Brit vindt dat Andrew uitleg moet geven over 'seksslaaf Demonstreren in het donker 66 Als deze regering lef heeft, moet ze alle militante organisaties verbieden 8 BUITENLAND Parlement wil handtekening president onder 800 executiebevelen en stelt militaire rechtbanken in voor terroristen. LAHORE - Het Pakistaanse parle ment ging gisteren unaniem ak koord met het instellen van mili taire rechtbanken die terroristen moeten berechten. President Mamnoon Hussain is gevraagd zijn handtekening onder de execu ties van minstens 800 veroordeel de terroristen te zetten. Sinds de aanslag van de taliban vo rige maand op een school in de noordwestelijke stad Peshawar, waarbij 144 kinderen en hun on derwijzers de dood vonden, heeft de regering van premier Nawaz Sharif beloofd het terrorisme kei hard aan te pakken. „Schiet de monsters die onze kin deren in Peshawar in koelen bloe de vermoordden, zo snel mogelijk af', vindt onderneemster Maria Umar van het bedrijf Women Di gital League, dat vrouwen op in ternet aan een baan helpt. Ze startte na de aanslag via Twitter een actie waarin ze de legercom mandant opriep zijn verantwoor delijkheid te nemen. Niet iedere Pakistaan gelooft in de heilzame werking van militai re rechtbanken. Er bestaat ook angst voor de terugkeer van de mi litaire macht. Sinds de onafhanke lijkheid in 1947 is het land mees tentijds bestuurd door een gene raal. Militaire regimes zoals dat van Muhammad Zia-ul-haq (1978-1988), misbruikten de recht banken om met oppositie, journa listen en mensenrechtenactivis ten af te rekenen. Bovendien vragen oppositielei ders zich af of militaire rechtban ken werkelijk het terrorisme in Pa kistan bestrijden. „Als deze rege ring lef heeft, moet ze alle militan te organisaties verbieden", vindt Ghinwa Bhutto, de schoonzus van de vermoordde premier Bena zir Bhutto en voorzitter van een afsplitsing van de Pakistaanse Volkspartij. „Extremistische orga nisaties als de taliban en de Lash- kar-e-Taiba floreren in dit land dankzij de steun die ze van de staat krijgen. Zolang die banden niet worden verbroken, komt er geen einde aan het terrorisme." Ghinwa Bhutto heeft gelijk, zegt een hoge regeringsambtenaar die anoniem wil blijven. De staat steunt extremistische organisaties als de Lashkar-e-Taiba. In ruil voor financiële steun, pleegt die aanslagen in het vijandige buur land India en op Indiase doelen in Afghanistan. De ambtenaar ver telt dat hij regelmatig cheques voor militante bewegingen uit schrijft. Zijn opdrachtgever is de Pakistaanse geheime dienst ISI. Het nieuwe jaar kon niet slechter beginnen voor de Britse koninklij ke familie. Eind vorige week bleek dat ene Virginia Roberts te genover een Amerikaanse recht bank heeft verklaard dat ze als minderjarige drie keer is mis bruikt door de Britse prins Andrew. De seksuele contacten tussen Roberts en de jongere broer van kroonprins Charles zou den vijftien jaar geleden hebben plaatsgevonden, toen zij 17 jaar was. In Florida is dat strafbaar. De verklaring maakt onderdeel uit van een rechtszaak tegen de Ame rikaanse bankier Epstein, een goe de vriend van de 54-jarige prins. Buckingham Palace nam de onge bruikelijke stap te reageren op de aantijgingen. „Elke suggestie van ongepast gedrag met minderjari gen is totaal onwaar", aldus een woordvoerster. Andrew kan niet ontkennen dat hij Roberts heeft ontmoet. Er is een foto van het tweetal opgedoken, waarop de prins zijn arm om het middel van de schaars geklede Roberts heeft geslagen. Sarai Jacob, een advoca te in de Londense City, zegt wat veel Britten denken: „Die foto be wijst dat Andrew haar kende, dus hij moet maar eens uitleggen wat zijn oude hand op haar veel te jon ge heup deed." Door de afbeelding heeft de be richtgeving hysterische propor ties aangenomen. Zo blijven veel kranten steevast naar Roberts ver wijzen als 'Andrews seksslaaf. De prins, die zich genoodzaakt zag zijn vakantie af te breken en te rug te keren naar Londen voor cri sisoverleg met koningin Eliza beth, verschuilt zich inmiddels in een villa buiten Londen. Het gevoel dat hij publiekelijk tekst en uitleg moet geven, groeit snel. Alastair Tewarrie, een inter net- en communicatiedeskundi ge: „De koninklijke familie en vooral prins Andrew moeten snel openheid van zaken geven als ze de geest weer in de fles willen krijgen; de beschuldigingen zijn simpelweg te ernstig." Britse tabloids melden inmiddels dat Epstein via verborgen came ra's de prins en Roberts zou heb ben gefilmd. De koninklijke fami lie houdt de adem in. DRESDEN - In verschillende Duitse steden zijn gisteravond duizenden mensen de straat opgegaan. In Dresden (foto) kwamen ongeveer 10.000 aanhangers van de anti-islambeweging Pegida bijeen, minder dan de bijna 18.000 die in december nog de straat op gingen. In andere steden betoogden velen juist tegen vreemdelingenhaat. Met name in Keulen, Berlijn en Stuttgart nam het tegenprotest grote vormen aan. Op veel plaatsen was van bekende gebouwen het licht uitgeschakeld om 'Pegida in het donker te zetten', foto Corbis/HH Militair tribunaal in Pakistan door onze correspondent Wilma van der Maten Ghinwa Bhutto, politica door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - Had prins Andrew nou wel of niet seks met een minderja rig meisje? Die vraag houdt heel Groot-Brittannië bezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8