Keuzestress GEZOND 7 GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Heeft u rond de feestdagen keu zestress gehad? Niet alleen moe ten kiezen met wie u kerst en oudjaar wilde vieren, maar ook met welke zorgverzekeraar u het nieuwe jaar in zou willen? Die stress is begrijpelijk, want verze keraars bepalen steeds meer welk ziekenhuis en welke dokters we wel of niet vergoed krijgen. En van het kabinet mogen ze die artsenkeuze komend jaar nog ver der inperken.Alsof uw autover zekering ook meteen maar de au to voor u mag uitzoeken. Het is dus belangrijker dan ooit een passende zorgverzekeraar kie zen. Er zijn veel websites die wil len helpen met kiezen door zorg verzekeringen te vergelijken. Daar moet je dan ook weer tus sen kiezen, terwijl onduidelijk is hoe die sites hun eigen financiële belangen dienen. Lastig! Ik herken de keuzestress bij mijn zoon. Als 18-jarige moest hij dit jaar voor het eerst door dit on doorzichtige oerwoud, maar raak te het spoor volledig bijster tus sen de bijna 6o verzekeringspak ketten. Dat die voor 90 procent van vier grote verzekeraars zijn, maakte de keuze helaas niet sim peler. Waar hij al vertroosting had ge vonden in de Engelse Premier League, die met kerst gewoon voetbalde, was hij ook meteen verkocht toen ik hem vertelde over de Britse nationale zorgver zekering. Niemand hoeft daar im mers te kiezen. Toch worden de Engelse voetballers bij een blessu re minstens zo goed geholpen. Als dit al lastige keuzes zijn voor 18-jarigen, lukt het ouderen dan wel? Niet dus. Verreweg de meesten ouderen blijven zitten waar ze zitten. Onderzoek van een ouderenbond toonde boven dien aan dat 55 procent van de ouderen geen of onduidelijke keu ze-informatie krijgt van hun ver zekeraar. Tja, zo schiet het natuur lijk niet op. Laten we het eens van de positie ve kant bekijken. We hebben op deze manier met zijn allen een paar weken 'meerkeuzetraining' gehad, inclusief een stoomcursus kiezen-voor-beginners via zo'n keuzehulpwebsite. We hebben ge leerd te kiezen tussen 475,575, 675 of 875 euro eigen risico. Laten we in het nieuwe jaar vrolijk ver der gaan met kiezen. Er staat im mers veel op het spel! Wel of niet het bezoek aan je oude vertrouw de dokter of ziekenhuis vergoed krijgen bijvoorbeeld. Wie nu nog wil overstappen, mag dat tot 31 ja nuari alleen als hij zijn oude ver zekering al heeft opgezegd. Kies ervoor uw verzekeraar te bellen om te vragen of alle artsen die u afgelopen jaar bezocht hebt nog wel worden vergoed. Deze conti nuïteit is een basisvoorwaarde voor goede zorg. Helpt uw verze keraar u niet goed, dan kiest u vol gend jaar gewoon een andere. Komt u er niet uit, dan zijn er vast slimme en aardige studenten in uw buurt die zich net zelf ge schoold hebben in het kiezen van een zorgverzekering. Ze helpen u onafhankelijker en duidelijker dan een website. O my god! Schrikken als in het nieuwe jaar de weegschaal weer traditioneel uitslaat. En die favoriete skinny jeans ineens wel erg strak rond je middel zit. Geen zorgen: een feestdagenbuik is er zó weer af. Feestelijke ontbijtta fels. Vijfgangendi ners met rijke sau zen en mierzoete toetjes. Al zondig je slechts een paar dagen per jaar, 2 ki lo zit er zo aan en hoopt zich natuurlijk op waar het toch al zo fijn blubbert: rondom de buik. „Tijdens de feestdagen eten mensen gemakkelijk twee keer zo veel calorieën dan no dig", weet Frans Kok, hoogleraar Voeding en Gezondheid aan de Universiteit van Wageningen. „Als je in korte tijd veel eet, terwijl je nauwelijks beweegt, kan de stofwis seling verstoord raken. Extra calorie ën worden door het lichaam niet meer verbrand, maar als vet opgezo gen door vetcellen die vooral rond de buik zitten. Wat je eet, maakt ove rigens niet zo veel uit. Of het nou suiker, vet of eiwitten zijn, alles gaat in die vetmassa zitten." Hoe snel die extra pondjes er in het nieuwe jaar weer af zijn, hangt sterk af van je leefstijl. Lifestyle coach Anneloes Zuiderveen uit Arnhem: „De meeste mensen ko men echt niet zo veel aan tussen Kerst en Oud en Nieuw, maar vooral tussen Oud en Nieuw en Kerst. Het probleem zit dan ook niet zozeer in die feestdagen, het gaat om de balans van een heel jaar." Komen de kerstpondjes bovenop kilo's die je toch al te zwaar bent, dan kost het veel inspanning en duurt het lang voordat je ze kwijt bent. Heb je een normaal gewicht en doorgaans gezonde leefstijl? Dan helpen deze tips van Kok en Zuider veen je binnen een paar weken van je feestovergewicht af. Neem de tijd Raak niet in paniek van een ki lootje extra. Neem twee tot vier weken de tijd om van je kerstbuikje af te komen. Laat je niet verleiden tot crashdië- ten en sapkuurtjes. „Ze zijn uit de tijd, omdat ze meer kwaad doen dan goed", waarschuwt Frans Kok. Je verliest wel een kilo per week, maar daarna schreeuwt je lichaam om extra calorieën. Dan krijg je het bekende jojo-effect. Veel beter is gewoon gezond eten en veel bewegen. Minder snelle koolhydraten Koolhydraten krijgen vaak ten onrechte de zwartepiet toegeschoven. Maar over zoge naamde snelle koolhydraten zoals wit brood, gewone pasta, rijst en alles waar toe gevoegde suiker in zit, zijn alle deskundigen het eens: beter niet te veel. „Toch eten men sen al gauw drie keer per dag gemakkelijk verteerbare koolhydraten", zegt Zuider veen. „Ze nemen een witte broodmaaltijd als ontbijt en lunch; pasta, aardappelen, witte rijst bij het avondeten. Beperk je tot vooral langzame koolhydraten zoals fruit, groenten en volkoren producten. Draai gewoontes om. Ga van drie naar één maaltijd met snelle koolhydraten per dag. Eet fruit als ontbijt, een salade als lunch en 's avonds één eetlepel rijst of pasta met groenten en vis. Dat merk je gauw op de weegschaal. Geen tussendoortjes Zorg dat je geen suiker- en vetrijke tussen doortjes in huis hebt. Laat deze in ieder geval een paar weken rigoureus staan. Het lijkt voor de hand liggend: koekjes, taart, chocola, snoep en snacks. Zuiderveen: „Maar het gevaar schuilt ook in zogenaamd gezonde tussen doortjes zoals biscuits met bosvruchten, no- tenrepen en Liga's waar stiekem behoorlijk veel vet en suiker in zit." Train op juiste manier Crunches, leg lifts, al doe je elke dag fanatiek buikspieroefeningen, je buik wordt er niet minder van, aldus Zuiderveen. „Buikspieren worden misschien wel groter en sterker; voor een platte buik zal ook dat vetlaagje moeten verdwijnen. Dat lukt met intensieve interval- training die je kunt toepassen bij hardlopen, bootcamp, mountainbiken, racefietsen, zwem men etc." Als je gestel en conditie het toela ten, wissel een normale duurtraining dan af met high intensity training. Sprint tijdens het joggen bijvoorbeeld 8x 20 seconden volop. Crossfit, bootcamp, circuittrainingen en spin ning kun je in sportscholen op high intensity niveau doen. „Het voordeel van intervaltrai- ning is dat je lichaam tot uren na de training vet blijft verbranden." Krachttraining Let op wat je drinkt Frisdrank, maar ook vruchtensap drinkt gemakkelijk weg en geeft amper een ver- zadigingsgevoel. Een glas bevat zo'n 100 kcal, net als alcoholische drank. Dat tikt snel aan. Drink dus liever veel water, thee of koffie, dat scheelt al gauw enkele honderden calorieën per dag. Het is natuurlijk niet verkeerd om ook spie ren op te bouwen met krachttraining. Als je gespierd bent, verbruik je meer calorieën, zelfs als je niet beweegt. Voor een platte buik werken oefeningen zoals de plank het best. Dan train je niet alleen de buik, maar ook de grote en kleine spieren eromheen. Mijd stress Stress zorgt voor aanmaak van het stresshor moon Cortisol waardoor de eetlust wordt ge stimuleerd. Je verlangt naar alles wat flink zoet en vet is. Daar komt bij dat gestreste men sen vaak slecht slapen, en chronisch slaapge- brek leidt ook tot meer eten. DINSDAG 6 JANUARI 2015 Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. door Ingrid Beckers reageren? gezondheid@depersdienst.nl Weg met de kerstkilo's illustratie Gettylmages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43