Politicoloog Lelieveldt: Teken van zwak bestuur Stadhuisbeelden Veere blijven voorlopig binnen WALCHEREN 29 ^^^PHouterman MIDDELBURG - Overstappers dui den volgens politicoloog Herman Lelieveldt van de University Colle ge Roosevelt in Middelburg op een 'minder goed georganiseerde partij'. „Je kunt als kiezer kijken of een partij goede procedures heeft voor de selectie van kandidaten." Maar garanties dat alle kikkers in de partijkruiwagen blijven, kan geen partij geven, erkent Lelie veldt. Natuurlijk is dit kiezersbe drog, stelt hij onverkort vast. „Raadsleden maken voor hun ver kiezing gebruik van het platform dat een partij biedt; kandidaten lif ten mee op de geloofwaardigheid van een partijprogramma. Ze be landen dankzij en namens een partij in de gemeenteraad." Als raadsleden binnen een jaar na hun verkiezing hun zetel oppak ken en bij een andere partij onder brengen, is die geloofwaardigheid nergens op gebaseerd geweest. Edoch: „Je bent gemeenteraadslid op persoonlijke titel: op de kieslijs ten staat geen rood te kleuren hok je bij een partij, maar bij een per soonsnaam. Je zit niet in de raad op het mandaat van een partij." Immers, raadslid ben je wettelijk 'zonder last' - 'zonder rugge spraak' is in 1983 bij de Grond wetsherziening geschrapt omdat de indruk kon ontstaan dat over leg met de achterban niet mocht. En dat is onzin, natuurlijk. 'Zon der last' betekent: een raadslid kan stemmen zoals hij wil. Juri disch is binding aan bijvoorbeeld een coalitieakkoord niet mogelijk. Een politiek-morele binding kan wel bestaan; juist daar zit de kre gel als er iemand blijkt te zijn die daar geen last van lijkt te hebben. „Je bent eigenlijk schatplichtig." Partijhoppers en vooral veel één- pitters - eenmansfracties - in een gemeenteraad zijn tekenen van een zwak bestuur, vindt Lelie veldt. Daarin wordt Vlissingen een beetje lachwekkend, stelt hij. „De raadsleden moeten zich er van vergewissen dat zij zich goed gedragen naar de kiezer." Nieuwjaarsconcert Sint Jacobskerk De Koninklijke Harmonie 'Ons Genoegen' geeft zater dag 10 januari haar Nieuw jaarsconcert in de Sint Ja cobskerk in Vlissingen. Het orkest luidt met het traditio nele concert het 125-jarig ju bileum van de Vlissingse muziekvereniging in. Het Bachkoor uit Middelburg is de belangrijkste gast deze avond. Het concert begint om 19.30 uur. De deuren gaan om 18.45 uur open. Basiscursus Sterrenkunde De basiscursus Sterren kunde, zes avonden, gaat maandag 12 januari van start bij de Volkssterren wacht Phillipus Lansbergen, Herengracht 52 in Middel burg. Aanmelden: bij de Zeeuwse Volksuniversiteit, tel. 0118-634800, of via de website: www.volksuniversi- teitzeela nd. nl/a Igemeen/ sterrenkunde/ Cursus digitale fotografie bij ZVU De Zeeuwse Volksuniversi teit (ZVU) houdt de cursus Digitale Fotografie in Mid delburg. In twaalf lessen le ren deelnemers stapsgewijs alle geheimen van het digita le fotograferen en het om gaan met een camera. De cursus start op dinsdagmid dag 13 januari in de Zeeuw se Bibliotheek. Aanmelden bij de ZVU, tel. 634800. Informatie over slechtziendheid Om mensen te voorzien van informatie en advies over slechtziend- en blindheid is Koninklijke Visio woensdag 14 januari 2015 van 14 tot 16 uur te vinden in de Ouder winkel aan de kalverstraat 1 in Middelburg. Uit onderzoek blijkt dat veel (oudere) mensen met een (zeer) beperkt zicht rond blijven lopen. Visio probeert dat te verhelpen. De drie zandstenen dames en vier heren, in 1933 vervaardigd door Oswald Wenkenbach, wer den oktober 2012 uit hun nissen in de stadhuisgevel gehaald om dat ze te slecht werden. Afbrokke lende stukjes maakten de figuren bijna tot een gevaar voor de arge loze passant. De groep vond na het weghalen uit de nissen een tijdelijk thuis in de kerk en zou na conservatie te rugkeren in de gevel. Dat nu is net de crux. Het is nog steeds niet duidelijk of de beelden daadwer kelijk geconserveerd kunnen wor den voor terugkeer. De toekomst van Hendrik II Van Borsele, Janna van Halewijn, Wol- fert VI van Borsele, Charlotte van Bourbon Montpensier, Philips van Bourgondië, Anna van Borse le en Adolf van Bourgondië blijft dus ongewis. Duidelijk is dat ze eind maart niet in hun nissen staan als het stad huis heropend wordt na de restau ratie. Wethouder Chris Maas: „Hoe jammer dat ook is, nader on derzoek is nodig. De staat van de beelden is wisselend en er moet nu letterlijk dieper in de beelden gekeken worden. Dat onderzoek wordt verricht door het Konink lijk Instituut Kunstpatrimonium in Brussel, samen met de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. Er liggen nu in feite twee opties; de beelden worden geconserveerd en keren terug, of er wordt een re productie van de beelden ge maakt." Begin 2013 onderwierp de Bel gische restaurateur Liselotte Hoornaard van het Brusselse insti tuut de zandstenen groep aan een De toekomst van de zand stenen beeldengroep Da mes en Heren van Veere blijft voorlopig ongewis. eerste inspectie. Haar voorlopige conclusie was toen: „Het gaat slecht met heer Philips, de dames Charlotte en Anna zijn in redelij ke staat. Heren Wolfert en Hen drik en dame Janna zijn er het bes te aan toe. Scheuren, barsten, schimmel en kalkkorsten zijn de algemene kwalen." Nadat de beel den verder zijn bekeken, valt er dus nog geen definitief vonnis te vellen over hun toekomst. Ze werden tussen 2932 en 2943, bij de restauratie van het stadhuis, ge plaatst ter vervanging van de origi nele beelden. Die werden in 1517-1518 naar het leven gemaakt door de Mechelse beeldhouwer Michiel Ywijnsz. Zij staan in de beeldenzaal van De Schotse Hui zen aan de Veerse kaai. Onderhoud aan uw woning? www.ajhouterman.nl WOENSDAG 7 JANUARI 2015 Toon Poppe: Centrum Democraat die Burgerpartij oprichtte en vervolgens overstapte naar de VVD Pim Kraan: van Lokale Partij Vlissingen naar Progressief Onderne mend Vlissingen Tobias Meijers: na 26 jaar WD naar Progres sief Ondernemend Vlissingen. Henk de Haas: van Partij van de Arbeid via Progressief Ondernemend Vlissingen naar Lokale Partij Vlissingen In de raadszaal in Vlissingen is niet alles wat het lijkt - zetels verschuiven er wel eens van positie, foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG door Annemarie Zevenbergen VEERE - De Dames en Heren van Veere blijven voorlopig in de Grote Kerk. Of en wanneer ze terugkeren in hun nissen in het oude stadhuis aan de Veerse Markt, is vooralsnog onduidelijk. MARKT Aardappelen: frites geschikt 2,00-5,00, export 4,00-4,75 (droog uit schuur 40 mm opw). Uien: (droog schuur) 6,75-8,00. Granen: maaltarwe 175, voertarwe 169 (per 1000 kilo uit collecterende op slag); voergerst, blauwmaanzaad, karwijzaad: geen handel. Hooi, stro, per ton: weidehooi: 80,00- 100,00; veldbeemdhooi: 85,00- 110,00; engels raai- gras: 90,00-110,00; rietzwenkhooi: 90,00-110,00; tarwestro uit schuur, grote pakken: 75,00-90,00. Aannemingsbedrijf Vraag vrijblijvend een gesprek aan. 's-GRAVENPOLDER 0113-311221

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29