66 Mensen nemen beslissingen vanuit emoties en gaan die achteraf pas rationaliseren 66 Wat hier gebeurt is puur onderzoek. Dat levert een analyse op. Vervolgens kan men daarmee marketing effectiever inzetten 32 ZEELAND NEUROMARKETING Welke emoties roepen beelden van Zeeland op? In opdracht van de provinciale VA/Y proberen wetenschappers die vraag te beantwoorden. Dat doen ze aan de hand van een experiment in een EEG-laboratorium in Tilburg. Sciences, die samen met zijn collega Sebasti- aan Straatman het onderzoek leidt. „Wij wa ren net bezig een pilot op te zetten voor neuro- marketing in de vrijetijdsector." Zeeland is het eerste proefgebied geworden voor Mijn bestemming in jouw brein, zoals het onderzoek is gedoopt. De centrale vraag: hoe effectief is de marketing van VW Zeeland? Ofwel: op basis waarvan kiezen mensen hun vakantiebestemming? „Uit wetenschappelijk onderzoek weten we dat beslissingen worden genomen vanuit emoties en dat men pas ach teraf gaat rationaliseren waarom dat de beste beslissing is", zegt Bastiaansen. Reclames richten zich dan ook vaak op het koppelen van een positieve emotie aan een product of dienst. Daarom is het van belang emoties te meten. „De traditionele methode is te vragen: wat vindt u ervan? Het lastige daar van is dat je mensen laat nadenken over wat ze voelen. Maar emoties kun je direct meten aan het brein, met behulp van een elektro-en- cefalogram (EEG). Op die manier kun je vrij betrouwbaar zien of bepaalde stimuli een emotionele respons oproepen." „Het gaat om de primaire reactie", vult Sebasti- aan Straatman aan. „We meten de reactie 0,3 seconde nadat het beeld op het scherm ver schijnt. Dat is nog voordat het bewustzijn er enig effect op kan hebben." Het gaat om heel tv-commercial Land in zee! te zien, waarmee VVV Zeeland de provincie de afgelopen jaren landelijk onder de aandacht heeft geprobeerd te brengen. Diezelfde VW is, samen met het Kenniscen trum Kusttoerisme, ook de opdrachtgever van het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door CELTH, het Centre of Expertise Leisure Tou rism Hospitality. Dit is een door het minis terie van Onderwijs gefinancierde samenwer king tussen drie hogescholen, waaronder HZ in Vlissingen, en bedrijfsleven. „We raakten in gesprek met VW Zeeland om dat zij tot dusverre een vrij traditionele marke tingcampagne voert", zegt Marcel Bastiaansen van de NHTV Breda University of Applied Het ziet er toch wat beang stigend uit. 'Proefpersoon 41', in het dagelijks leven Stephanie geheten, krijgt een rode 'badmuts' over haar blonde haren. In het hoofddeksel zitten 32 elek troden verwerkt. Proefleider Saskia Jansen (oorspronkelijk afkomstig uit 's-Gravenpol- der) brengt met een injectienaald een gelei dende pasta aan onder de elektroden, die ver volgens met draden worden verbonden met de meetapparatuur. Het lijken de voorbereidingen voor een ingrij pend medisch onderzoek. Plaats van hande ling is echter niet een ziekenhuis, maar het EEG-laboratorium van de Universiteit van Til burg. Stephanie heeft niets onder de leden, maar is een van de in totaal vijftig deelnemers aan een wetenschappelijk onderzoek op het gebied van 'neuromarketing'. Zij wordt verzocht in een kleine, afgesloten ruimte te gaan zitten. De opdracht is eenvou dig: naar het beeldscherm kijken. Daarop ver schijnen allerlei foto's van Zeeland, afgewis seld met woorden die bij de regio passen, zo als 'mosselen', 'natuur' en 'stormvloedkering'. Halverwege het onderzoek krijgt Stephanie de Hersengolven tonen het Zeeuwse gevoel Proefleider Saskia Jansen houdt de metingen in de gaten. Op de bo venste, kleine monitor kan zij de proefpersoon zien. Marcel Bastiaansen Sebastiaan Straatman, onderzoeker door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32