Geen euthanasie, tbs'er mogelijk naar Nederland 'Matchfixing-spil' aan Duitsland overgedragen 24 Maanden 50% korting en de Sony Xperia Z2 twv €449.- 50 IN HET NIEUWS 5 Vroeger bouwde Wie trekt markt gemeente ook woningen vlot? Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc van €45.- voor Vodafone Voordeel Web Gemeenten die huurwoningen bouwden, waren vroeger bepaald geen uitzondering. Aanvankelijk waren het in de 19e eeuw particu lieren die arbeidersgezinnen be ter gingen huisvesten. Met de in voering van de Woonwet in 1901 gingen gemeenten zich met hui zenbouw bemoeien, onder meer met de oprichting van gemeente lijke woonbedrijven. In de jaren '90 trok de overheid zich terug uit de volkshuisvesting en werden deze gemeentelijke be drijven zelfstandige corporaties. Er zijn nog een paar gemeentelij ke woonbedrijven overgebleven, onder meer in de Noord-Holland se gemeenten Koggenland en Op meer en in Westvoorne (Zuid-Holland). Het 'Asser model' is een van de initiatieven om de huurmarkt weer op gang te krijgen. Rijswijk gaat nog verder en betaalt mee aan de bouw van huurhuizen in de particuliere sector. Bouwbedrijf Heijmans maakt de 'One', een simpel te verplaatsen prefab-huis voor alleenstaanden. Het is bedoeld voor 'pauzeland schappen' in de stad, stukken grond die braak liggen, maar ooit wellicht worden bebouwd. Almere schrijft een prijsvraag uit waarin projectontwikkelaars, aan nemers en andere partijen wor den uitgedaagd budgetneutraal zo'n honderd goedkope huurwo ningen te bouwen. Ook worden op veel plekken kantoren omge bouwd tot wooneenheden. DEN HAAG - De van matchfïxing verdachte Paul R. is gisteren over gedragen aan de Duitse justitie. R. wacht in Duitsland berechting wegens betrokkenheid bij omko ping bij gokken rond voetbalwed strijden. Hij wordt gezien als spil in de internationale matchfïxing in 2008 en 2009. De man ontkent. Hij was wel ac tief in de gokwereld maar heeft zich naar eigen zeggen niet schul dig gemaakt aan omkooppraktij ken. Eerder op de dag bepaalde de rech ter in Den Haag dat R. mag wor den uitgeleverd. Zijn advocaten hadden een kort geding aange- De arts die de dodelijke injectie zou geven, heeft zich teruggetrok ken. Waarom hij op zijn besluit is teruggekomen, is niet bekend. Dat valt onder het beroeps geheim, liet de Belgische minister van Justitie Koen Geens gisteren weten. In België leidde het nieuws over de eerste euthanasie van een tbs' er afgelopen tijd tot ophef. Vooral het feit dat zijn zelfverkozen dood mede het gevolg is van een ge brekkige behandeling, riep veel kritiek op van artsen, juristen en politici. Van Den B. zit al bijna dertig jaar vast in de gevangenis in Brugge voor een moord en vier verkrach tingen. Volgens psychiaters is hij psychisch ongeneeslijk ziek en lijdt hij onder zijn uitzichtloze le venslange celstraf. De lustmoorde naar beseft zelf ook dat hij nooit meer kan terugkeren in de maat schappij. Van Den B. vroeg daar om om euthanasie of overplaat sing naar een speciale tbs-kliniek in Nederland, waar hij wel een be handeling kan krijgen. In België is dat niet mogelijk. Van Den B. wordt nu overge bracht van de gevangenis naar een nieuwe tbs-kliniek in Gent. Ook daar kan hij niet langdurig blijven, omdat de behandelingen er zijn gericht op resocialisatie. Van Den B. zal er volgens de Belgische minister worden geob serveerd om te kijken of er toch een aangepaste behandeling mo gelijk is. Is dat in België niet het geval, dan zou hij mogelijk worden overgeplaatst naar Neder land. „Ik heb goede contacten met de Nederlandse staatssecretaris van Justitie Fred Teeven", zei Geens in Het Journaal. „Neder land heeft verschillende instellin gen speciaal voor longstay, de op vang van geïnterneerden die nooit meer naar de maatschappij kunnen terugkeren." Hoewel in de Tilburgse bajes wel honderden Belgische gevangenen verblijven, zou overplaatsing van De arts die de dodelijke injectie zou geven aan de Belgische gevangene heeft zich teruggetrokken Van Den B. zit al bijna dertig jaar vast in de gevangenis voor een moord en vier verkrachtingen Bij de Belgische regering is de interesse aangewakkerd voor het Nederlandse tbs-systeem een tbs'er uitzonderlijk zijn. Het verdrag dat het mogelijk maakt Belgische veroordeelden in Neder landse gevangenissen hun straf te laten uitzitten, sluit zeden delinquenten uit. Daarbij komt dat er knelpunten zijn voor de op vang van Belgische tbs'ers in een Nederlandse kliniek, meldde staatssecretaris Teeven in oktober nog aan de Kamer. Zo kan de vei ligheid tijdens een eventueel ver lof volgens hem niet worden gega randeerd. Teeven bevestigde gisteren via zijn woordvoerder dat hij contact heeft gehad met zijn Belgische col lega over Van Den B. Of Neder land inderdaad bereid is hem op te vangen, kan hij niet zeggen. „Een officieel verzoek hebben we nog niet gehad." Als dat wel gebeurt, is het waar schijnlijk dat Van Den B. naar een van de longstay-afdelingen gaat, zoals die van de Pompekliniek in Nijmegen. Daar verblijven tbs'ers die ondanks behandeling toch ge vaarlijk blijven voor de maatschap pij. In tegenstelling tot in België, is dat verblijf niet helemaal zon der perspectief. Elke drie jaar toetst een onafhankelijke commis sie of er alternatieven zijn, zoals een nieuwe behandelmethode of overplaatsing naar een minder zwaar beveiligde afdeling. De ophef over de euthanasie van Van Den B. heeft in België interes se aangewakkerd voor het Neder landse tbs-systeem. Binnen enke le maanden wil minister Geens een longstay-instelling oprichten. „Een beschaafd en modern land als België is dit verschuldigd." spannen om dat te voorkomen. Volgens hen is ongewis wat er op korte termijn met R. gebeurt. In Duitsland staan volgens hen geen zittingen of verhoren gepland. Duitsland heeft Nederland echter laten weten de zaak voortvarend te willen aanpakken. Volgens R's advocaat Jan Kabalt heeft de rechter carte blanche ge geven aan de Duitsers door R. te laten uitleveren zonder dat duide lijk is wat er met hem gebeurt. Ook is niet helder welk bewijs er is. Tegen De Telegraaf zei R. dat andere verdachten strafkorting hebben gekregen als ze mee zou den werken. W p/mnd 240MIN 180SMS 400MB Stof- en waterdicht 5,2 inch full HD scherm 20,7 MP camera 4K HD video Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! headphones! WOENSDAG 7 JANUARI 2015 neerzetten door Annemieke van Dongen BRUSSEL - De Belgische gevangene Frank Van Den B. krijgt komende zondag toch geen hulp bij zelfdo ding. Hij heeft jaren voor euthana sie geprocedeerd omdat hij in de gevangenis een uitzichtloos leven heeft en psychisch ondraaglijk lijdt. Mogelijk wordt hij overgeplaatst naar Nederland. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant MIN SMS MB VAN VOOR TOESTEL 120MIN 80S MS 200MB &SS.- €17.50 €35.- 180MIN 120SMS 300MB j640> €20.- €15.- 240MIN 180SMS 400MB £45".- €22.50 €0.- nc usief cancelling Voorvragen en meer informatie bel: 0900-0603 0,45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 17-01-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5