Terreurteam pakt Nederlandse journaliste op Als corporaties het niet doen, willen gemeenten zelf zorgen voor goedkope huurhuizen. 66 De gemeente leent het geld, waarna we rendement halen dankzij huur of verkoop 66 Raar dat niet veel meer gemeenten investeren, want de rentestand is uitzonderlijk laag 4 IN HET NIEUWS SOCIALE WONINGBOUW ASSEN - Gemeenten gaan goedko pe huurwoningen bouwen. Cor poraties hebben soms door de eco nomische crises en maatregelen van het Rijk te weinig geld om te investeren in goedkope huurhui zen. Assen is daarom vorige maand gestart met de bouw van 36 huurwoningen, buurgemeente Hunze en Aa legt binnenkort de eerste steen voor zes huizen in Rolde. Gemeenten als Groningen en Almere broeden op plannen om samen met een bouwbedrijf of projectontwikkelaar huurwo ningen te gaan bouwen. Maandag had Albert Smit, wet houder Volkshuisvesting in As sen, nog een huilende vrouw op zijn spreekuur. „Ze moet twee jaar wachten op een huurwoning, terwijl zij en haar drie kinderen er nü eentje nodig hebben", ver telt de PvdA-bestuurder. De be hoefte aan goedkope huurwonin gen in de Drentse hoofdstad is groot, wil hij maar zeggen. Er staan achthonderd mensen op de actieve wachtlijst, mensen die niet lang kunnen wachten. Vooral door de jaarlijkse huurders heffing die verhuurders moeten afdragen aan het Rijk en die op loopt tot 1,7 miljard in 2017, bou wen corporaties niet of nauwe lijks. Assen laat daarom zelf 36 wo ningen bouwen, met een huur on der de huurtoeslaggrens. Uiteindelijk hoopt wethouder Smit er honderd te kunnen bou wen, allemaal in goed overleg met de plaatselijke corporaties. Die hebben meegedacht en een van hen gaat waarschijnlijk de huizen beheren en onderhouden. De risico's voor de gemeente zijn daardoor volgens de wethouder niet groot. Onder meer doordat de gemeente geen winstmarge be rekent, zijn de woningen relatief goedkoop. De situatie in Assen is vergelijk baar met die in veel andere plaat sen. Al zeker twintig gemeenten hebben hun licht opgestoken bij Smit. Nijmegen besloot eerder dit jaar geen 'gemeentewoningen' te bouwen, omdat de financiële risi co's te groot zouden zijn. Smit ver wacht dat nog veel gemeenten uit het hele land voor het 'Asser mo del' gaan. „Ze kijken eerst nog wel even de kat uit de boom", al dus de Drentse wethouder. Smit benadrukt dat de lange wachtlijst de aanleiding is voor het bijzondere bouwplan. Het heeft ook gunstige neveneffecten, bijvoorbeeld voor de gemeentelij ke begroting. De huizen worden, net als in Aa en Hunze, gebouwd op grond die al in handen is van de gemeente en braak lag. Bovendien willen projectontwikkelaars nu ook weer gaan bouwen in dit gebied. Assen heeft 5,2 miljoen euro uitgetrokken voor de bouw, maar dat geld kan nu niet naar bijvoor- beeld de zorg. Smit: „Het is uitein delijk een politieke keuze. De ge meente leent het geld, waarna we rendement halen dankzij huur of misschien later verkoop. We bezuinigen niet op de zorg om deze woningen te kunnen bou wen." Minister Stef Blok (Wonen, WD) vindt het geen goed idee dat ge meenten de rol van corporaties gaan overnemen. Wettelijk ge zien staat Assen in zijn recht. „Het idee is misschien een beetje gek maar in de huidige tijd gezien begrijpelijk. De risico's voor de ge meente zijn niet groot", zegt Peter Boelhouwer, hoogleraar wo ningmarkt aan de TU Delft. Het landelijke bouwtempo ligt nu vol gens hem op zo'n 25.000 wonin gen per jaar, terwijl dit voor de cri sis nog drie keer zo veel was. „En de vooruitzichten zijn som ber. Eigenlijk is het raar dat niet veel meer gemeenten investeren, want de rentestand is uitzonder lijk laag." Geerdink vond de arrestatie 'inti miderend, al waren ze niet onbe leefd'. Het verhoor komt op een moment dat minister van Buiten landse Zaken Koenders in Turkije op bezoek is. Hij vindt de gang van zaken allesbehalve normaal. „Dat Geerdink weer op vrije voe ten is, is goed nieuws, maar de persvrijheid in Turkije zal een be langrijk aandachtspunt blijven voor Nederland en de Europese Unie. Intimidatie van journalis ten is onacceptabel." Geerdink later op de dag over haar arrestatie: „Het juridische on derzoek gaat nog verder, dus ik weet niet wat er de komende tijd volgt. Dat zit me niet lekker." De timing van de aanhouding is vreemd, zegt Joost Lagendijk, oud-Europarlementariër die bij het bezoek van Koenders was. „De minister is hier op uitnodi ging. Het idee van het bezoek is juist om plooien glad te strijken. Dan ga je geen Nederlandse jour naliste oppakken." In november ontstond er ruzie tussen Den Haag en Ankara over de behande ling van Nederlandse Turken. Bui tenlandse Zaken in Ankara stelde toen in een scherpe verklaring dat het onaanvaardbaar is hoe de T\irkse gemeenschap wordt gedis crimineerd. Ook het plan van inte gratieminister Asscher om Turkse organisaties te onderzoeken, viel verkeerd. Asscher was niet te spre ken over het 'ongepaste' commen taar. Met het bezoek van Koen ders - de handelsbelangen met Turkije zijn groot - zou de ruzie worden bijgelegd. Geerdink schrijft veel in de Nederlandse media over de Koerdische kwes tie. Vorig jaar verscheen haar boek De jongens zijn dood over het bloedbad in Roboski in 2011. De journaliste kreeg gistermiddag in eerste instantie te horen dat ze verdacht werd propaganda te ma ken voor een terreurorganisatie, ofwel de PKK, zo meldde ze op Twitter. Geen lichte beschuldi ging. Veel activisten en journalis ten belanden hiervoor voor jaren in de cel. Terreurverdachten kun nen maximaal vijf jaar in voorar rest worden gehouden. Gemeenten gaan woningen door Niek Opten illustratie Mark Reijntjens Albert Smit, wethouder Assen Peter Boelhouwer, hoogleraar door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Het verhoor van de Ne derlandse journaliste Frederike Geerdink (44) op het politiebureau in Diyarbakir is 'een heel normale procedure', zegt woordvoerder Tan- ju Bilgic van de Turkse minister van Buitenlandse Zaken. De journaliste werd gisteren door een terreur team met acht zwaarbewapende agenten opgepakt en naar het poli tiebureau gebracht. Een paar uur la ter werd ze vrijgelaten. Frederike Geerdink foto George Burggraaff/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4