Contributie Goed jaar Zeeuwse vismijnen De burgemeesterspost van Noord-Beveland is populair. 41 mensen hebben gesolliciteerd. Paskal Jakobsen en Miss Montreal in duet ZEELAND 27 commentaar Roeiwedstrijd voor mariniers via Vlissingen Subsidie voor Roosevelt studiecentrum VLISSINGEN - Hij zei het bij zijn af scheid en kan het na drie maan den Maasdriel alleen maar bevesti gen: „Als je het ambt van burge meester wil leren, is Noord-Beve land de mooiste gemeente die je kunt wensen. Echt waar!" Ruim zes jaar waakte Henny van Kooten over het wel en wee op het Zeeuwse eiland. „Je bent tus sen de drie parttime wethouders de enige fulltimer. Dat houdt in dat je dus een flinke portefeuille hebt om je in vast te bijten." Zo is de burgemeester van Noord-Beve land niet alleen (zoals standaard) verantwoordelijk voor openbare orde en veiligheid, hij gaat onder meer ook over energiezaken (Del ta), cultuur, visserij, personeel, or ganisatie en regionale samenwer- VLISSINGEN - Er worden voorberei dingen getroffen voor een roei wedstrijd voor het goede doel, van Rotterdam, via Vlissingen naar Londen. Dat gebeurt onder de naam Dutch Marines Rowing Challen ge. De provincie Zeeland geeft daar financiële steun aan. Dat past in het plan dat is opgesteld om de komst van de marinierska zerne en de mariniers naar Vlis singen voor te bereiden. Daar zijn ook de omliggende gemeenten en defensie bij betrokken. De provin cie heeft daarvoor samenwerking gezocht met de Stichting Dutch Marines. king. „Je doet dus een hele dot be stuurlijke ervaring op. En dat is gewoon een mooi opstapje." Van Kooten is dan ook niet ver baasd dat maar liefst 41 mensen hebben gesolliciteerd naar de va cante post. Onder hen 24 kandida ten uit het bedrijfsleven. „Dat vind ik wel verrassend." 39 sollici tanten zijn momenteel werkzaam in het politieke bestuur of heb ben ervaring op dat vlak. In weerwil van wat veel oud-colle ga's roepen, vindt gepensioneerd burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg niet dat het ambt de afgelopen jaren veel is veran derd. „In essentie zijn de drie hoofdrollen die je hebt hetzelfde gebleven. Dat is binnenshuis die van voorzitter van de raad en het college, buiten de deur die van burgervader en ordehandhaver. Ook die burgervader kan je nog MIDDELBURG - Miss Montreal en Paskal Jakobsen, frontman van Blof, brengen samen de single uit: Ik zoek alleen mezelf. De single komt binnenkort uit, aan de vooravond van de theater tour van Miss Montreal, 'Onmeu- nig Sanne'. Tijdens deze tour zal Sanne Hans, beter bekend als Miss Montreal, zich van haar per soonlijkste kant laten zien. Speciaal voor de tour heeft Sanne een aantal Nederlandstalige lied jes geschreven die op EP zullen verschijnen. Ze schreef naast nummers met Paskal Jakobsen en Peter Slager (ook Blof) ook met Guus Meeu- heel goed zijn. Dat ligt in belang rijke mate aan hoe je daar zelf in staat. En aan je gemeente." Schouwenaar was van 1979 tot 2012 burgemeester van vier uiteen lopende gemeenten. Hij begon die carrière in het Hollandse Ven huizen en zette daar met zijn pen sionering na 10 jaar Middelburg een punt achter. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen signaleerde meermaals dat hij er steeds meer bevoegdhe den en verplichtingen in zijn rol als ordehandhaver heeft bijgekre- gen. Die ontwikkeling naar 'hulp- sheriff verontrust Lonink, omdat de burgemeester daarmee niet lan ger de neutrale gezagsdrager is. Vroeger was er meer automatisch gezag, maar werd achter je rug om geluld wis en Simon Keizer. De single Ik zoek alleen mezelf is gisteren in pre mière gegaan op de radio. Sanne Hans: „Ik had Paskal gevraagd of hij het leuk vond om samen met mij een liedje te schrijven voor mijn aankomende theatertour. He lemaal niet eens met de bedoe ling om het als duet op te nemen. Dat gebeurde spontaan." Paskal Jakobsen: „Sanne is één van de beste zangeressen van Ne derland en ik vind haar stem als ze in het Nederlands zingt hele maal geweldig. Het was supertof om samen te werken en er is een liedje uitgekomen waar ik erg trots op ben." Schouwenaar ziet daar geen pro bleem in. „Vroeger moest je ook brandjes blussen. Dat is van alle tijden. Je kan wel zeggen: daar voor moet je bij de officier van justitie zijn, dat is mijn pakkie an niet, maar dan denkt iedereen dat je wegloopt voor je verantwoorde lijkheid. Dat heeft geen zin." Schouwenaar ziet het ambt als een functie die moet worden inge vuld. „Je bent zelf in grote mate vrij daar wat van te maken. Dat maakt het ook zo aantrekkelijk. En als het fout gaat ben je een uni versele pispaal. Dat was vroeger ook. Toen was er meer automa tisch gezag, maar werd achter je rug om geluld. Nu zeggen ze het gelijk recht in je gezicht en moet je krediet zien op te bouwen. Kijk naar Aboutaleb. Bij zijn aantre den als burgemeester van Rotter dam kreeg hij gelijk die dubbele paspoortkwestie voor z'n kiezen. Maar inmiddels is iedereen het over eens dat hij een hele goede is voor de stad. Anderen (ik noem geen namen!) beginnen met een hoop krediet en verspelen dat bin nen de kortste keren. Je kan dan nog zoveel roepen, maar die rol is daarmee snel uitgespeeld." MIDDELBURG - De provincie Zee land ondersteunt het Roosevelt Study Center (RSC) in 2025 met een subsidie van ruim 186.000 eu ro. Het RSC is een onderzoeks- en conferentiecentrum op het ge bied van Amerikanistiek in Neder land en is ook een ontmoetings plaats voor Amerikaanse en Euro pese onderzoekers. Daarnaast houdt het RSC lezingen die voor iedereen toegankelijk zijn. Goed onderwijs en voldoende kennis zijn een belangrijke voorwaarde voor innovatie en een aantrekke lijk vestigingsklimaat in Zeeland. Daarom investeert de provincie in het RSC. De kandidaten staan in de rij voor de bur gemeesterspost van Noord-Beveland. Een kleine gemeente blijkt voor veel mensen met be- stuursambities een ideale op stap om het vak in de vingers te krijgen. Het is aan de selec tiecommissie om de beste kan didaat te selecteren. Voor Noord-Beveland en voor de overige twaalf Zeeuwse ge meenten valt te hopen dat de nieuwe burgemeester ideeën heeft over de bestuurlijke toe komst van de provincie. Minis ter Plasterk heeft Zeeland na het afblazen van de plannen voor de provinciale herinde ling uitgenodigd om na te den ken over dit onderwerp. Ook de discussie over het bestaans recht van kleine gemeenten zal de komende jaren niet verstom men. De bekende reflexen leve ren geen bevredigende ant woorden op. Van elke bestuur der in deze provincie mag een zinnige contributie aan dit de bat verwacht worden. Zeker ook van de nieuwkomers. Vooral Breskens scoorde mooie cij fers dankzij een prima garnalen- jaar, zowel wat aanvoer als prijzen betreft. De omzet kwam daardoor uit op 8,7 miljoen euro, evenveel als in 2012, maar 1,4 miljoen euro meer dan in 2013. Vlissingen boerde 900.000 euro achteruit naar 24,3 miljoen euro. „Een aantal schepen is er enkele weken uit geweest om over te schakelen op pulsvisserij (met elektrisch vistuig)", verklaart vei lingmeester Erwin van Belzen de daling. Vissers kregen meer geld voor hun vis. Tong deed gemid deld 8,73 euro per kilo tegen 7,30 euro in 2013; schol zat op gemid deld 1,20 per kilo tegen 1,15 euro in 2023. Het kleintje onder de Zeeuwse vismijnen, Colijnsplaat, eigen dom van United Fish Auctions (ook Stellendam en Schevenin- gen), boekte een omzet van 2,4 miljoen euro in 2014 tegenover 2,18 miljoen euro in 2023. De stij ging was te danken aan fraaie gar- nalenvangsten en een hogere aan voer van kreeften; 22 ton tegen 12,5 ton in 2013. Een kilo kreeft bracht wel minder op; gemiddeld 14,36 euro per kilo tegen 18,34 eu ro in 2013. Vismijn Stellendam zag de omzet ten opzichte van 2013 stijgen met 2,2 miljoen euro naar 21,5 miljoen euro. WOENSDAG 7 JANUARI 2015 Naam: Annemiek Jetten Gemeente: Sluis Leeftijd: 51 Partij: Partij van de Arbeid Geïnstalleerd op: 1/7/2013 Aantal sollicitanten: 30 dot door Cornelleke Blok en Marcel Modde Naam: Harald Bergmann Gemeente: Middelburg Leeftijd: 49 Partij: VVD Geïnstalleerd op: 27/8/2012 Aantal sollicitanten: 33 Naam: Anton Stapelkamp Gemeente: Kapelle Leeftijd: 53 Partij: Christenunie Geïnstalleerd op: 25/2/2011 Aantal sollicitanten: 28 Koos Schouwenaar Naam: René Verhulst Gemeente: Goes Leeftijd: 54 Partij: CDA Geïnstalleerd op: 1/12/2010 Aantal sollicitanten: 20 VLISSINGEN - De drie vismijnen in Zeeland hebben een goed jaar ach ter de rug. De Zeeuwse Visveilin- gen in Vlissingen en Breskens boek ten samen meer omzet. Ook de vis mijn in Colijnsplaat 'won'. ervaring op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27