66 Mensen vinden het eng en denken datje in iemands hersenen kijkt en ermee wordt gemanipuleerd. Dat is helemaal niet wat we doen 66 Ik hoefde zelf eigenlijk niets te doen, dus dat was wel relaxt. Het was een leuke ervaring ZEELAND 33 Hik n5-f >^^9 kleine signalen, die makkelijk worden ver stoord. De deelnemers moeten zich daarom volledig ontspannen en mogen niet met hun ogen knipperen. Licht en geluid worden zo veel mogelijk buiten de deur gehouden. Mo biele telefoons moeten uit. Elke proefpersoon krijgt tweehonderd foto's voorgeschoteld, zowel van professionele foto grafen als huis-tuin-en-keukenkiekjes. De helft van de vijftig deelnemers kijkt halverwe ge het experiment naar de Zeeuwse tv-com- mercial, de andere 25 (de controlegroep) als 'placebo' een autoreclame waarin vergelijkba re videotechnieken worden gebruikt. De proef personen wordt vooraf niet verteld dat Zee land centraal staat in het onderzoek. De hersengolfjes verschijnen in beeld en wor den geregistreerd. Daar valt vooralsnog wei nig direct uit af te leiden. Daarvoor moeten de resultaten eerst nauwkeurig worden geanaly seerd. De uitkomsten daarvan zijn volgende maand gereed. Alle getoonde beelden vallen in een categorie, zoals gastronomie, out door, steden en natuur. Bastiaansen: „Waar we vooral in geïnteresseerd zijn, is: welke categorieën roepen de sterkste emoties op en is er verschil in respons op de foto's vóór en na het tonen van de tv-commer- cial? Op die manier kun je bepalen wat men sen het meest aanspreekt en hoe succesvol de commercial is in het verbinden van positieve emoties aan Zeeland als vakantiebestem ming." Dergelijk neurowetenschappelijk onderzoek kan, als het zich eenmaal verder heeft ontwik keld, op veel bredere schaal worden toegepast, zo verwachten de beide onderzoekers. Markt partijen kunnen er uiteindelijk vaker hun voordeel mee doen. „Het ontwikkelen van een commercial kost al snel twee ton, het uit zenden ervan een veelvoud. Als je voor 10.000,15.000 euro - en waarschijnlijk zelfs minder - vooraf de effectiviteit ervan kunt be palen, ben je slim bezig." Toch wordt neuromarketing van diverse kan ten met argwaan bezien. „Er zit heel veel Fran- kenstein-achtig emotie omheen", merkt Basti aansen. „Mensen vinden het eng en denken dat je in iemands hersenen gaat kijken en dat ermee wordt gemanipuleerd zonder dat je het zelf door hebt. Dat is helemaal niet wat we doen. We zijn alleen maar bezig met het eva lueren van marketingstimuli, veranderen niets in de hersenen van mensen. Marketeers proberen mensen te beïnvloeden en wij kij ken hoe goed ze daarin zijn." „Wat hier gebeurt is puur onderzoek", aldus Straatman. „We meten, kijken wat het effect is van iets. Dat levert een analyse op. Vervol gens kan men met die informatie marketing effectiever inzetten. Dat zijn echt twee los staande zaken. Maar als mens hebben we de neiging te denken dat we volledig in control zijn van ons gedrag, van alle beslissingen die we nemen. Maar dat zijn we niet. We worden continu beïnvloed en verleid." Het werk van proefpersoon 41 zit erop. „Ik heb al vaker aan experimenten meegedaan, maar nog nooit aan zoiets", zegt Stephanie. „Ik hoefde zelf eigenlijk niets te doen, dus dat was wel relaxt. Aan het eind had ik wel een beetje in de gaten dat het met Zeeland te ma ken zou kunnen hebben. Het was in elk geval een leuke ervaring." WOENSDAG 7 JANUARI 2015 Saskia Jansen voorziet proefper soon Stephanie van een 'badmuts' met elektroden voor het EEG-on- derzoek. foto's Leo Adriaansen Marcel Bastiaansen, onderzoeker Stephanie, proefpersoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33