VERDIEPING 13 Te netjes voor cordon sanitaire Brede wens voor minder immigratie Marine Le Pen geïnteresseerd in macht ITALIË GROOT- BRITTANNIË FRANKRIJK „Matteo brengt me in extase met zijn ener gie." Marine Le Pen loopt met hem weg, maar ook steeds meer Italianen: Matteo Salvi- ni, de 41-jarige en voor Italiaanse begrippen piepjonge leider van de Lega Nord. Met simpele slo gans als 'uit de eu ro', 'stop de immi gratie' en 'geen vierkante meter moskee als je haat zaait', staat de Lega Nord/Lijst Wij met Sal- vini nu op 13 procent en is daarmee de groot ste partij op rechts. Al leen premier Matteo Renzi wordt in het land als politiek leider hoger aangeslagen. Meteen na de vrijwel failliete boedel van de separatistische Lega Nord overgenomen te hebben, zette Sal- vini de folklore over Padania (een onafhankelijk Noord-Italië) bij het grofvuil en koos hij voor een klassiek ex treemrechts geluid. Hij profiteert van de aanhoudende crisis, de wijdverbreide haat te gen de euro, de hoge werkloosheid en de immigratie. Italië is het land dat in de afgelopen vijftien jaar het aantal buiten landers het snelst zag toenemen: een vervier voudiging naar 4,5 mil joen. Van die buiten landers is ongeveer een miljoen moslim. Salvini accepteert steun van extreem rechtse groepen dank baar, maar is op zijn hoede om ermee geï dentificeerd te wor den. Daarmee zouden linkse partijen proble men hebben. Het is ook de reden dat een cordon sanitaire wei nig succes heeft tot nu toe: Salvini is te netjes en te simpatico. Groot-Brittannië kent meerdere bewegingen die fel gekant zijn te gen de islam. Deze zet ten zich vooral af te gen immigranten, maar ook Britse mos lims worden daarbij niet ontzien. UKIP is verreweg de belangrijkste en popu lairste beweging die zich afzet tegen het is lamitisch gedachte goed, al ontkent de an ti-Europa partij dat zij anti-islamitisch is. Lei der Nigel Farage en an dere prominente UKIP-leden stelden eerder bijvoorbeeld dat moslims 'onze kin deren in seksslaven veranderen' en dat 'cul turen nou eenmaal niet allemaal gelijk zijn'. Ondanks de extreme uitlatingen doet UKIP het buiten gewoon goed in de pei lingen, of wellicht juist daardoor. Veel Britten vinden dat Farage durft te zeg gen wat zij denken. De Britse gevestigde orde heeft moeite te reageren op UKIP's op komst. De partij sim pelweg neerzetten als 'racistisch' werkt niet meer. Veel Britten staan immers een strengere immigratie politiek voor. Volgens hen is een minder soe pele behandeling van moslims daarvan een logisch onderdeel. Een kleinere, maar veel fellere anti-islam- houding is te vinden onder de aanhangers van de English Defen ce League. Deze beweging ont stond in 2009, nadat een begrafenis van Britse soldaten ruw werd verstoord door is lamitische actievoer ders. De aanhang be staat uit jonge, laag op geleide en veelal werk loze mannen. Veel van de traditione le stemmers op het Front National (FN) zijn gekant tegen isla misering. Sinds de laat ste Europese verkiezin gen spreekt partijleid ster Marine Le Pen nog zelden over het 'Front National'. Ze verkiest een andere naam: 'grootste partij van Frankrijk'. Die verkie zingen voor het Euro pees Parlement in mei waren de mijlpaal. De extreemrechtse partij, waarover Marine Le Pen sinds 2011 de scep ter zwaait, scoorde een kwart van alle stem men. Miljoenen Fransen keerden in 1962 na de Algerijnse oorlog te rug: kolonisten die al les kwijt waren, solda ten die hadden verlo ren. Zij vormden de kweekvijver van ex treemrechts. Een van de teruggekeerde mi litairen was de vader van Marine, Jean-Ma- rie Le Pen. Hij richtte het FN op, dat lang geen rol speelde. In 2002 haalde Le Pen wel de tweede ronde van de presidentsver kiezingen. De regulie re partijen hebben al tijd een cordon sanitai re om het FN ge legd. Dat kon Jean-Ma- rie niet schelen; zijn enige hobby was pro vocatie. Hij was open lijk racistisch. Marine Le Pen is, anders dan haar vader, in macht geïnteresseerd en heeft haar partij een respectabeler imago ge geven. Hoewel Le Pen tegen moslimimmigra tie ageert, beschouwt ze de islam als 'verenig baar met democratie'. Haar pogingen de par tij gematigder te ma ken, heeft op rechts ruimte gecreëerd voor fascistische groeperin gen die geweld niet schuwen. Zoals Troisiè- me Voie, met een hoog skinheadgehalte. WOENSDAG 7 JANUARI 2015 I Activisten van Pegida tijdens een van de massale demon straties in Dresden de afgelopen weken. De tekst op hun spandoek luidt: Geen sharia in Europa, foto Hannibal Hanschke/Reuters ZWEDEN ENGELAND FRANKRIJK DUITSLAND ITALIË door onze correspondent Eelco van der Linden door onze correspondent Michiel Willems door onze correspondent Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13