Jazz-Band-Orchest van Schaalje maakt furore Pieper waar muziek in zit it Omdat eigenaren trots zijn op hun dieren, is het lastig kritisch te zijn over de behandeling REIZENDE DIERENARTSEN 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Middelburger Jochem Lastdrager heeft een organisatie opgericht om wereldwijd dieren te verzorgen. Halverwege de jaren dertig van de vorige eeuw woe den de crisisjaren in volle hevigheid. In allerlei pamfletten en vlugschriften wordt de mede mens door christelijke, sociale en ondernemersorganisaties voor de crisis gewaarschuwd. De winke liers spelen erop in met uitver koop en speciale prijsjes tijdens winkelweken en braderieën. De werkloosheid stijgt enorm en een gezin moet vaak van een steunuit kering van slechts enkele guldens de week doorkomen. De havenreserve in Terneuzen (dat dan nog Ter Neuzen heet) verzamelt zich rondom de cafés De Vriendschap en La Belle Vue en de Axelsebrug om aan werk te komen. Bijvoorbeeld voor het los sen van een houtboot. In de jaren dertig gaan ook veel Zeeuws-Vla mingen naar de grote vaart. Het is redelijk makkelijk om aan te mon steren in Terneuzen of in de ka naaldorpen Sluiskil en Sas van Gent. In de grensstreek en op het platteland valt het ogenschijnlijk nogal mee met de oprukkende ar moede. Vooral de welig tierende smokkel met de Vlaamse zuider buren levert goed op. Ook in de visserij - die dan nog heel groot schalig is met vissersdorpen van Paal tot aan Cadzand - is nog rede lijk wat te verdienen. Een andere bron van (bij)verdienste is mu ziek maken. Op straat, wel te ver staan. Aangestoken door allerlei populaire dansrages als de Char leston, die vanuit Amerika via de eerste muziekfilms in de biosco pen tot de jeugd doordringen, komt er in Zeeuws-Vlaanderen een heus dansverbod. Jazz-Band-Orchest Schaalje uit de van Walravenstraat in de Terneu- zense volkswijk Java, trekt vanaf begin jaren dertig door Zeeuws-Vlaanderen. Een kruiwa gen doet dienst als transportmid del. Naast het drumstel, bestaan de uit een grote trom, slagtrom en één deksel, gaat de accordeon ook mee op de kar. Het trio wordt gecompleteerd door violist en bandleider Schaalje. De accordeon en drums wisselen regelmatig van bespeler, Schaalje blijft. De muzikanten trekken te voet door de straten, van dorp naar dorp en lopen de lokale kermissen en volksfeesten af. Het gaat ze goed af, want Schaalje - door de arbei ders op het Rooie Java steevast Schaalie genoemd - weet zoveel geld te vergaren dat hij, als enige op het hele Java, een oude T-Ford kan kopen. Ze trekken ermee door stad en land. MIDDELBURG - De Middelburgse dierenarts Jochem Lastdrager ope reert en onderzoekt iedere dag dieren op de Caribische eilanden groep de Grenadines. Zijn organi satie, The Travelling Animal Doc tors, wil de dieren helpen door de denkbeelden van de bevolking te veranderen. Maar volgens Lastdra ger is dat niet gemakkelijk. Voordat hij met zijn vrijwilligers werk begon, woonde Lastdrager in Middelburg. Daarna vertrok hij naar Utrecht voor de studie dier geneeskunde. In september 2012 studeerde hij af. Tijdens zijn studieperiode reisde hij veel met zijn vriendin, Tjarda Reints Bok. Het viel hen op dat dieren elders lang niet zo goed worden behandeld als in Neder land. De dertigjarige Middelbur ger besloot daarom meteen na zijn studie The Travelling Animal Doctors op te richten. „In Neder land is het heel logisch dat je met een huisdier naar de dierenarts gaat als er iets is. Omdat dit in het buitenland niet altijd zo is, wil den wij hier iets aan doen, in plaats van een normale praktijk in Nederland op te starten", aldus Lastdrager. Omdat hij veel reist en geen vast verblijfadres heeft, is de stichting gevestigd op het Middelburgse adres van Lastdragers ouders. De organisatie richt zich vooral op Zuid-Amerika, de Cariben, Gala pagos en Azië. Behalve dat ze zelf in het buitenland werken, probe ren Lastdrager en zijn vriendin ook andere dierenartsen en lief hebbers te koppelen aan vrijwilli- gersprojecten. Dat inwoners op de plaatsen waar ze werken anders met dieren om gaan dan in Nederland, is volgens Lastdrager niet in één keer te ver anderen. „De meeste mensen in bijvoorbeeld Zuid-Amerika heb ben een hond als prestigemiddel waarmee ze willen pronken. Maar verder kijken ze er amper naar om. Als hij bijvoorbeeld een onge luk veroorzaakt, wil niemand toe geven dat het zijn hond is." Daarnaast worden veel jonge hon den volgens Lastdrager verwaar loosd of gedumpt. „De mensen daar weten wel dat honden pups kunnen krijgen, maar niet hoe ze dat kunnen voorkomen. Daarom willen wij mensen uitleggen dat castratie ervoor zorgt dat er geen nestjes meer komen. Je merkt dat de inwoners veel meer begrip heb ben en sneller naar ons toe ko men als we dat soort dingen heb ben uitgelegd. Eigenlijk verande ren we de mensen en niet de die ren", vertelt Lastdrager. „Het mooiste was wel dat op de Galapa- gos-eilanden een meisje naar ons toekwam en vroeg of wij de hond van het gezin konden steriliseren omdat haar vader niet goed om ging met de nestjes." Hoewel hij voornamelijk gespecia liseerd is in de kleine huisdieren, komt Lastdrager ook andere die ren tegen. Zo heeft hij op de Gala pagos eilanden ook paarden en een valk behandeld. Een voorbeeld van de acties die de Travelling Animal Doctors uit voeren is het uitdelen van hon- denriemen. „In veel Zuid-Ameri kaanse landen worden honden ge zien als gevaarlijk. Wij wilden met de hondenriemen laten zien dat ze juist vrienden kunnen zijn. Dat werkt dan vooral als we een getrainde hond in de kliniek heb ben. Dan laten we die rustig zit ten waardoor een kind hem kan aaien en kan zien dat het een vriend kan zijn." Het is niet altijd even simpel voor de Middelburger. In Groenland probeerde hij de situatie van de sledehonden te verbeteren. „Die krijgen weinig te eten, waardoor ze erg hongerig worden. Als ze Voor Kuijpers, enthousiast twitte- raar, het sein om zijn 1600 volgers op te roepen een selfïe te maken als ze een zak Mozart met de naam van agrariër Kuijpers uit Os- senisse scoren bij de grootgrutter. De makers van de eerste vijf selfies die bij hem binnenkomen, krijgen de prijs van de zak aardap pels van hem terug. „Gewoon een geintje natuurlijk. En ik krijg een hoop publiciteit. Want ook vak blad Nieuwe Oogst besteedde al aandacht aan mijn initiatief." Hoe de Mozart aan zijn naam komt, is Kuijpers onbekend. Het afgelopen jaar zat er ook weinig muziek in de pieper, want de boe ren kregen er een stuk minder voor dan het telen hen kostte. Kuijpers heeft er echter wel ver trouwen in dat de Mozart een mooie toekomst voor zich heeft. Zeker nu Nederlanders steeds ge voeliger worden voor culinaire trends. „De Mozart is een rood- schillige aardappel en binnenland se consumenten kiezen toch nog steeds vaak voor knollen met blan ke schil. Maar het feit dat mensen de Mozart alleen hoeven te was sen om hem vervolgens met schil en een beetje olijfolie in de oven te zetten, kan zijn populariteit doen stijgen." Dat de Mozart een 'mooi, rond aardappeltje' is met een doorsnee van vier tot zeven centimeter helpt ook. „Ik rooi wel eens wat grotere exemplaren, maar die gaan weg als veevoer." Kuijpers had maandagmiddag nog geen meldingen over 'Mozart uit Osse- nisse' gehad. „Ik heb ze ook nog niet zien liggen in de Hulster ves tiging van Albert Heijn. Mis schien elders in de regio wel." Vermaak in de grensstreek door Ariël Meeusen Vanaf vandaag in de krant in weke lijkse afleveringen de geschiedenis van de popmuziek in Zeeuws-Vlaan- deren. Te beginnen met de populai re muziek tot 1945. Nostalgisch ver maak in de grensstreek. Anders denken door Remi Mesu Jazz-Band-Orchest Schaalje uit Terneuzen verdiende goed, vooral aan de fooien die in hun pet werden gegooid, foto collectie Ariël Meeusen Jochem Lastdrager door René Hoonhorst OSSENISSE - Frank Kuijpers levert, via zijn groothandelsafnemer, al lan ger aardappelen aan Albert Heijn. Maar voor het eerst is nu op een zak Mozart ook te zien van welk boerenbedrijf de pieper afkomstig is. Frank Kuijpers in een berg Mozart-aardappelen. foto Camile Schelstraete ■f tècilAAL.it TtRlUliZfW vuiRIWÜKTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65