Luidklok Poortvliet stilgezet om scheur Jongerenraad Tholen slaat nieuwe weg in BEVELANDEN en THOLEN 31 Sportschool Goes verhuist naar Fitland Na 17 jaar stopt secretaris Hans van Ceesbergen met zijn werk voor de PO Nederlandse Mosselcultuur. ZIERIKZEE - Hans van Geesbergen maakte het allemaal mee. Van een mosselsector die redelijk onge moeid het werk kon doen tot een sector die op de rug lag en niets meer kon. Hij was zeer nauw be trokken bij de opbouw naar een nieuwe toekomst en de sector kijkt inmiddels weer met vertrou wen vooruit. Wel zonder Hans van Geesber gen, want hij is sinds t januari met pensioen. Wie met de voor malig secretaris van de producen tenorganisatie mosselcultuur (de organisatie van mosselkwekers) praat, hoort verhalen over mooie momenten in de mosselsector, maar allesbepalend was het vroe ge voorjaar van 2008. „Het absolu te dieptepunt." In februari vernietigde de Raad van State de vergunning voor het vissen op mosselzaad op de Wad denzee. Een mokerslag voor de sector, want zonder zaad geen mosselen. Gelijk na de uitspraak is Van Geesbergen samen met de voorzitters van de visserijvereni gingen uit Bruinisse, Yerseke en Zierikzee om tafel gaan zitten om via de bestuurlijke weg naar een oplossing te zoeken. „En er speel de een tweede traject, die van het actiemodel. Daar hadden wij niets mee te maken, dat kwam vanuit de mensen zelf." De pro testleus 'Stop de groene leugen' werd landelijk bekend en tijdens de opening van het kreeftensei zoen op 27 maart voeren schip pers naar de ingang van het Ha venkanaal Zierikzee om actie te voeren. Het raakt Van Geesbergen nog altijd. „Ik stond op het Haven hoofd bij Zierikzee. Daar lag die vloot in de mist en al die licht jes... Toen had ik het heel moei lijk. De sector lag op de rug en als ik ergens inspiratie vandaan heb gehaald om door te gaan was het daar wel." Na een tijd van moeilij ke gesprekken en onderhandelin gen sloten overheden, natuurorga nisaties en mosselsector eind ok tober een convenant. Een paar vel letjes papier met als kernbood schap dat de mosselvissers staps gewijs overschakelen van bodem visserij naar mosselzaad invangen met mzi's. Een keerpunt in de 100-jarige geschiedenis van de mosselsector. Een keerpunt waar van de allereerste aanzetten zich -achteraf gezien - al aandienden bij zijn aantreden in 1997. „Toen had de sector te maken met de na sleep van de crisis die was ont staan door een enorme sterfte door voedselgebrek onder eider- eenden in de Waddenzee. Veroor zaakt door een combinatie van een paar jaar geen mosselzaad en flinke stormen." Er kwam veel be langstelling voor het doen en la ten van de mosselsector, er wer den delen van het Wad gesloten voor de mosselzaadvisserij. Maar vergunningen aanvragen was des tijds nog behoorlijk te overzien. We kregen vergunning en diege ne die bezwaar had moest aanto nen wat er fout was." Dat veran derde in 2004 met het kokkelar rest. „Toen moest de aanvrager aantonen dat de activiteiten geen 'significante' gevolgen had voor de natuur." De bewijslast kwam bij de aanvrager te liggen en dat brak de sector op. Op vrijwel alle punten kon worden aangetoond dat de sector geen schade aan richtte, maar op het punt van ef fecten op de bodem ontbrak op dat moment wetenschappelijk be wijs. Inmiddels is de sector een HANS VAN GEESBERGEN stuk verder. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat natuur ontwikkeling in de Waddenzee en mosselkweek goed samengaan. „En er is veel ervaring opgedaan met mzi's. Het convenant is voor de eerste keer geëvalueerd en er is een derde poot aan toegevoegd. Naast sluiting, invang met mzi's is toegevoegd dat gezocht wordt naar betere grond voor de mossel percelen." Dat proces loopt nu. Van Geesbergen kijkt met een goed gevoel vooruit, maar aan een toekomstvoorspelling waagt hij zich niet. Wel wil hij de sector wat meegeven. „We hebben ons zelf gered, nu moeten we elkaar vast blijven houden. Dat laatste is heel belangrijk." De scheur werd onlangs ontdekt tijdens onderhoudswerkzaamhe den aan het torenuurwerk en de luidklok. Het onderhoudsbedrijf heeft de luidklok direct buiten werking ge steld en bekijkt momenteel of hij nog te repareren is. Door de bui- tenwerkingstelling kan op doorde weekse dagen niet worden geluid om 8.01,12.01 en 20.01 uur. Ook het luiden rondom kerkdien sten en bij begrafenissen is voorlo pig niet mogelijk. Op de halve en hele uren kan de klok nog wel slaan, want dat ge beurt met een zogeheten mag neethamer. Hierbij hoeft de luid klok niet heen er weer te worden geschommeld. Juist dat schommelen van de klok, die ongeveer duizend kilo weegt, is op dit moment onge wenst. Bij het schommelen slaat de klepel steeds tegen de klok- wanden. Daardoor zouden vol gens de gemeente en het onder houdsbedrijf meer schade en on veilige situaties kunnen ontstaan. In de openbare besluitenlijst van het college wordt gewag gemaakt van de veranderingen. Er valt te lezen dat de huidige verordening van de jongerenraad voor een jaar wordt ingetrokken om plaats te maken voor een experiment. De gemeente wil op dit moment geen verdere informatie geven. „We gaan aan het eind van de maand eerst de huidige jongeren- raadsleden informeren", laat een woordvoerder weten. Ook jongerenraadvoorzitter Si mon van Lit geeft om die reden nog geen details prijs. „Maar het is geen geheim dat wij de afgelo pen maanden hebben gezocht naar een werkwijze die beter past bij de huidige tijd." De jongerenraad werd in 2003 in het leven geroepen. Sinds die tijd zijn tientallen uiteenlopende acti viteiten op touw gezet. De jongerenraad mag van het col lege vierduizend euro van het budget van 2014 meenemen naar dit jaar voor opzet- en promotie- kosten van de nieuwe werkwijze. GOES - Mensen die sporten bij De Sportschool in Omnium in Goes, verhuizen naar Fitland aan het Geldeloozepad. Fitland, dat nog geen vijfhonderd meter verderop aan de andere kant van het haven kanaal zit, neemt sporters onder vergelijkbare voorwaarden over. Ook in Goes is een overcapaciteit aan sportscholen ontstaan. De Sportschool, die al jaren in Sport- punt Zeeland actief was, sluit op 1 februari de deuren. Sinds Sport- punt met de bouw van onder meer een tropische kas Omnium is geworden, kan de ruimte die vrij komt, gebruikt worden door CIOS. WOENSDAG 7 JANUARI 2015 'We hebben onszelf gered' door Melita Lanting Hans van Geesbergen: „Het is wel even wennen, maar ik heb nog een aardige mengeling aan activiteiten." foto Dirk-Jan Gjeltema Geboren Zierikzeeënaar Hans van Geesbergen (65) was onder meer ambtenaar in Reimerswaal, ge meentesecretaris in Hulst, secreta ris van Zevibel en sinds 1997 se cretaris PO Mosselcultuur. Hij heeft ook diverse jaren buiten Zeeland gewerkt. Hij is Statenlid voor de WD en hoopt na de verkiezingen weer te rug te keren. Van Geesbergen is vice-voorzitter van de PO Delta Zuid (de organisa tie van zee- en kustvissers) en vi ce-voorzitter van de stichting Oos- terscheldekreeft. POORTVLIET - De luidklok in de to ren van de kerk aan de Markt in Poortvliet is voor onbepaalde tijd buiten werking gesteld, omdat hij gescheurd is. Dat heeft de gemeen te dinsdag bekendgemaakt. THOLEN - De gemeente Tholen krijgt een andere vorm van jonge- renparticipatie. De huidige jonge renraad wordt volgens voorzitter Simon van Lit niet opgeheven, maar gaat wel anders werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58