Aanslag in oude deel Istanbul Zoeken naar lichamen 66 ledereen die publiekelijk afwijkt van het regime, wordt nog steeds aangepakt 10 BUITENLAND In december zijn 489 mensen om politieke redenen opgepakt, zegt mensenrechtenorganisatie in Havana. VLUCHT QZ8501 ISTANBUL - Een vrouwelijke terro rist heeft zichzelf gistermiddag opgeblazen in een politiebureau in het historische centrum van Istanbul. Dat heeft gouverneur Va- sif Sahin verklaard. Twee politie mensen raakten gewond. Eén van hen is gisteravond aan zijn ver wondingen bezweken. De explosie gebeurde in het dis trict Sultanahmet, het oudste en meest toeristische gedeelte van de stad, waar onder meer de Ha- gia Sophia en de Sultan Ahmet- moskee (Blauwe Moskee) staan. Het is een van de meest bezochte trekpleisters ter wereld. Volgens de gouverneur zei de vrouw in het Engels dat ze haar portemonnee was kwijtgeraakt. Omstanders vertelden op de Turk se tv dat ze de vrouw kort voor de aanslag in gebroken Engels naar de toeristenpolitie hoorden vra gen. Haar identiteit en motief wa ren gisteravond nog onbekend. Een lid van de extreem linkse groepering DKHP/C probeerde vo rige week ook al een aanslag te plegen in de stad. Bij het Dolma- bahcepaleis, een ander beroemd gebouw in het Europese deel van Istanbul, gooide een man handgra naten naar agenten. Die ontplof ten echter niet en de dader werd opgepakt. DKHP/C verklaarde wraak te hebben willen nemen voor de dood van een 13-jarige jon gen die in 2013 tijdens een demon stratie om het leven kwam door politiegeweld. MEXICO-STAD - De voormalige aartsvijanden Cuba en de Verenig de Staten mogen dan eindelijk de strijdbijl hebben begraven, dat wil niet zeggen dat dissidenten op het communistische eiland het ineens gemakkelijker hebben. Dat werd afgelopen week eens te meer duidelijk, toen de Cubaanse autoriteiten onverwachts tiental len dissidenten arresteerden. De Cubaanse Commissie voor Mensenrechten en Nationale Ver zoening maakte gisteren bekend dat in december 489 mensen om politieke redenen zijn opgepakt. Op 30 december waren zestig de monstranten, onder leiding van kunstenaar Tania Bruguera, van plan in de Cubaanse hoofdstad Havana op het Plein van de Revo lutie meer politieke vrijheid te ei sen. Zij werden opgepakt nog voor de demonstratie goed en wel was begonnen. Een andere groep van achttien werd enkele dagen la ter eveneens gearresteerd, toen de ze bij een gevangenis de vrijlating van Bruguera en haar medestan ders eiste. De meeste arrestanten zijn weer vrijgelaten, al zitten er volgens voorzitter Elizardo Sanchez van de Cubaanse mensenrechtencom missie in Havana nog vijf of zes vast. „Het voor enkele dagen vast zetten van dissidenten is de laat ste jaren een beproefde methode van het regime", laat Sanchez tele fonisch vanuit Havana weten. De arrestaties volgden nog geen twee we ken nadat de Amerikaanse president Ba- rack Obama op 17 december aankondigde dat de VS en Cu ba, na ruim een halve eeuw vij andschap, de di plomatieke ban den dit jaar zul len herstellen. Dat gebeurt dan on der meer door politieke gevange nen aan beide kanten vrij te laten en ambassades in elkaar hoofdste den te openen. Het Amerikaanse economische embargo blijft nog wel grotendeels van kracht. Met haar hardhandige optreden maakte het regime van de Cu baanse president Raül Castro een abrupt einde aan de hoop dat het herstel van de diplomatieke ban den op korte termijn tot meer vrij heid in Cuba zou leiden. De rege- ring-Castro lijkt met de arrestatie- golf juist duidelijk te willen ma ken dat ze, ondanks internationa le ontwikkelingen, de touwtjes in het land nog altijd stevig in han den heeft. „Er is politiek klaarblijkelijk geen sprake van een waterscheiding", zegt Kees van Kortenhof van de Nederlandse organisatie Glasnost in Cuba, die dissidenten op het ei land steunt. „Iedereen die publie kelijk afwijkt van het regime, wordt nog steeds aangepakt." Volgens veel analisten is dat ech ter een denkfout. De Amerikanen zelf reageerden in ieder geval te leurgesteld. „Wij veroordelen de voortdurende pesterijen en het herhaalde gebruik van willekeuri ge arrestaties van de Cubaanse re gering om critici het zwijgen op te leggen", liet het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken weten in een reactie op de ar restatiegolf. „De Cubanen zitten ineens in het defensief. Zij moeten duidelijk maken waarom ze ondanks het handen schudden, nog steeds de oude methodes van repressie toe passen", zegt Van Kortenhof. Ook Elizardo Sanchez denkt dat repressie moeilijk samengaat met herstel van diplomatieke banden met de VS. „We zijn niet ver baasd dat het regime de repressie voortzet. Dat zorgt wel voor span ning tussen het diplomatieke cir cuit enerzijds en de politieke reali teit in Cuba anderzijds", zegt hij. „Het biedt ook mogelijkheden. Dissidenten hebben nu meer di plomatieke kanalen om repressie aan te vechten." JAKARTA - Uit een Indonesisch vliegtuig wordt naar een Maleisisch oor logsschip gekeken dat ook op zoek is naar lichamen van passagiers en wrakstukken van vlucht QZ8501 van AirAsia. De Airbus van deze maat schappij verdween op 28 december van de radar in de Straat Karimata. Vermoedelijk zijn alle 162 inzittenden om het leven gekomen. Tot gister middag waren 37 lichamen geborgen. De plek waar grote delen van het vliegtuig liggen, is gelokaliseerd, de zwarte dozen nog niet. foto HH Arrestatiegolf in Cuba ondanks toenadering VS door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Kees van Kortenhof, Glasnost in Cuba Elizardo San chez

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10