Ondernemingsraad Philips wil boter bij de vis WALCHEREN 31 Museum Land van Axel opent al snel de deuren Na 17 jaar stopt secretaris Hans van Ceesbergen met zijn werk voor de PO Nederlandse Mosselcultuur. ZIERIKZEE - Hans van Geesbergen maakte het allemaal mee. Van een mosselsector die redelijk onge moeid het werk kon doen tot een sector die op de rug lag en niets meer kon. Hij was zeer nauw be trokken bij de opbouw naar een nieuwe toekomst en de sector kijkt inmiddels weer met vertrou wen vooruit. Wel zonder Hans van Geesber gen, want hij is sinds 1 januari met pensioen. Wie met de voor malig secretaris van de producen tenorganisatie mosselcultuur (de organisatie van mosselkwekers) praat, hoort verhalen over mooie momenten in de mosselsector, maar allesbepalend was het vroe ge voorjaar van 2008. „Het absolu te dieptepunt." In februari vernietigde de Raad van State de vergunning voor het vissen op mosselzaad op de Wad denzee. Een mokerslag voor de sector, want zonder zaad geen mosselen. Gelijk na de uitspraak is Van Geesbergen samen met de voorzitters van de visserijvereni gingen uit Bruinisse, Yerseke en Zierikzee om tafel gaan zitten om via de bestuurlijke weg naar een oplossing te zoeken. „En er speel de een tweede traject, die van het actiemodel. Daar hadden wij niets mee te maken, dat kwam vanuit de mensen zelf." De pro testleus 'Stop de groene leugen' werd landelijk bekend en tijdens de opening van het kreeftensei zoen op 27 maart voeren schip pers naar de ingang van het Ha venkanaal Zierikzee om actie te voeren. Het raakt Van Geesbergen nog altijd. „Ik stond op het Haven hoofd bij Zierikzee. Daar lag die vloot in de mist en al die licht jes... Toen had ik het heel moei lijk. De sector lag op de rug en als ik ergens inspiratie vandaan heb gehaald om door te gaan was het daar wel." Na een tijd van moeilij ke gesprekken en onderhandelin gen sloten overheden, natuurorga nisaties en mosselsector eind ok tober een convenant. Een paar vel letjes papier met als kernbood schap dat de mosselvissers staps gewijs overschakelen van bodem visserij naar mosselzaad invangen met mzi's. Een keerpunt in de 100-jarige geschiedenis van de mosselsector. Een keerpunt waar van de allereerste aanzetten zich -achteraf gezien - al aandienden bij zijn aantreden in 1997. „Toen had de sector te maken met de na sleep van de crisis die was ont staan door een enorme sterfte door voedselgebrek onder eider- eenden in de Waddenzee. Veroor zaakt door een combinatie van een paar jaar geen mosselzaad en flinke stormen." Er kwam veel be langstelling voor het doen en la ten van de mosselsector, er wer den delen van het Wad gesloten voor de mosselzaadvisserij. Maar vergunningen aanvragen was des tijds nog behoorlijk te overzien. We kregen vergunning en diege ne die bezwaar had moest aanto nen wat er fout was." Dat veran derde in 2004 met het kokkelar rest. „Toen moest de aanvrager aantonen dat de activiteiten geen 'significante' gevolgen had voor de natuur." De bewijslast kwam bij de aanvrager te liggen en dat brak de sector op. Op vrijwel alle punten kon worden aangetoond dat de sector geen schade aan richtte, maar op het punt van ef fecten op de bodem ontbrak op dat moment wetenschappelijk be wijs. Inmiddels is de sector een HANS VAN GEESBERGEN stuk verder. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat natuur ontwikkeling in de Waddenzee en mosselkweek goed samengaan. „En er is veel ervaring opgedaan met mzi's. Het convenant is voor de eerste keer geëvalueerd en er is een derde poot aan toegevoegd. Naast sluiting, invang met mzi's is toegevoegd dat gezocht wordt naar betere grond voor de mossel percelen." Dat proces loopt nu. Van Geesbergen kijkt met een goed gevoel vooruit, maar aan een toekomstvoorspelling waagt hij zich niet. Wel wil hij de sector wat meegeven. „We hebben ons zelf gered, nu moeten we elkaar vast blijven houden. Dat laatste is heel belangrijk." „De startersfabriek in Terneuzen is winstgevend", geeft OR-voor- zitter Paul Dhondt aan. „Maar Phi lips wil de productie naar Polen verplaatsen om meer winst te kunnen maken. Het bedrijf zal daarvoor dan ook een prijs moe ten betalen. Wij willen als perso neel boter bij de vis." De OR had officieel 19 december advies uit moeten brengen. Na de adviesaanvraag van de werkgever staat daar zes weken voor. De on dernemingsraad van Philips heeft die zes weken-termijn voorbij la ten gaan, wat overigens met een goede onderbouwing ook kan. „Wij willen eerst een sociaal ak koord afwachten", vertelt voorzit ter Dhondt. „Philips, de bonden en wij als OR zijn daarover nog in onderhandeling." Philips heeft landelijk met de vak bonden tot en met 2018 een natio naal sociaal akkoord afgesproken. Per 1 juli 2015 treedt de Wet Werk en Zekerheid in werking die ont slagvergoedingen beperkt. Het na tionale sociale akkoord onder vangt dat (ten dele), maar, laat Dhondt weten, 'wij willen een re geling op basis van het oude, bete re akkoord'. Dhondt kan niet zeg gen op welke termijn meer be kend zal zijn. Hij vindt het zin loos om erover te speculeren wat de OR en het personeel gaan doen, als een betere afspraak uit blijft. „Het is zonde van de ener gie om daar al over na te denken." Philips Terneuzen maakt deel uit van de lichtdivisie, de Lighting-di- visie, van Philips. Meer productie bedrijven in Nederland verdwij nen de komende tijd naar lagere lonenlanden. Zo is al eerder aange kondigd dat de lampenfabriek in Roosendaal eind 2015 op slot gaat. Afgelopen maand werd bekend dat ook de fabriek voor armaturen voor straatverlichting in Emmen eind september 2016 sluit. De pro ductie gaat naar Polen en Spanje. In het Belgische Turnhout, waar hogedrukgaslampen voor sportsta dions, winkels en sporthallen wor den gemaakt, verliezen 170 van de nu nog 1.150 werknemers hun ar beidsplaats. Deze reorganisaties staan aldus woordvoerder Eric Drent los van het voornemen de licht- en medi sche divisie van Philips te split sen. Zij zijn volgens hem noodza kelijk om de kosten te drukken in een krimpende markt, met name door de groeiende concurrentie van led-verlichting. De gemeente heeft veel geld in het paradepaardje gestoken dat aan de Markt van Axel is verre zen, in en tegen het pand van de firma Antheunis. In dat pand zijn schitterende muur- en plafond schilderingen ontdekt die zorgvul dig zijn gerestaureerd. Het is geo pend op donderdag, vrijdag en za terdag van 11.00 tot 17.00 uur. De officiële opening is vrijdag 27 maart gepland. WOENSDAG 7 JANUARI 2015 'We hebben onszelf gered' door Melita Lanting Hans van Geesbergen: „Het is wel even wennen, maar ik heb nog een aardige mengeling aan activiteiten." foto Dirk-Jan Gjeltema Geboren Zierikzeeënaar Hans van Geesbergen (65) was onder meer ambtenaar in Reimerswaal, ge meentesecretaris in Hulst, secreta ris van Zevibel en sinds 1997 se cretaris PO Mosselcultuur. Hij heeft ook diverse jaren buiten Zeeland gewerkt. Hij is Statenlid voor de WD en hoopt na de verkiezingen weer te rug te keren. Van Geesbergen is vice-voorzitter van de PO Delta Zuid (de organisa tie van zee- en kustvissers) en vi ce-voorzitter van de stichting Oos- terscheldekreeft. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Dat de tl-startersfa- briek van Philips in Terneuzen in 2016 de deuren sluit, staat vast. De productie gaat naar Polen, naar een grote Philips-vestiging in Pila. Voor de ondernemingsraad van Philips Terneuzen is dat echter geen reden zich zomaar gewonnen te geven. De OR wil een betere sociale rege ling voor de 78 vaste krachten in Terneuzen, een betere regeling dan het landelijke Philips Lighting biedt. AXEL - Volgende week donderdag om 11.00 uur is het zover: Het nieuwe streekmuseum van Axel, Het Warenhuis, opent dan voor de eerste keer de deuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31