Burgemeester Verhulst waarschuwt Badeendjes bouwput tegen 'vind-ik-leuk democratie' worden kunstwerk Speurhond gaat op zoek 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Politie dringt in verkeerde woning binnen Het latere tijdstip voor het afsteken van vuurwerk en de betere voorbereiding lijken vruchten af te werpen. GOES - Wat containers, enkele ver keersborden, een paar paaltjes en straatmeubilair. Dat waren bij de afgelopen jaarwisseling de 'vuur werk-doelwitten' in de meeste Zeeuwse gemeenten. Van Schou- wen-Duiveland waren gisteren overigens nog geen gegevens be kend. Wat vooral opvalt, is dat het totale schadebedrag in vrijwel alle ge meenten een stuk lager is dan vo rig jaar. Dat kan te maken hebben met de aangescherpte regelgeving. Het vuurwerk mocht in tegenstel ling tot vorig jaar pas vanaf 18.00 uur worden afgestoken. De jaarwisseling kostte de gemeen te Kapelle volgens een eerste schat ting zo'n 17.500 euro (vijftien mil le aan arbeidskosten en 2.500 euro aan materiële schade). De schade aan de kolken is, zoals in de mees te andere gemeenten, nog niet te overzien. De schade aan gemeente lijke eigendommen is gehalveerd. Het lijkt er volgens de gemeente Kapelle op dat de voorbereiding vruchten heeft afgeworpen. Hier bij kan gedacht worden aan de af stemming tussen gemeente, poli tie en veiligheidsregio en het pre ventief verwijderen van onder an dere afvalbakken. In Goes valt de schade op het eer ste gezicht mee. Een stuk of drie containers zijn beschadigd, wat verkeersborden en een paar paal tjes. De mensen van gemeentewer ken in de verschillende dorpen en wijken komen samen op een schat ting van zesduizend euro. Vorig jaar was dat negen mille en het jaar daarvoor 9.400 euro. Pas over een maand of twee, als er flink re gen of sneeuw is gevallen, wordt duidelijk welke putten en kelders beschadigd zijn en hoe ernstig die schade is. De gemeente Veere schat dat de schade veroorzaakt door vuurwerk de afgelopen jaarwisseling, rond de 2.140 euro zal liggen. Het gaat om schade aan een glijbaan in Kou- dekerke, twee komborden (een in het stadje Veere en een in Seroos- kerke), twee vuilnisbakken in Veere en het kapje van een licht mast in Oostkapelle. In 2024 werd de gemeente nog geconfronteerd met een hoger schadebedrag (5.roo euro). Ook Noord-Beveland noteert min der schade door vuurwerk en an dere typische jaarwisselingsactivi teiten. Wat kapotte prullenbak ken, hier en daar en verkeersbord, maar geen hoger schadebedrag dan 1.245 euro. Nog altijd de helft Schadebedrag door vuur werk bij afgelopen jaarwisse ling valt in meeste Zeeuwse gemeenten lager uit minder dan vorig jaar toen het schadebedrag 3.950 euro bedroeg. In Vlissingen bedroeg het schade bedrag 10.369,45 euro. De schade in Tholen ten gevolge van vuurwerk lijkt ook minder dan vorig jaar. In 2014 was dit be drag circa 5.500 euro. Maar doordat er straatkolken zijn opgeblazen is daarvan de schade op dit moment nog niet bekend. In de gemeente Reimerswaal be draagt de schade 12.105 euro. Yerse- ke spant de kroon met 7.500 euro. Vooral straatmeubilair moest het ontgelden. Schouwen-Duiveland, Middelburg en Borsele konden gisteren nog geen gegevens overleggen. „Met vijftien dorpen en een groot buiten gebied duurt het nog even voordat we het totale overzicht hebben", al dus een woordvoerder van de gmeeente Borsele. Bij een 112-melding was een fout adres doorgegeven. Een woord voerder van de politie legt uit dat het om een spoedmelding ging. „We kregen door dat op dat adres vermoedelijk een zelfdoding aan de gang was. Dat verklaart het ge weld waarmee het huis is geo pend toen er op kloppen en bel len geen reactie kwam." Al snel bleek dat de melder het verkeerde huisnummer had door gegeven. Op het goede adres, waar de politie naar enig speur werk terecht kwam, bleek het niet om een poging tot zelfdoding te gaan maar om een medische kwestie, die op dat moment met andere middelen werd opgelost. Niemand heeft er het leven bij moeten laten. De politie heeft de geschrokken bewoner van het ver keerde pand excuses aangeboden. „Vaak zijn we als bestuur bezig met grote plannen. Dat moet wel, want je moet beleid veranderen en uitvoeren en ook nog eens be zuinigen. Dus we hebben het over kosten, kwaliteit, kwetsbaar heid, efficiency, transparantie, in dicatoren en doelstellingen. We schrijven programma's, verslagen, begrotingen en afrekeningen en die vergelijken we jaar op jaar. Voelt men zich veiliger, wordt er minder alcohol gebruikt en bewe gen we meer?", aldus Verhulst. Maar in de vind-ik-leuk democra tie gaat het volgens de burgemees ter „niet om de subregio's van de arbeidsmarkt, maar om iemand die op zijn 57e ongewild werke loos thuis zit, niet om de vorming van de Nationale Politie, maar om die winkeldief, niet om het OV netwerk, maar om de buurtbus, niet om een gemeenschappelijke regeling, maar om een al dan niet terecht opgelegde aanslag." „Voor een deel zijn de sociale me dia ook de anonieme scheldpar tijen achter een schermpje. Het zijn de mensen die overal tegen te keer gaan, bijvoorbeeld tegen het IS-terrorisme en wanneer de slachtoffers van dit geweld vluch ten en een veilige plek zoeken een vind-ik-leuk pagina tegen die slachtoffers openen." Wie het kleine niet eert is het gro te niet weerd, moet volgens Ver hulst uitgangspunt zijn. „Plannen en regels hebben we nodig, maar het menselijk handelen en den ken moet voorop staan. Dat geldt voor de zorg, het klaslokaal, de pu- blieksbalie en de politieman want 85 procent van het geld zit in mensen die het beleid uitvoeren." De badeendjes werden door Mid delburgers losgelaten in de bouw put voor het theater, die jarenlang vol water stond. Met de actie werd nog eens aandacht gevraagd voor een oplossing voor deze schandvlek in de stad. Bouwbedrijf Heijmans, eigenaar van de bouwput, is in november vorig jaar begonnen met het vul len van de put. De badeendjes zijn niet begraven onder het zand, maar eruit gehaald. SVRZ greep een oproep op Facebook aan ('wat doen we met de bad eendjes') om er kunstwerk van te maken. Kunstenares Liesbeth La beur heeft meegedacht en zij zal van een aantal badeendjes wat bloemen maken die rondom de getimmerde badeend geplaatst zullen worden. Die eend van pal lethout wordt gemaakt door cliën ten en medewerkers, met hulp van waterscouts. Schade vuurwerk is beperkt door Frank van Cooten HOEK - Was het vuurwerk of toch iets anders? Die vraag staat de komende dagen centraal bij het onderzoek dat de technische recherche en vertegenwoordigers van de verzekering doen in de door brand verwoeste kerk aan de Langestraat in Hoek. Gisteren speurde een hond van de Landelijke Eenheid Speur- en Specialistische Dieren naar sporen van brandversnellende middelen. Over de bevin dingen van het dier werden gisteren geen mededelingen gedaan. De komende dagen heeft de kerkenraad overleg met bouwkundigen over wat er nog te redden valt. De buitenmuren staan nog overeind, maar binnen is het een grote ravage, foto Peter Nicolai door Mieke van der Jagt GOES - Een bewoner van de Sleutel- kenswei in de Goese wijk Noord- hoek keek zondagavond vreemd op toen hij thuis kwam. De politie had er zich een toegang geforceerd en de hele woning doorzocht. GOES - Burgemeester René Ver hulst van Goes roept de Goesena- ren op zich niet te laten meeslepen door de sociale media. In zijn nieuwjaartoespraak waarschuwde Verhulst voor de vind-ik-leuk demo cratie. door Maurits Sep MIDDELBURG - De badeendjes die als ludieke acties waren vrijgelaten in de bouwput in Middelburg, krij gen een nieuw leven als kunst werk. Dat wordt gemaakt door wa terscouts van de Paul Kruger Groep en cliënten van 't Gasthuis van SVRZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47