijke speeltoestellen zouden worden geplaatst. Een bewoon ster trekt nu bij de gemeenteraad aan de bel, omdat het kinderver tier nog steeds op zich laat wach ten. Zij vermoedt dat een bewo ner, die op verzoek van de ge meente het grasveldje onder houdt, de komst van de toestellen tegenhoudt. Liefting legt het an ders uit. „De oprit tot het veldje is niet meer toegankelijk voor onze grasmaaier. Daarom doet een om wonende het maaiwerk. Toen heb ik gezegd: nou, dan doen we die evenwichtsbalk daar maar niet. Dat gaf wat ruis, maar dat gaan we oplossen. Ook al heeft de ge meenteraad twee jaar geleden het budget voor speeltoestellen gehal veerd. Hoe? Dat weet ik nog niet." wil boter bij de vis OR Philips door Harmen van der Werf Paul Dhondt, voorzitter OR AXEL - Jongeren krijgen weer een eigen plekje in Axel, in het Grego- riuscentrum aan de Walstraat. De fusie tussen cultureel centrum De Halle en het Gregoriuscentrum maakt dit mogelijk. door Sophie Stockman OOSTBURC - Wethouder van recrea tie en toerisme Peter Ploegaert is trots. Gisteren nam hij het Gouden Lampje in ontvangst, de nieuwe Zeeuwse toerismeprijs voor overhe den die de gemeente Sluis als eer ste won. Het lampje was een opste ker: „Ik denk dat we te weinig trots zijn op de mooie dingen die we hebben in Sluis." Wethouder Peter Ploegaert neemt het Gouden Lampje in ontvangst van TOZeeland-voorzitter Joke de Witte. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse SP-af- delingen hebben een enquête uit gezet in de noordwesthoek van Breskens om van bewoners te ho ren hoe ze tegen sloopplannen van Woongoed aankijken. De Sluise SP-fractie kreeg signalen dat veel bewoners niet weg willen en vre zen dat nieuwe huizen een stuk duurder zullen zijn. Driekwart van de bewoners van Breskense wijk zit niet te wachten op nieuwe, duur dere woning, vernam de SP. door Raymond de Frel REUZENHOEK - Op het speelveldje bij de voormalige basisschool in Reuzenhoek staan nog steeds geen speelattributen. En het is nog maar de vraag of die er ooit nog worden geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62