GEZOND 5 Linker en rechter hersenhelft Plantdeel helpt bij stoppen met roken Lees voor het slapen een papieren boek Afweer betrokken bij overgewicht DINSDAG 6 JANUARI 2015 Voor iedereen die nu écht wil stoppen met roken: cytisine, een bestanddeel van onder meer brem en gouden re gen, helpt beter het stoppen vol te houden dan hulpmiddelen als nicotine- kauwgom of-pleisters. Australische onderzoekers vergeleken bij 1.310 ge motiveerde stoppers het effect van cystisine met dat van nicotinekauw- gom en -pleisters. Na 1 maand was 40 procent van de cystisine-gebruikers nog rookvrij en 31 procent van de kauwgom- of pleistergebruikers. Na een halfjaar was dit 22 tegen 15. Cys tisine is niet duur. Maar het is in Ne derland niet te koop. Buitenlandse si tes bieden het middel wel aan. Bron: New England Journal of Medicine Neurowetenschappers heb ben inmiddels ontdekt dat communicatie tussen de lin ker- en rechterhersenhelf- ten van alexithyme patiën ten anders verloopt. Men sen met een extreme vorm van alexithymie wisselen minder goed informatie uit tussen de meer rationele lin kerhelft en de meer onbe wuste, non-verbale rechter helft dan mensen met een milde vorm van alexithy mie. Dat zou kunnen bete kenen dat eerstgenoemden moeite hebben om verschil lende vormen van informa tie, zoals emotionele signa len, tot een geheel te vor men. Ander onderzoek met hersenscans vertoont bij mensen met alexithymie een verminderde activiteit in hersengebieden die een rol spelen bij de regulering van emoties en bij gedach ten die betrekking hebben op de eigen persoon. Dat onvermogen om licha melijke en emotionele reac ties op elkaar af te stem men zou een reden kunnen zijn waarom mensen met alexithymie vaker ziek zijn dan de gemiddelde mens. illustratie Ben Vosseberg foto Cettylmages Wie voor het slapengaan graag nog wat leest, kan daarbij het beste een pa pieren boek (of tijdschrift) ter hand nemen. Lezen vanaf een e-reader, ta blet of ander oplichtend beeldscherm maakt het namelijk moeilijker in slaap te vallen, zo melden Amerikaanse on derzoekers op grond van een studie onder twaalf proefpersonen. De helft van hen las vijf dagen achtereen voor het slapen gaan vanaf een e-reader, de andere helft uit een papieren boek. Vervolgens wisselden zij vijf dagen van 'leesbron'. Alle proefpersonen hadden op de dagen dat zij de e-rea- der gebruikten meer moeite in slaap te vallen dan op de dagen dat zij uit een papieren boek lazen. Ook was de slaap na het lezen vanaf de e-reader minder diep en voelden de proefper sonen zich de andere dag minder goed uitgerust dan na het lezen van het papieren boek. Verantwoordelijk voor de moeizame slaap is het blauwe licht dat het beeldscherm uitstraalt, stellen de onderzoekers. Dit licht on derdrukt de aanmaak van het slaap- hormoon melatonine, zo bleek uit metingen bij de proefpersonen. Bron: PNAS Een goed werkend afweersysteem doet meer dan ons beschermen tegen ziekteverwekkende bacteriën, virus sen en schimmels. Het houdt ons ook slank, stellen Amerikaanse onderzoe kers. Zij zagen zowel bij muizen als bij Gouden regen, foto PR mensen dat buikvet van dikke mensen/muizen veel minder afweer- cellen (van het type ILC2) bevat dan het buikvet van dunne mensen. Hoe meer en hoe actiever de ILC2-cellen in het buikvet, des te 'bruiner' wordt het vetweefsel. 'Bruin' vetweefsel staat bekend als het gezonde vet, aan gezien het vetmoleculen verbrandt en daarmee het ontstaan van overge wicht tegengaat. De aanwezigheid van de afweercellen in het vetweefsel ver klaart volgens de onderzoekers ook hoe het komt dat mensen die een (ernstige) infectie doormaken ge wicht kwijtraken. De afweercellen worden actief om de infectie te be strijden en 'verbruinen' daarbij het vet weefsel. De onderzoekers hopen een manier te vinden om via de ILC2-cel- len overgewicht te bestrijden. Bron: Nature

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41