Was lucht boven Oekraïne gevaarlijk? JL ,rjj derj frJïfeïffizïXpA IN HET NIEUWS 3 In China worden vijftien Eigenaren filmzalen maken bioscoopzalen per dag gebouwd ruzie over de bioscoopbon 199,- AMSTERDAM - Bleef het bioscoopbezoek in Nederland in 2014 ongeveer gelijk aan dat in het jaar ervoor, in de VS en Groot- Brittannië liep het te rug. Hoe anders is dat in China. Daar steeg het bioscoopbezoek met maar liefst 36 pro cent. Verlekkerd noemt vicevoorzitter Hajo Binsbergen van de Nederlandse film distributeurs de cij fers: China bouwde in 20141015 biosco pen en gaat hiermee dit jaar door. In een tempo van vijftien bioscoopzalen per dag. Het geheim ach ter het succes is vol gens Binsbergen dat in Chinese bioscopen veel eigen, Chinese films te zien zijn. In Frankrijk, waar het bioscoopbezoek vorig jaar met 7,7 procent toenam, is dat even eens het geval, vertelt hij. Omdat in China te genwoordig ook het geld zit, is het succes van de cinema daar belangrijk voor Hol lywood om te kun nen blijven investe ren, stelt Binsbergen. Verreweg de meeste films in de Neder landse bioscopen ko men daar nog altijd vandaan (155 in 2014). AMSTERDAM - De bios coopbon blijft be staan. Voorzitter Win nie Sorgdrager van de Nederlandse Vereni ging van Bioscoopex ploitanten wil daar over geen misver stand laten bestaan. „En bioscoopbonnen die mensen in huis hebben, blijven ge woon geldig." Maar het dondert wel rondom de bon. De exploitatie ervan be rust bij de NVB, maar die trekt haar handen er vanaf. „Op een ge geven moment ont stond discussie over concurrentie, sommi ge bioscoopbedrijven hadden eigen bon nen. Kortom het werd ingewikkeld", zegt Sorgdrager. „Het was een stevige dis cussie en uiteindelijk is besloten de bon buiten de vereniging te doen. De NVB wordt weer een zui vere brancheorganisa tie, zonder commer ciële activiteiten." Wie de exploitatie gaat doen, is nog on derwerp van gesprek. Sorgdrager vertelt dat in maart een knoop wordt doorgehakt. „Het kan bijvoor beeld zijn dat we die aan een derde partij uit handen geven of in een aparte stich ting onderbrengen." Dat zijn de voornaamste vragen in het onderzoek dat de CTIVD (Commissie van Toezicht betref fende de Inlichtingen- en Veilig heidsdiensten) gaat uitvoeren naar de handelswijze van de inlichtin gendiensten AIVD en MIVD voor afgaand aan de crash. De laatste weken werd de roep om zon on derzoek steeds luider. Er komen steeds meer aanwijzingen dat het luchtruim boven Oost-Oekraïne voor de ramp het toneel was van zware luchtgevechten waarbij ook toestellen op grotere hoogte wer den neergehaald. Oekraïne stelde onlangs dat het Eu ropese diplomaten, onder wie een Nederlandse, kort voor de crash had bijgepraat over de veiligheid in de lucht. Het kabinet wil tot nu toe niet zeggen wat er met die in formatie in Nederland is gebeurd. Direct na de ramp was er al veel kritiek op het feit dat KLM en Ma laysia Airlines nog via Oekraïne vlogen. De vliegmaatschappijen zeiden geen aanwijzingen te heb ben gekregen dat dat te gevaarlijk zou zijn. De CTIVD wil het rapport dit voorjaar afronden en geeft de gege vens dan aan de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW), die het on derzoek naar de oorzaak van de crash doet. Opmerkelijk is dat de OW al in november het kabinet heeft verzocht de geheime dien sten door te laten lichten. Minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Za ken, PvdA) gaf in dezelfde maand zijn akkoord, maar maakt het on derzoek nu pas bekend. 5 of 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 1 1 l 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Barcelona en omgeving 12 dagen Rondreis Kroatië/ Dalmatische kust 15 dagen rondreis Spanje en Portugal aaa— WOENSDAG 7 JANUARI 2015 DEN HAAG - Wisten de Nederland se veiligheidsdiensten vóór de crash van vlucht MH17 al dat het luchtruim boven Oekraïne gevaar lijk was voor verkeersvliegtuigen? En zo ja, met wie hebben ze die in formatie toen gedeeld? filmzaal loopt leeg Martin Freeman als Bilbo Baggins in The Hobbit: The Battle of the Five Goo/sche Vrouwen II, met rollen voor Alex Klaasen (links) als stylist Yari en Armies, een van de bestbezochte bioscoopfilms van 2014. foto Photo12 Peter Paul Muller als Martin Morero, redde het bioscoopjaar 2014. door Cyril Rosman v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11,18,25 mei/1, 8,15,22,29 juni/etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! l Li Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Vertrekdata: 13 april/ 4,25 mei 15 juni/etc. Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11.18,25 mei/1,8,15,22,29juni/etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 13,27april/11,25 mei/8,22 juni/etc. Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11.18,25 mei/1, 8,15,22,29juni/etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3