Opnieuw plaagt WD coalitiepartner PvdA Universiteit heeft oogje op Drenthe Britse geheime dienst aast op jong IT-talent Fietsvakanties 282 314 350 363 429 525 535 699 Geen hoge bonus IN HET NIEUWS 5 Kras.nl/fietsvakanties of 0900-9697 ,stP» De bankiersbonussen gaan nog niet verplicht omlaag naar maxi maal 20 procent van het vaste sala ris. Dat zou per 1 januari gebeu ren. Maar omdat WD en CDA in de Eerste Kamer nog extra vragen hebben voor minister Jeroen Dijs- selbloem (Financiën, PvdA) komt de wet te laat in stemming om die ingangsdatum nog te halen. Mogelijk gaan de nieuwe bonusre- gels pas in februari of maart in. Volgens SP-leider Emile Roemer is het helder: dit riekt naar sabota ge. 'De PvdA laat zich piepelen door de WD', twitterde hij. In de Tweede Kamer was het voorstel met brede steun aangenomen. Ook door de WD. WD-senator Menno Knip be zweert dat hij er 'absoluut niet' op uit is de wet te vertragen. Hij heeft simpelweg bezwaar tegen het feit dat Nederland met een bo nusnorm van maximaal 20 pro cent veel verder gaat dan andere EU-landen (100 procent). Dat kan de concurrentiepositie van Neder landse banken schaden, vreest hij. Het is de tweede keer in korte tijd dat WD-senatoren bokken van wege een PvdA-paradepaardje. Zo keerden de liberalen zich tegen het voorstel van PvdA-minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Za ken) om de inkomens in de semi- publieke sector verder te verla gen, tot maximaal een ministers salaris. Deze wet haalde met hulp van andere fracties alsnog de eind streep, maar voor corporatiebazen en zorgbestuurders is er nog even De drie grootste banken zullen de bonussen in 2015 niet op het hoog ste niveau brengen nu de verla ging van het bonusplafond tot 20 procent van het jaarsalaris nog niet wettelijk is geregeld. De ban ken namen de afgelopen jaren al maatregelen om de bonussen te matigen en zeggen daar aan vast te houden. ABN Amro bracht de bonussen vorig jaar al terug tot 20 procent, vooruitlopend op de nieuwe wet. Ook Rabo hanteert die norm voor extra beloningen. respijt, zo lieten de WD-minis- ters Edith Schippers (Volksge zondheid) en Stef Blok (Wonen) kort erop weten. Het was te kort dag om nu nog een uitgebalan ceerd nieuw beloningsstelsel uit te denken. PvdA'ers stonden op hun achterste benen. Want minis ter Jet Bussemaker (Onderwijs, PvdA) was wél op tijd begonnen met de voorbereidingen om de sa larissen op scholen in te perken. De plaagstootjes van de VVD kun nen lastig los gezien worden van de zorgcrisis. Drie PvdA-senato- ren legden vlak voor het kerstre ces een bom onder de coalitie door tegen een cruciaal zorgplan van minister Schippers te stem men. Met een staatsrechtelijke sluiproute wist de coalitie toen een kabinetsval af te wenden. In de coalitie wil men nu van een 'poets-wederpoets' niets weten. Minister Plasterk zei gisteren dat het uitstel van Blok en Schippers 'geen verrassing' was. En in het geval van de bankiersbonussen was al weken voor de afgewende 'kerstcrisis' duidelijk dat er een extra vragenronde zou komen, waardoor de streefdatum van 1 ja nuari in gevaar kwam. Zowel op het ministerie als in het parlement wordt gesust: dit is geen halszaak. Gebeurt het nu niet, dan wel volgende maand. Nu geen ruzie meer. GCHQ, de Britse geheime dienst belast met communicatie surveil lance en online spionage, moet van de regering van premier Da vid Cameron de knapste koppen in het land gaan werven. De reden: de reeks wereld wijde cyberaanvallen in 2014, waaronder de hack van de computerservers van filmproducent Sony. De groeiende oorlog via internet maakt Londen on rustig. Daarom zijn de au toriteiten bereid flink te investeren in technologi sche kennis en kunde, on danks de bezuinigingen op defensie. GCHQ_ zal haar oog vooral laten vallen op uitblinkers in computer- kunde en informatica en op ande re technologische studenten die de ambitie hebben een eigen be drijf op te richten. De dienst wil met hen een incubator lab creë ren; oftewel een broedplaats voor aanstormend technologisch ta lent waaruit startups en internet- veiligheidexperts moeten voortko men die vervolgens hun leven lang banden onderhouden met GCHQ. De Britse minister Francis Maude is enthousiast. Hij wil dat het nor maal wordt voor aanstormend IT-talent om eerst een aantal ja ren voor de overheid te werken al vorens zich aan de private sector aan te bieden. De Britten kijken de kunst af van Israël. Dat land heeft in het verle den veel talent gerecrute- erd voor haar Unit 8200, het equivalent van GCHQ. Veel oud-mede- werkers richtten later gro te IT-bedrijven op, waar van enkele uitgroeiden tot internationale webgigan ten zoals Palo Alto Net works. Darren Hodder, een Londense cybersecuri- ty-adviseur bij Auriga Consulting, denkt dat het 'de hoogste tijd' is dat de Britse re gering haar technologische spio- nage-ambities aanscherpt. „Er is al jaren kritiek vanuit de VS en Is raël. Het Verenigd Koninkrijk loopt achter op het gebied van cy berveiligheid, waardoor dit land relatief aantrekkelijk is voor cyber aanvallen en hacking." GRONINGEN - De Rijksuniversiteit Groningen begint een masterop- leiding advanced instrumentation in het Drentse Dwingeloo. In sa menwerking met Astron, het in stituut voor radio-astronomie, le ren de studenten over de ontwik keling van instrumenten voor ruimteonderzoek. Het is een spe cialisatie van de bacheloroplei ding industrial engineering. Het wordt de eerste universitaire opleiding binnen Drenthe. Gede puteerde Ard van der Tuuk (On derwijs, PvdA) ziet het als een stap naar meer. „Ik denk niet met een aan een campus, maar wie weet krijgen we ook opleidingen in samenwerking met vliegtuig bouwer Fokker in Emmen of de Hanze Hogeschool in Assen, die sterk is in sensortechnologie." De Rijksuniversiteit profileert zich als de 'universiteit van het noorden'. Begin dit studiejaar be gon ze al met de opleiding multi- linguism (over tweetaligheid) in Leeuwarden. Toch wordt het theoretische ge deelte van de nieuwe Drentse op leiding nog steeds in Groningen gegeven. „Alleen het onderzoek wordt bij Astron gedaan", zegt het hoofd research and development Gert Kruithof daar. Het instituut hoopt zo meer we tenschappers aan zich te verbin den. Die zijn nu lastig te vinden omdat er weinig mensen worden opgeleid in deze specialistische richting. Langs de Donau Saar, Moezel, Ober Sauer Vlaanderen Belgische kust Bodensee Hart van Nederland Berlijn Potsdam Elfstedentocht Friesland Griekenland - Zakynthos Actieve vakanties Individuele fietsvakanties DINSDAG 6 JANUARI 2015 ACHTERGROND BANKIERSBONUSSEN door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Wat de PvdA kan, kun nen wij ook, lijken ze bij de VVD te denken. Na de bijna-breuk rond het gestrande zorgplan plegen de li beralen voor de tweede keer in kor te tijd obstructie bij een PvdA-plan om topsalarissen te beteugelen. Maar vermoedelijk is het toeval. In 2014 vond een reeks cyberaanvallen plaats, waaronder de hack van de door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - Het Verenigd Koninkrijk wil koploper worden op het gebied van technologische spionage. De Britse regering zet een ambitieus trainingsprogramma op voor aan stormend IT-talent. GCHQ aast op uitblinkers in computerkunde en informatica die een computerservers van Sony eigen bedrijf willen Francis Maude foto HH Individuele fietsreizen met verblijf in goede accommodaties, ontbijt, bagagevervoer waar nodig en uitgebreide Nederlandstalige fietsroutes. Klantbeoordeling 8,1. Ontdek de populairste route van Europa: de vlakke Donau Radweg. Fiets naar Wenen of zelfs Boedapest. Zie: Kras.nl/fietsen-donau 6 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,2. Populaire reis waarbij u langs 4 rivieren naar o.a. Trier fietst. Hotel in centrum Saarburg, inclusief diners. Zie: Kras.nl/46057 5 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,0. Geniet van stad, strand en Belgische lekkernijen in o.a. leper, romantisch Brugge, Damme en Knokke. Zie: Kras.nl/46088 6 dagen v.a. Klantbeoordeling 7,6. Laat u aan de Bodensee verrassen door het heerlijke klimaat, sfeervolle stadjes en volop bloemenpracht. Zie: Kras.nl/fietsen-bodensee 7 dagen v.a. Windmolens, tulpen en grachten! Stap op de fiets naar o.a. Amsterdam, Scheveningen en Kinderdijk. Verblijf in 4* hotels. Zie: Kras.nl/46224 7 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,2. Beleef vanaf de fiets de talloze highlights van Potsdam en bruisend Berlijn. Goede hotels, inclusief diners. Zie: Kras.nl/46092 8 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,2. Fiets het populairste rondje van Nederland naar o.a. Sneek en Leeuwarden. Goede hotels inclusief diners. Zie: Kras.nl/46099 7 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,1. Beleef dit zonnige eiland met azuurblauwe baaien en een groen achterland. Appartementen direct aan zee. Zie: Kras.nl/46156 (8 dgn) of Kras.nl/46015 (15 dgn) 8 dagen v.a. Bestel nu snel, eenvoudig én gratis de nieuwste brochure Fiets- wandelvakanties 2015 op kras.nl/brochures /fX^, anvr Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5