Gouden Lampje is opsteker voor gemeente Sluis Kartbaan Goes wil niet weg uit Zeelandhallen 30 WALCHEREN Plannen voor Roompot weer in inspraak Kerkgangers Hoek op termijn naar honk In het toekomstig kindcentrum in Zoutelande vloeien straks onderwijs, opvang, muziek en sport samen. ZOUTELANDE - Het wordt een uniek centrum, is de overtuiging van alle betrokkenen die volgend jaar het nieuwe multifunctioneel centrum aan de Westkapelseweg in Zoutelande betrekken. De samenwerking tussen de Pri- masscholengroep, Kinderopvang Walcheren (KOW), Zeeuwse mu ziekschool, Zoutelandse dorps raad en de diverse plaatselijke mu ziek- en sportverenigingen moet het pand in aanbouw tot leven De toerismeprijs is een initiatief van ondernemers en toeristisch- recreatieve belangengroepen in Zeeland onder de noemer TOZee- land (Toeristisch Ondernemend Zeeland). Sinds de Toeristische Ontmoetingsdag in Kamperland op 25 november was bekend dat de prijs was binnengehaald door Sluis, maar de officiële uitreiking moest nog gebeuren. Het voltallige college van burge meester en wethouders was giste ren bij de onthulling. Het Gou den Lampje is een zwarte lamp in een wirwar van draden op een oranje kussen met kwastjes. En dat alles op een witte sokkel. Voor zitter Joke de Witte van TOZee- land legde uit: „Het kussen heeft een warme kleur en staat voor welbehagen en vrije tijd. De zwar- Libéma, eigenaar van de Zeeland hallen, had Jagesar verzocht de hal die hij huurt afgelopen maan dag leeg op te leveren. Volgens Ja gesar had dit alles te maken met de overeenkomst die het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft met Libéma om vluchtelingen voor korte termijn in de hallen onder te brengen. Jagesar heeft na overleg met zijn advocaat besloten het op een uit zettingsprocedure aan te laten ko men. „Ik heb me altijd netjes aan brengen. Voor jong en oud. Het moet januari volgend jaar ge bruiksklaar zijn. KOW en Primas scholengroep tekenden eind vorig jaar een intentieverklaring voor samenwerking. Plannen voor het Integraal Kind centrum, zoals de officiële bena ming luidt, zijn er te over. Kruis bestuiving is daarbij het sleutelbe grip. Eikaars kennis en ervaring gebruiken. Aan de uitwerking van de plannen en de opzet van een goede organisatie wordt nu hard gewerkt. Als sinds 2013 zit- te draden stellen de wirwar van het denken voor." Ploegaert ont stak het lampje. „De symboliek is frappant", zei hij, „maar we moe- alle regels gehouden. Als je, zoals ik schulden en personeel hebt, kun je niet zomaar je bedrijf stil leggen." Om die reden is wat Jage sar betreft de kartbaan de komen de weken van dinsdag tot en met zondag geopend. Zijn bedrijf heeft door de kwestie al een tik opgelopen, zegt Jagesar. „Door al het gedoe is de omzet te ruggelopen. Normaal krijg ik dage lijks tientallen verzoeken om te re serveren, nu gaat de telefoon niet ten de diverse partijen rond de ta fel om het centrum van de grond te krijgen. Directeur Agnes de Jong van de Primas Scholengroep: „Kinderen van nul tot twaalf jaar vormen de rode draad. De basis is dat zij daar ononderbroken kunnen leren en spelen en zo hun talenten ten vol le ontwikkelen. Ze kunnen er de hele dag verblijven. Kinderop vang zit er in Zoutelande op dit moment nog niet. Kinderen uit het dorp gaan naar opvang elders. We onderzoeken nu hoe groot die behoefte hier is. Voor- en na schoolse opvang is er wel al." „Het gebouw zit op een prachtige plek, zo onderaan de duinen. Van daar dat we ook willen bekijken of we iets kunnen doen voor kin deren van toeristen. Het pand biedt ook alle gelegenheid om sa- ten op dat kussen niet uit gaan rusten, we moeten verder." Sluis krijgt de prijs voor allerlei initia tieven voor toerisme, zoals de meer is mijn mailbox leeg omdat mensen hebben gehoord dat ik op 5 januari uit de Zeelandhallen moest." Jagesar neemt nog wel re serveringen aan. „Ik vertel ze wel het hele verhaal erbij. Maar ik kan me gewoon niet veroorloven om zomaar te stoppen met mijn be drijf. Mijn bank heeft ook geadvi seerd om door te gaan." Ondertussen is Jagesar in overleg met de gemeente Goes om zijn be drijf elders in de stad voort te zet ten. „Maar je hebt met allerlei ver gunningen te maken. Dat gaat ze ker twee of drie maanden duren." Hij voelt zich gesteund door de Facebookpagina die geopend is om te protesteren tegen de moge lijke komst van asielzoekers in de Zeelandhallen. Deze pagina is men dingen te doen. Een aantal ruimtes wordt gedeeld door diver se groepen. Door mensen van di verse leeftijden, met verschillen de activiteiten. Dat schept heel mooie mogelijkheden." Onderwijswethouder René Mole naar is in z'n nopjes met de plan nen voor het kindcentrum. „Kin deren van nul tot twaalf jaar krij gen zo een ononderbroken ont wikkelingslijn. Vanuit éen pedago gische visie worden ze begeleid naar het voortgezet onderwijs. Dit gaat verder dan een brede Jong en oud gaan straks sa men in het multifunctionele gebouw in Zoutelande. Er komt ook een kindcentrum. Hotspot Breskens (watersport en visserij), Waterdunen en de bad- status voor Cadzand. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt. door ruim 2000 mensen 'geliked'. Jagesar wil uitdrukkelijk kwijt dat hij niks tegen asielzoekers, het COA of de opvang van vluchtelin gen in de regio heeft. „Maar in de ze hal zit maar één raampje. Er zijn veel betere plaatsen waar die mensen in goede omstandighe den kunnen worden opgevangen, zoals leegstaande hotelkamers." Libéma laat via woordvoerder Ron van Kuijk weten dat de afwik keling van de kwestie 'advocaten werk' wordt. „Meneer is aan het einde van zijn contract. We heb ben een sterke zaak." Libéma ver wacht daarom dat de hal op korte termijn alsnog leeg komt. Van Kuijk kon gisteren overigens geen uitsluitsel bieden over de komst van vluchtelingen via het COA. school. Het wordt een compleet nieuw hoofdstuk. De gebruikers zitten niet toevallig in hetzelfde huis, ze maken gebruik van el kaar. Je ziet langzamerhand kind centra ontstaan. Het zou fijn zijn als het Rijk daar ook op inspeelt. Nu is er een potje voor peuter speelzalen, een ander voor basis scholen en kinderopvang wordt betaald door ouders. Eén systeem voor kinderen van nul tot twaalf jaar zou mooi zijn." De Willibrordusschool in het dorp kan in elk geval niet wach ten om het gebouw te betrekken. De school wacht al jaren op nieu we huisvesting. Het huidige schoolgebouw aan de Nieuw- straat voldoet al lang niet meer aan de eisen. De school telt nu 110 leerlingen in vijf groepen. Er wer ken tien leerkrachten. ZMF en Het Zeeuwse Landschap hebben al eerder bezwaar ge maakt tegen die extra huisjes. Ze vonden de veertig huisjes die er staan al lelijk en twintig extra zou de boel nog meer ontsieren en de druk op de natuur verho gen. Bovendien vonden de natuur- clubs dat de procedure maar hout je-touwtje was gevoerd. Dat vond de provincie ook. Daarom gaat het hele bestemmingsplan nu op nieuw in procedure. Deze keer zijn er wel voorwaar den in opgenomen die de natuur bescherming tegemoet moeten komen. Zo moet er voor het begin van de bouw worden geinventari- seerd of er broedparen zitten. Zo ja: wachten met heien. Met heien moet langzaam worden begon nen, zodat zeehonden kunnen wennen aan het geluid. HOEK - De Protestantse gemeente in Hoek blijft voorlopig nog ker ken in het gebouw van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt, maar hoopt op termijn terecht te kun nen pal naast de afgebrande kerk in de Langestraat. Het jeugdhonk en de consistorie kwamen op Nieuwjaarsdag ongeschonden uit de strijd en het kerkcentrum kan na een opknapbeurt ook weer re delijk snel worden gebruikt. „Als dat is gebeurd, gaan we daar ker ken", vertelt kerkenraadvoorzitter Henk Siersema. „Voorlopig ma ken we nog gebruik van de kerk van de Gereformeerde Kerk Vrij gemaakt." krijgt kindcentrum Zoutelande door Annemarie Zevenbergen OOSTBURC - Wethouder van recrea tie en toerisme Peter Ploegaert is trots. Cisteren nam hij het Gouden Lampje in ontvangst, de nieuwe Zeeuwse toerismeprijs voor overhe den die de gemeente Sluis als eer ste won. Het lampje was een opste ker: „Ik denk dat we te weinig trots zijn op de mooie dingen die we hebben in Sluis." door Joeri Wisse GOES - Exploitant Ram Jagesar van Indoor Karting Rama Goes is niet van plan om op korte termijn te vertrekken uit de Zeelandhallen. Ram Jagesar voelt zich ge steund door de 2000 men sen die de Facebookpagina tegen asielzoekers 'liken'. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft een heel nieuw plan gemaakt voor het re creatiegebied rond De Roompot in Wissenkerke. Daarmee komt de bouw van twintig extra strandslaap- huisjes opnieuw in de inspraak. door Sophie Stockman Wethouder Peter Ploegaert neemt het Gouden Lampje in ontvangst van TOZeeland-voorzitter Joke de Witte. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30