Veel belangstelling voor ZLM Roompot tour 36 SPORT SCHAKEN Aan Loek van Wely had moeder Tine lang geen kind. Pas nu zijn er zorgen. heesch - Het beeld dat moeder Ti ne van Wely van haar toen vierja rige zoon Loek van Wely schetst is vertederend. Het is een wille keurige doordeweeksedag in 1976. Met een schaakbord onder de arm stapt de kleine Loek richting kleu terschool. Voor de uren dat hij zich verveelt. Het schaakbord had hij thuis gevonden in de kast. Aan geschaft door zijn eigen moeder toen de kleine Loek op komst was. „Ik had op televisie Bobby Fi scher wereldkampioen zien wor den. Een schaakbord vond ik daar om een leuk cadeau voor mijn man", zegt Tine van Wely. Dat het zeven weken durende ge vecht tussen Fischer en Boris Spasski zulke grote gevolgen zou hebben voor kleine Loek, had ze niet kunnen voorzien. „Hij nam het mee om zichzelf te vermaken. Loek was een snelle leerling. Hij vond het een interessant ding." Van Wely kreeg op de basisschool schaakles en het talent ontpopte zich razendsnel. De hobby van zoonlief werd heftiger en hefti ger. Hij speelde toernooien in het hele land. Elk weekeinde op nieuw. „Ik zag meteen hoe het ging. Als hij door zijn haar woel de en snel met zijn ogen knipper de, was het foute boel. Bij een ver keerde zet van de tegenstander was hij weer kalm. Dan wist ik dat hij zou winnen." Veel wedstrijden zag Tine niet. Ze had immers nog twee kinde ren en in het gezin Van Wely is ie dereen gelijk. Aan Loek had ze geen kind. Hij zat meestal wegge doken in schaakboekjes." Behalve dan die spaarzame keren dat hij verloor. Op een verjaardag van zijn moeder had Loek geen ca deau, maar er was wél een toer nooi. „Ik zei: 'win maar. Een mooier cadeau kun je niet geven'. Hij verloor. Loek was ontroost baar. Hij kon me niets geven." Tranen werden gedroogd, maar één ding was overduidelijk. Van Wely kon alleen tevreden zijn met een zege. Toch beleefde Tine misschien wel het mooiste spor tieve moment met haar zoon toen hij een keer niet won. In het Oos tenrijkse Innsbruck greep de toen veertienjarige Van Wely het brons bij het WK voor junioren. Vader en moeder waren getuige. De rustige, vaak wat in zichzelf ge keerde Van Wely, liet het huis ook wel eens op zijn grondvesten schudden. Pa en ma hadden niet verwacht dat hun oudste zoon na het vwo zou kiezen voor een be staan van profschaker. „We moes ten even slikken. Het wereldje kenden we en we wisten dat een enkele uitzondering er maar van kon leven. En we zagen ook wel dat al die profs toch rare kwasten zijn." Toch lieten ze hem gaan. Van We ly mocht zijn droom najagen. En met succes. Hij was jarenlang de onbetwiste nummer één van Ne derland en maakte vader én moe der trots. „Maar we hebben hem nooit voorgetrokken of wat dan ook. Hij was altijd een van de drie in huis. Ik houd er niet van als sporters naast hun schoenen gaan lopen. En al helemaal niet als ouders dat doen. Ze zijn er hoor. Vaders die net doen alsof ze be langrijker zijn dan hun schakende zoon. Trots zijn mag, meer niet." Vaak was Loek van huis, maar in zijn tijd als schaker maakte moe der zich niet zo druk. Tussen die vreemde snuiters redde Van Wely zich altijd. Maar topschakers gaan niet eeu wig mee. Van Wely bewandelde een zijpad en werd pokeraar. Toch kon hij niet loskomen van het schaakbord. Het is nu een combi. Vanaf vrijdag doet hij weer mee aan het Tata Steel Chess-toernooi, een van de sterkstbezette schaaktoernooi ter wereld. Die duistere pokerwereld met zonnebrillen, bluffen en waar stapels dollars van hand tot hand gaan, maken moeder Tine wél bezorgd. „Je weet niet wat mensen doen voor een paar rot- centen. Ik droom er wel eens van dat ze hem vermoorden omdat hij wat gewonnen heeft." Minstens eens per maand gaat Van Wely op bezoek bij zijn ouders. Net als zijn zus en broer. „Een paar jaar terug heb ik de kin deren gevraagd of ze op een ande re manier opgevoed hadden wil len worden. Het bleef lang stil. Ik wist genoeg." In het oog springende wielerna- ties die hebben ingeschreven zijn Duitsland, Rusland, de VS, Austra lië en Zwitserland. Ook minder toonaangevende wielernaties als Zweden, Slovenië, Letland, Japan en Azerbeidzjan hebben laten we ten graag aan de start te staan. Ook Argentinië heeft belangstel ling. Het land heeft zich nog niet aangemeld, maar onderzoekt de haalbaarheid van een overtocht naar Zeeland. De ZLM Roompot tour wordt dit jaar uitgebreid naar twee dagen en telt twee ritten in lijn: Roompot Kamperland-Zierik- zee op 17 april en Goes-Goes op 18 april en een koppeltijdrit op 17 april bij Roompot in Kamperland. Op beide dagen zijn er ook skeelerwedstrijden en is er een wielerwedstrijd van TMZ. Zege karters Klaver 4 De karters van Klaver 4 heb ben de zesde race in de hoofdklasse van het Zeeuws indoorkampioenschap ge wonnen. Ze verwezen klas sementsleider Veersedam Auto naar de tweede plaats. Snap On Racing passeerde in de slotfase Auto Sturm en werd derde. Veersedam Auto blijft koplo per in het klassement, voor Klaver 4, Snap On Racing, Auto Sturm en Ritel Racing. Tholense Boys en WHS samen verder De vrouwenelftallen van de Thoolse voetbalclubs Tho lense Boys en WHS gaan na de winterstop samen met één team verder in de com petitie. Beide teams kampen met een tekort aan speel sters en konden alleen geza menlijk verder. De kans is groot dat meer Thoolse voet balclub gaan samenwerken in het vrouwenvoetbal. Di verse clubs overleggen hier over met elkaar. De Nooijer blijft trainer Patrijzen Hans de Nooijer is ook vol gend seizoen de trainer van zondagvierdeklasser Patrij zen. De Middelburger ver lengt zijn contract met één jaar. Het wordt het vierde jaar voor De Nooijer als trainer van de eerste selectie van de voetbalclub uit 's-Heeren- hoek. Patrijzen staat op de tweede plaats in de vierde klasse, op één punt van kop loper Steen. Spiegels versterkt koppositie Sjaak Spiegels heeft zijn kop positie versterkt in de inter ne competitie van schaak club Zierikzee. Hij was sa men met Piet de Vreede de enige uit de toptien die zijn partij won. Spiegels versloeg Peter de Vrieze. Hij doorzag een paardoffer en had daar na het punt binnen. Num mer twee Martin Krijger kwam na een spectaculaire partij remise overeen met Paul Greefhorst. Piet de Vreede was met zwart te sterk voor Hennie de Jonge. Edy de Witte blijft Terhole trouw Edy de Witte is ook volgend seizoen trainer van zondag- vijfdeklasser Terhole. De oe- fenmeester uit Sint-Jansteen verlengt zijn contract met één jaar. Het wordt het der de seizoen dat hij Terhole onder zijn hoede heeft. Ter hole eindigde het seizoen voor de Witte aan het roer kwam puntloos als laatste. Inmiddels, halverwege de competitie, heeft het team tien punten verzameld. Het talent van kleine Loek 1 p4 Loek van Wely doet vanaf vrijdag weer mee aan het Tata Steel Chess-toernooi. foto Hollandse Hoogte door Dirk van Hunsel UITSLAGEN BILJARTEN Driebanden klein Grand Prix ZVB. Poule A1: Frans Haak (22) - Johan de Witte (30) 19-30, 59; Johnny Thanghe (22) - Frans Haak 22-20, 68; Johan de Witte - Johnny Thanghe 20-22, 47. Poule A2. Eddie van Goethem (45) - Joni Sanderse (27) 42-27, 50; Theo Freyzer (27) - Eddie van Goethem 16-45, 48; Joni Sanderse - Theo Freyzer 23-27, 44. Driebanden derde divisie. Bevelandse Tafel ridders - De Distel Biljarts 5 0-8: Alfred van den dries - Michael Zwakenberg 14-35, 31; André Karelse - Johan Bosters 22-35, 42; Ri- nus Kramer - René Pijnen 28-30, 59; Rinus Rijk-Jan Verduit 21-30, 52. SCHIETINGEN 's-Heer Abtskerke. Wip 1: 1 e en 2e hoofdvo gel P. Raas (Kwadendamme), 1e zijvogel R. v.d. Straate ('s-Heer Arendskerke), 2e zijvogel en 3e kal K. de Jonge (Heinkenszand), 3e zij vogel J. Boonman (Ovezande), 1e kal J. Wou- terse (Kwadendamme), 2e kal J. Repkes (Kwa dendamme), 4e kal H. Groos (Wemeldinge). Wip 2: 1e hoofdvogel J. Raas (Kwadendam me), 2e hoofdvogel P. Rentmeester (Ovezan de), 1e en 3e zijvogel J. Boonman (Ovezan de), 2e zijvogel J. Harinck (Yerseke), 4e zijvo gel C. v.d. Poel ('s-Heer Arendskerke), 1e kal J. Kopmels ('s-Gravenpolder), 2e kal E. Maat (Ellewoutsdijk), 3e kal P. Raas (Kwadendam me), 4e kal K. de Jonge (Heinkenszand), Vlie gende vogel: R. v.d. Straate ('s-Heer Arends kerke). Ovezande. Wip 1:1e hoofdvogel en 1e kal J. Raas (Kwadendamme), 2e hoofdvogel J. Ver meide (Ovezande), 1e zijvogel P. Nagelkerke fs-Heerenhoek), 2e zijvogel P. Rentmeester (Ovezande), 3e zijvogel J. Boelens (Ovezan de), 2e kal R. Buysrogge (Goes), 3e kal C. Nieuwdorp (Kapelle), Vliegende vogel J. Buys rogge (Goes), J. Harinck (Yerseke). Wip 2: 1e hoofdvogel en 2e zijvogel P. Meeuwse (Kloetinge), 2e hoofdvogel W. Re- mijnse (Ovezande), Ie zijvogel P. Rentmees ter (Ovezande), 3e en 3e kal zijvogel W. van lersel (Ovezande), 4e zijvogel R. v.d. Straate ('s-Heer Arendskerke), 1e kal L. van Dijke (Kloetinge), 2e kal B. Vermeulen ('s-Heeren- hoek), 4e kal R. Buysrogge (Goes). VLISSINGEN - De ZLM Roompot tour kan al vroeg op een grote be langstelling rekenen. Hoewel de in schrijving pas op 1 maart sluit, heb ben al vijftien landen laten weten dat ze op 17 en 18 april aan de start willen staan van het twee daags wielerevenement voor inter nationale beloften tot 23 jaar. MIDDELBURG THOLEN 'S-HEERENHOEK ZIERIKZEE TERHOLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49