44 Een paar meter vooruit kon ik de golfslag zien, dus ik was heel erg op mijn gevoel bezig 32 SPORT JAGEN OP RECORDS Record jager uit Vlissingen raakt het knallen op het water nooit beu. VLISSINGEN - Windsurfer Dennis Klaaijsen (1975) sloot 2014 af met twee records op zijn naam. Een: de Vlissinger verbeterde zijn eigen wereldrecord 24 uur surfen. Twee: hij stak als snelste de Noordzee over op zijn plank. Een gesprek met een surfgek. „Ik stond als een zombie op de plank en begon te hallucineren." Een dinsdagmiddag in december. Op verzoek van Klaaijsen is het in terview een dag naar voren gescho ven, want het gaat woensdag waaien. Dan wil hij niet binnen zitten, maar met 50 kilometer per uur over het Veerse Meer 'knal len'. „In dit huis is surfen nadruk kelijk aanwezig", vertelt Klaaijsen in zijn woning in Vlissingen. „Soms tot in den treure. Als het een tijdje niet gewaaid heeft, be gin ik een beetje te morren. Maar als het dan vier dagen gaat waaien, sta ik het liefst vier dagen achter elkaar op de surfplank. Mijn dochters Jenna (9) en Heidi (8) zijn ook al begonnen. Op een hele brede plank surfen we 's zo mers met zijn tweeën. Daar wor den ze helemaal wild van." jij bent ook door je vader geïnspi reerd. „Hij heeft mij als broekie meege nomen naar het Veerse Meer. Als jongetje van zeven tilde ik met mijn vader de plank naar het wa ter. Toen wogen ze nog 22 kilo! Kastdeuren, werden ze genoemd. Dan stond hij de hele dag tot zijn kruis in het water om me te trai nen. Ik vond het vanaf het begin waanzinnig en we kregen dus steeds meer surfspulletjes in de ga rage. De laatste keer dat we samen gesurft hebben, was tijdens mijn eerste recordpoging 24 uur surfen in 2013. Toen was hij ook mijn gro te caddy. Elke keer als ik aan de kant kwam, bracht hij het spul op de kant. Ik at en dronk wat, hij droeg het weer het water in en hield het zeil omhoog als ik verder ging. Als vanouds. Fantastisch. He laas is hij een week later overle den. Het was de laatste mooie her innering. Ik denk dat het een van de drijfveren is geweest om er daarna mee door te gaan." Als je alleen op het water bent... „...denk ik veel aan hem. Hij zou er absoluut van kunnen genieten. Ik denk dat hij een zeer trotse pa pa zou zijn. En zo was ik ook heel trots op hem als wij samen aan het varen waren. Op zijn 65e vloog hij nog met 60 kilometer per uur over het water. We liepen samen hard, tennisten, skieden. Een sportbuddy. We deden alles samen en nog steeds is hij onder deel van de prestaties." 697,5 kilometer. Dat legde Klaaij sen af tijdens de verbetering van zijn 24 uurrecord, afgelopen augus tus. Hij begon 's avonds, zodat hij nog fit zou zijn als de nacht zou vallen. Dat had hij geleerd van zijn eerdere recordpoging, toen hij overdag begon. „De eerste keer is het beangsti gend om in het donker te surfen. Je ziet de wind niet, je voelt hem. Er is niets verlicht op het Grevelin- genmeer. Twee man is een paar uur bezig geweest om op al die boeien lampjes te hangen, zodat het meer een soort landingsbaan werd. En de volgende dag moes ten ze eraf gehaald worden! Zon der ondersteuning van familie, vrienden en, nog belangrijker, mijn vrouw Louise kom je er niet. Daar ben ik erg mee gezegend. Er moeten mensen 24 uur zin heb ben om bij het water te zitten, met regen en twaalf graden bij een vuurkorfje. Terwijl die idioot maar heen en weer aan het varen is. Soms zie je hem een paar uur niet, en dan zie je dat toplicht je op het zeil weer eens. Een paar meter vooruit kon ik de golfslag zien, dus ik was heel erg op mijn gevoel bezig. Eén verkeerd golfje en je kletterde in een zwart gat. Ik had wel het geluk dat het volle maan was en het grootste deel van de nacht was het onbewolkt. Met het licht van de maan kon ik de contouren van het water er re delijk uit halen. Je bent er hele maal in je eentje. Ja, er zijn zee honden, maar die raak ik overdag niet en dus 's nachts ook niet. In een oor een muziekje, en er is de maan waar je mee vaart. Als Sinter klaas op een surfplank. Heel re laxed." Hoe relaxed was je na 24 uur1 „Toen stond ik als een zombie op de plank en begon ik te hallucine ren. Ik was er niet meer bij. Fysiek verrichte mijn lichaam de arbeid nog wel, maar mijn geest dacht maar aan één ding: mijn bed. Je moet lichamelijk dan ook in goede gezondheid verkeren. Ik ga naar de sportschool en ik doe sinds een jaar aan yoga. Dat is erg goed voor de basisstabiliteit. Daarnaast loop ik hard, maar het allerbelangrijk ste is surfkilometers maken. Je moet heel goed tegen pijn kun nen. Je handen gaan helemaal open, de blaren gaan vele lagen diep in je huid. Daar moet je je doorheen bijten. Toen ik van het water kwam, was ik totaal ver woest. In trance. Even was er eufo rie: ik heb het gehaald. Maar toen ik in de camper naar huis reed, be gon ik te trillen en kreeg ik over vermoeidheidverschijnselen. Ik werd misselijk. Thuis heb ik nog even in bad gelegen, maar ik heb de hele nacht liggen zweten in bed." Vrij ironisch dat je na 24 uur óp het water nog even in water gaat liggen. „Ik was helemaal aan het rillen. Mijn lichaam was van slag. Ik voel de me zo koud! Een maand lang heb ik last gehad van de ongemak ken. Ik had veertien blaren en had een paar teennagels verloren." Was het het wel waard dan? „Ja. Pain is temporary, fame is fore ver." In mei doet Dennis Klaaijsen mee aan de Défi-Wind bij Gruissan in Zuid-Frankrijk. Een groot langeaf- standsevenement waarbij duizend windsurfers tegelijk van start gaan. Twintig kilometer de ene kant op, twintig terug. „Ook in Nederland worden steeds meer langeafstandsevenementen gehouden", zegt Klaaijsen. „Met je GPS kun je mooi bijhouden hoe hard je gaat en wat je gemiddelde snelheid is. Met de opkomst van die apparatuur zie je dat iedereen zijn persoonlijke doelen probeert bij te stellen. Ook is het materiaal zoveel toegankelijker. Tegenwoor dig kun je met lichtere spullen werken en het ziet er spectaculair uit. Probeer het eens, neem eens een paar uur les. Binnen een paar uur heb je de basis onder de knie. Het is zo'n kicken gevoel. Na der tig jaar raak ik het nog steeds niet beu om over het water te knal len." Thiemo de Bakker in hoofdtoernooi Thiemo de Bakker heeft het hoofdtoernooi bereikt van het Qatar Open 2015. De Ne derlandse tennisser won gis teren in de laatste kwalifica tieronde in twee sets van de Oezbeek Farroech Doestov: 7-5 6-4. De Bakker werkte in de tweede set een achter stand van 2-4 weg. De partij duurde ruim anderhalf uur. In de eerste ronde staat de Westlander tegenover David Ferrer. De Jong doet mee aan NK massastart Bob de Jong mag op 18 janua ri in Groningen meedoen aan het NK massastart. De stayer werd gisteren door de selectiecommissie van de KNSB aangewezen in gezelschap van Robert Post. Bij de vrouwen gingen de 'wildcards' naar Janneke En- sing en Manon Kamminga. De Jong (38) wist zich op 'zijn' tien kilometer niet te kwalificeren voor de WK afstanden. Brepoels trainer Waasland-Beveren Waasland-Beveren heeft een nieuwe trainer. Guido Brepoels tekende gisteren een verbintenis tot het ein de van dit seizoen, meldde de Belgische voetbalclub. Het streven is een plek in de middenmoot. Wordt die doelstelling bereikt dan ligt een langere verbintenis klaar. Brepoels is de opvol ger van Ronny Van Geneug- den, die vorige week werd ontslagen. Derde plaats voor zeiler Marco de Bat Tijdens de eerste Goofies zeilrace van het nieuwe jaar behaalde Marco de Bat uit Terneuzen een derde plaats. Hij kwam op de Oosterschel- de met de boot Bateleur uit in de ORC 1. In IRC 1 ging de derde prijs naar de gebroe ders Liezenga (Goes en Mid delburg) met de Weerga. De andere resultaten van de Zeeuwen waren: ORC 2-4:2. Jan Bom (Wissenkerke) met Druzix, 3. Johan Bol (Krui- ningen) met Aboen. IRC 2:1. Johan Bol. Ongemeten gro ter dan 10 meter: 3. Don de Raad (Wilhelminadorp) met Denonzen. Haase weggeslagen in eerste ronde Tennisser Robin Haase heeft weinig plezier beleefd aan zijn eerste partij van dit jaar. De 27-jarige Hagenaar werd gisteren in de eerste ronde van het ATP-toernooi in Chennai van de baan ge slagen door Borna Coric: 2-6 2-6. Na amper een uur stap te de achttienjarige Kroaat als winnaar van de baan. Dennis Klaaijsen leerde surfen op een kastdeur Dennis Klaaijsen tijdens zijn recordpoging om de Noordzee zo snel mogelijk over te steken, foto Sjoerd Saaman door Michiel Bouwman Dennis Klaaijsen DOHA UTRECHT BRUSSEL COLIJNSPLAAT CHENNAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51