Doodswens ook in Nederland een taboe voor gevangenen 4 IN HET NIEUWS Schade tijdens jaarwisseling ligt 4 miljoen euro hoger dan vorig jaar 5 vragen over euthanasie voor gevangenen Vijf verdachten stonden gisteren voor de Haagse supersnelrechter. Ousama M. was één van hen. DEN HAAG - Eigenlijk zou hij van daag een sollicitatiegesprek heb ben. Bij Albert Heijn. Maar Ousa ma M. (18) zit in de cel: de super- snelrechter heeft hem gisteren tot drie maanden veroordeeld omdat hij samen met drie anderen de au to van zijn gehandicapte buur vrouw in de fik heeft gestoken op oudejaarsavond. „Waarom nou deze auto?", vroeg de rechter tijdens de zitting. „Zou ik niet weten", zei Ousama. „Dat is wel extra cru he?", zei de rech ter. „Daar heeft u gelijk in", gaf Ousama toe. Hij kan zich niet zo veel herinneren van wat er ge beurd is, zei hij. Hij vertelde dat hij gedronken had: twee flessen whisky, en dat hij ook nog wat hasj en wiet had gebruikt. „En dan kunt u nog blijven staan?", vroeg de rechter. „U kon zelfs nog wegrennen!" Helaas voor hem hangt er een ca mera in de Haagse Smitstraat. Ousama is nog dezelfde nacht aan gehouden. Sinds die tijd zat hij in de cel. Het opvallende vest, met in grote letters 'Global Player' op de achterkant, waaraan hij zo goed herkenbaar is op de camera beelden, had hij nog aan tijdens de zitting. Hij zat wat voorover, vlak voor zijn advocaat, met zijn rug naar de batterij camera's en journalisten die op de supersnel rechtzitting was afgekomen. De auto is met opzet vernield: de achterruit is eruit geslagen, er is een fles terpentine naar binnen gegooid, gevolgd door knalvuur werk: thunderkings, wist Ousama rechter Yolande Wijnnobel nog te vertellen. Op de beelden die ge toond werden in de rechtbank was te zien hoe dat ging: hoe het groepje aan de achterkant van de auto aan het rommelen was en hoe even later de vlammen uit het Golfje sloegen. Ousama woont in de straat waar hij samen met drie anderen de au to in brand stak. De auto was van de moeder van een vriend. En hij wist wel dat ze last van haar be nen had en moeilijk kon lopen, zei hij. „Zonder die auto kan ze moeilijk ergens komen. Ik vind het zielig voor hen." Maar toch. In Den Haag zijn dit jaar twintig auto's in brand gestoken, vertelde de officier van justitie. Ze eiste zes maanden cel en twee jaar huis arrest tijdens de jaarwisseling en een schadevergoeding van 1500 euro. De advocaat van Ousama was het daar niet mee eens: hij vond dat er te weinig bewijs is. De rechter was er binnen een uur uit: ze vond dat bewezen is dat Ousama brand heeft gesticht. Hij kreeg die zes maanden cel, waar van drie voorwaardelijk én het huisarrest. De schadevergoeding verlaagde ze naar 1000 euro. Ousa ma moest direct de cel weer in. DEN HAAG - De scha de aan woningen en auto's door vuurwerk en vandalisme rond de jaarwisseling be draagt 13 miljoen eu ro en valt daarmee hoger uit dan vorig jaar. Toen kwam het schadebedrag uit op 9 miljoen euro. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum voor Verzekeringsstatis tiek (CVS) van het Verbond van Verzeke raars. Het uiteindelijke schadebedrag van deze jaarwisseling zal nog fors oplopen omdat medische kosten en schades voor bedrijven en scholen nog niet be kend zijn. De schatting is geba seerd op de eerste ge gevens van verzeke raars. DRIE VEROORDELINGEN Daar komt het op neer. Na jaren procederen krijgt de 51-jarige tbs'er Frank Van Den B. zondag op zijn verzoek een dodelijke in jectie. In de gevangenis waar hij bijna dertig jaar vastzit, lijdt hij ondraaglijk. Dat hebben verschil lende psychiaters geconstateerd. Zelf vindt hij dat hij nooit meer vrij mag komen. Nadat hij als twintiger werd veroordeeld voor een lustmoord en vier verkrach tingen, blijven seksuele fantasie ën hem kwellen. Hij zit de hele dag in de cel. „Ik zit hier maar te wachten, ik kan evengoed een bloempot zijn", zei hij in een Vlaamse tv-reportage. Van Den B. is de eerste gevangene in België die euthanasie krijgt. Jus titie lijkt te vrezen voor een prece dentwerking. Daarnaast is er kri tiek op het Belgische tbs-systeem. Net als 1150 andere gedetineerden zat Van Den B. vast zonder behan deling. Artsen, juristen en politici noemen het een schande dat ie mand dood wil omdat de zorg niet toereikend is. En dan zijn er nog de critici die stellen dat Van Den B. niet uit zijn lijden mag worden verlost omdat het zijn ver diende straf is. In België hebben minstens vijftien gedetineerden ook eutha nasie aangevraagd. In Nederland zijn geen verzoeken of gevallen bekend, stelt een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Hij wijst erop dat de situatie in Nederland verschilt van die in Bel gië. Hier houden tbs'ers ook op de longstayafdeling altijd perspec tief op een behandeling, verlof en terugkeer naar de maatschappij. Als het om euthanasie gaat, heb ben gedetineerden dezelfde rech ten als andere burgers. Zij komen voor euthanasie in aanmerking als ze voldoen aan de wettelijke criteria. Zo moet het verzoek vrij willig en weloverwogen zijn en het lijden uitzichtloos en ondraag lijk. Een tweede, onafhankelijke arts moet zo'n verzoek beoorde len. Dat is bij het ministerie van Justi tie, de Inspectie voor de Gezond heidszorg en de Raad voor Straf rechtstoepassing niet bekend. Volgens stafrechtadvocaat Wim Anker is er sprake van een taboe op euthanasie voor gedetineer den. „Net als voor jonge kinderen en wilsonbekwamen. Formeel is het mogelijk, maar in de praktijk is sprake van grote terughoudend heid. Ook speelt mee dat psy chisch lijden lastig meetbaar is en dat, net als in België, voor prece dentwerking zal worden ge vreesd." De autobrand in de Haagse Smitstraat op oudejaarsavond, waarvoor de 18-jarige Ousama is veroordeeld, foto Ivar Gieles De eerste supersnelrechtzitting van het jaar heeft drie veroordelin gen opgeleverd. Twee zaken zijn aangehouden. Die worden later door de rechtbank behandeld. De zitting bij de rechtbank Den Haag was speciaal voor delicten die tijdens de jaarwisseling zijn ge pleegd. Vandaag staan er nog drie verdachten voor de rechter. In de rest van het land zijn geen supersnelrechtzittingen. In België krijgt zondag voor het eerst een gevangene euthanasie. Ook in Nederland hebben gedeti neerden daar recht op, maar in de praktijk komt het nooit voor. door Annemieke van Dongen Een Belgische lustmoordenaar krijgt de doodstraf op bestelling? Waarom is er zoveel ophef over zijn zelfverkozen dood? 3 Zijn er vergelijkbare gevallen? 4 Hoe zit het met 'gewone' gevan genen? 5 Waarom zijn er in de praktijk dan geen ernstig (psychisch) zie ke gedetineerden die ervoor kiezen hun leven te beëindigen? Zielig voor de buurvrouw, dat haar auto in brand is gestoken REPORTAGE SNELRECHT door Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4