Protesten in Duitsland, brandstich tingen in Zweden, Facebookoproe- pen in Nederland. Er rolt een golf anti-islamprotest over Europa. Succes Pegida jaagt politiek angst aan Praten over immigratie is racistisch 12 VERDIEPING ANTI-ISLAMBEWEGINGEN EUROPA Geert Wilders wist er maan dagavond wel raad mee. Om 22.36 uur twit- terde hij twee foto's van de massale anti-islamdemonstraties in Dresden. 'In heel Europa groeit het verzet tegen de islam. Genoeg is genoeg', typte hij erbij. En: #nomoreislam. Het geeft aan dat de demonstran ten in Duitsland niet alleen staan. Het anti-islamprotest vlamt op in heel Europa. Er wordt op steeds meer plaatsen gedemonstreerd. In Zweden werd rond kerst drie keer brand gesticht bij moskeeën. In Nederland riepen volgers van de Facebook-pagina Steun de PVV op hier hetzelfde te doen. De Duitse protestbeweging die snel aanhangers wint, heet Pegi- da: Patriotische Europeaner gegen die ïslamisierung des Abendlandes. Daarbij wordt met Avondland een oude benaming voor Europa en haar cultuur bedoeld. Een van de demonstranten in Dresden zei het maandagavond ook letterlijk: „Wij strijden tegen de opkomst van de islam in heel Europa." En wie de Facebookpagina van Pe- gida bekijkt, ziet dat de ruim 100.000 likes overal vandaan ko men: van studenten in Breda tot aan een Zweed die zijn Facebook pagina opfleurt met foto's van na zi-oorlogstuig. Er lopen ook Ne derlanders mee in de Duitse mar sen. „Wat we zien, is dat populis tisch rechts aan het oogsten is wat het tien jaar gezaaid heeft", zegt arabist Jan Jaap de Ruiter van Tilburg University, die onderzoek deed naar de rol van de islam in Europa. „Het zijn geen protesten uit onvrede over de economische crisis of over Europa; dit gaat echt om een afkeer van immigratie. De ze acties zijn een reactie op de op komst van de Islamitische Staat en de anti-islamretoriek van bij voorbeeld de PW. Wie haat zaait, zal dit oogsten." Matthijs Rooduijn, politicoloog aan de Universiteit van Amster dam, ziet dat populistisch rechtse partijen in Europa 'naar elkaar toe groeien'. „Ze delen allemaal een nationalistische, xenofobe en po pulistische ideologie." Toch gaan de protesten in Europa volgens hem niet alleen over de islam. „Het is deels ook een protest van mensen die zich niet gehoord voe len door de gevestigde politieke partijen. Je moet in je achterhoofd houden dat de groep die protes teert, een zeer gemêleerd gezel schap is. Het zijn zowel neonazi's als mensen die vinden dat 'de po litiek' niet naar hen luistert." Of de Duitse demonstraties over slaan naar andere landen, durven de twee wetenschappers niet te voorspellen. De Nederlandse poli tiek houdt zich hier voorlopig stil over. In Duitsland riep bondskan selier Angela Merkel op niet naar de demonstraties te gaan. In Ne derland vroegen de moskeeën maandag in een noodkreet aan premier Mark Rutte om extra be veiliging. De minister-president heeft daar nog niet in het open baar op gereageerd. Het zijn geen protesten uit onvrede over de economische crisis of Europa; dit gaat echt om afkeer van immigratie De massale opkomst bij de Pegida-betogin- gen jaagt de Duitse po litiek en media angst aan, maar aan de Stammtisch steken Duit sers hun onvrede met de radicale islam, met 'Brussel' en met de 'ne oliberale' politiek al lang niet meer onder stoelen of banken. Van de Duitsers zegt 29 pro cent begrip te kunnen opbrengen voor de Pe- gida-demonstraties, omdat de islam een te grote invloed zou heb ben gekregen op de Duitse samenleving. Het anti-moslimburger initiatief Pegida brengt op maandagavonden in Dresden tienduizen den mensen op de been. Critici waarschu wen dat bij Pegida ex treemrechtse sympa thisanten meelopen die er racistische opvat tingen op na zouden houden. Duitse onder nemers vrezen dat de demonstraties het in ternationale imago van Duitsland als tole rant land schaden. Pegida-leiders zoeken aansluiting bij de nieu we oppositiepartij Al ternative fiir Deutschland (AfD). Ook de AfD is kritisch op immigratie uit mos limlanden en op de is lam en bovendien is de 'professorenpartij' eurokritisch. Ondanks grote weerstand in de gevestigde media, die ook de AfD verwijten in te spelen op ex treemrechtse senti menten, scoorde de partij hoog bij de afgelopen Europese verkiezingen en in en kele deelstaten. Voor de gevestigde partijen is samenwerking met de AfD vooralsnog ta boe. Op deelstaatni veau zijn er inmiddels, zeer tegen de zin van bondskanselier Mer kel, wel christendemo craten die lijntjes naar de eurocritici hebben uitgegooid. Islamofobie neemt toe in Zweden, meent de grootste moslimorgani satie in het land, Isla- miska Förbundet (IF). Rond de feestdagen werd het land opge schrikt door drie mos- keebranden in een week tijd. Hoewel de eerste wellicht een on geluk was, ging het bij de laatste brand zeker om brandstichting. De daders kalkten 'Rot op naar je eigen land, mos limstront' op de deur. In de politiek is nauwe lijks debat over immi gratie en integratie. De enige partij die het on derwerp aansnijdt, is de SD (Zweden Demo craten). Zelf beschrijft de SD zich als 'sociaal conservatief op natio nalistische basis', maar de meest voorkomen de omschrijving is 'ex treemrechts'. Volgens de SD is de integratie in Zweden mislukt en moet de immigratie fors worden terugge schroefd. SD-leider Jimmie Akesson kwam vier jaar gele den in het parlement. Bij de verkiezingen van afgelopen septem ber verdubbelde het ze telaantal van zijn par tij. In de laatste verkie zingscampagne was immigratie geen onder werp, zegt Niklas Bo- lin, politicoloog aan de Universiteit Midden- Zweden. „Sociaaldemo craten en liberalen wil len niet praten over im migratie. Als je in Zwe den integratie ter spra ke brengt, op wat voor manier dan ook, heb je kans uitgemaakt te worden voor racist." Zweden neemt bijna een vijfde van de asiel zoekers op die in de EU binnenkomen. Te gelijkertijd kampt Zwe den met woningnood die torenhoog is in wij ken waar immigranten terechtkomen. DUITSLAND ZWEDEN Europa in de ban van islam door Cyril Rosman Jan Jaap de Ruiter, arabist door onze correspondent Wierd Duk door onze correspondent Koen Verhelst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12