i Eetregels 66 Alexithymie heeft een erfelijke factor vooral vanuit de vaderlijke lijn 4 GEZOND VOEDING Frank van Berkum Miljoenen mensen be ginnen het nieuwe jaar met goede voorne mens. Afvallen en meer sporten staan steevast bo venaan de lijst. Maar het pro bleem is dat we door die vele dië ten en adviezen niet meer weten wie en wat moeten geloven. In de komende columns zal ik voor u het kaf van het koren scheiden wat betreft afVal-fabel- tjes en wat wetenschappelijk be wezen is. Afvallen is als autorijden tijdens het spitsuur. Van alle kanten komt het verkeer op je af en als je de verkeersregels niet toepast, maak je brokken. Zo is het ook met afvallen, want de hele dag worden we gecon fronteerd met dikmakende voe ding. Gezelligheid is synoniem met meer eten. Het vele eten dat beschikbaar is, is vaak ook nog eens heel goedkoop en bevat meer dikmakende ingrediënten dan vroeger. Verkeersregels maken het ver keer overzichtelijk en veilig, zo is het ook met eetregels. Graag wil ik in 2015 een aantal eetregels aan u voorstellen. Bijvoorbeeld over hoe vaak je moet eten op een dag. Het is een fabeltje dat mensen vijf a zes keer kleine beetjes moe ten eten om af te vallen. Onlangs toonde Amsterdamse onderzoe kers wederom aan dat meerdere kleine hapjes ongezonder zijn dan één grote maaltijd, je kunt dus beter drie keer per dag eten dan de hele dag kleine beetjes snaaien. Dus eetregel 1 luidt: 'Eet drie Gezelligheid is synoniem met meer eten maal daags en stop met snacken of snaaien'. Hoe zit het nou met dat ontbijt? Ie zou zeggen dat als je het ont bijt overslaat je beter afvalt. Maar anderen beweren juist dat de lij- ners die hun ontbijt overslaan in de loop van de dag gaan overcom penseren en zo zwaarder wor den. Op dit punt zitten de weten schappers elkaar al jaren in de ha ren. En ondanks al dat onder zoek, weten ze het nog steeds niet. Bij gebrek aan bewijs, mogen we teruggrijpen op een ervaringsfeit: mensen die onregelmatig eten of hun ontbijt overslaan, zijn vaker ongezond en hebben meer ge wichtsproblemen dan mensen die wel regelmatig ontbijten. We weten niet precies wat nu de kip of het ei is. Namelijk, leidt een goed ontbijt tot een betere ge zondheid of ontbijten gezondere mensen gewoon vaker? Ik wil niet nog vele jaren wach ten op het wetenschappelijke ant woord en stel daarom de tweede eetregel voor: begin de dag met een gezond en lekker ontbijt en eet daarna tot de lunch niets. De volgende keer vertel ik u hoe je met een gezonde lunch kunt af vallen. Op de begrafenis van zijn moeder zag ik geen verdriet. Hij huilde niet en toon de geen emotie. Al tijd als ik vraag: 'wat voel je nu?' blijft het stil. Onze relatie is kil en zakelijk. Hij kan niets met mij delen, zodat ik hem ook niet kan steunen. Dat geeft problemen in ons huwelijk", zegt Carla. Zij is getrouwd met Leo en meegegaan tij dens een sessie met de psychiater. Leo is in behandeling voor zijn alcoholverslaving en heeft ook alexithymie. Hij kan zijn gevoe lens moeilijk benoemen. Die twee dingen hangen soms met elkaar samen. Leo zou ook zomaar een patiënt van Hein de Haan, psychiater bij Tactus Verslavings zorg te Deventer, kunnen zijn. De Haan: „Mensen met deze karaktertrek hebben moeite met introspectie en de eigen zielen roerselen. Ze zijn vaak praktisch ingesteld, hebben een beperkte fantasie en dromen zelden." Volgens De Haan, net gepromoveerd op dit onderwerp waarover nog weinig bekend is, mag je het geen psychiatrische stoornis noemen, maar is het een persoonlijkheids kenmerk. Alexithymie staat ook niet in de DSM, de 'bijbel' van de psychiatrie. De term is overigens al in 1973 opgeëist door de Amerikaanse psychiater Peter Sifneos en betekent letterlijk 'geen woorden voor gevoelens'. Ongeveer 10 procent van de mensen zou eraan lijden, iets meer man nen dan vrouwen. Deze eigenschap is geen lichte vorm van autisme, benadrukt De Haan, hoewel er wel een overlap mee is. „Een belangrijk ver schil is dat alexithyme personen vaak wel kunnen begrijpen wat de ander zegt en de gedachtegang daarachter, maar de bijhoren de emotie moeilijk of niet kunnen door gronden. Zij zijn soms volledig emotieloos. Of ze hebben wel emoties, maar kunnen die dan geen plek geven, niet benoemen. Ze zijn bijvoorbeeld bang, boos of verdrie- Sommige mensen kunnen hun gevoelens niet goed benoemen. Zij hebben daar veel last van in de sociale omgang. „Het helpt om te zeggen dat iemand echt niet anders kan." tig en kunnen dat niet onder woorden brengen. Ze kunnen ook driftbuien heb ben zonder te weten waarom. Door al die gevoelens niet te kunnen delen met ande ren leiden ze vaak een armer sociaal le ven." Opvallend is dat een derde tot de helft van aan alcohol verslaafde mensen alexithym is, volgens de meest gebruikte vragenlijst daarvoor. Ook mensen met een depressie, eetstoornis, angststoornis of maagklachten en andere psychosomatische ziekten verto nen vaak alexithyme kenmerken. „Maar je mag het beslist niet omdraaien en zeggen dat alexithyme personen eerder een psy chosomatische stoornis kunnen krijgen of verslaafd worden. Daar is nog geen causaal verband tussen gevonden", zegt De Haan. Zo is er onder zijn verslaafde patiënten die tevens pijn in de bovenbuik hadden, geke ken of dat niet verklaard kon worden door de aanwezigheid van helicobacter pylori, de bacterie die leidt tot maagzweren. Dit bleek niet het geval. Maar de bovenbuik klachten waren wel sterk gerelateerd aan alexithymie. „Maar ook hier is het lastig om te beweren dat alexithymie een ver hoogde kans geeft op een maagzweer of an dere bovenbuikklachten. Dat verband kun je pas met meer zekerheid leggen als je de patiënten in de tijd volgt". Dat geldt ook voor verslaving. De Haan: „Wat je zou willen, is een groep mensen nemen en kijken wie er in het begin alexi thym is en of daaruit na verloop van tijd een verslaving kan ontstaan. Maar zo'n soort onderzoek is nog nooit gedaan". Desgevraagd kan hij zich wel voorstellen dat het voor mensen die niet goed met hun gevoelens kunnen omgaan aantrekkelijk is om naar verdovende middelen te grijpen. „Deze middelen dempen de gevoelens, waardoor ze zich minder ongemakkelijk voelen en zich minder hoeven af te zonde ren. Maar nogmaals, dat is geen goed onder bouwde theorie". De psychiater heeft gekeken of het persoon lijkheidskenmerk stabiel is of een tijdelijke toestand. „Uit mijn onderzoek blijkt dat het geen sterk stabiel persoonlijkheidsken merk is. Op het ene moment scoort de pa tiënt hoger op de alexithymie-vragenlijst dan op een ander moment, bijvoorbeeld een paar maanden later. Dat kan verklaard worden door tijdelijke invloeden. Iemand met een depressie, een ernstige ziekte of net een traumatische ervaring achter de rug, zoals misbruik, scoort meestal tijdelijk hoger dan iemand die dat niet heeft. Uit mijn onderzoek blijkt tevens dat alexithy mie een erfelijke factor heeft, vooral vanuit de vaderlijke lijn. Wanneer die het heeft, bestaat de kans dat zijn kinderen het ook krijgen." Er bestaan geen medicijnen die het pro bleem oplossen. Ook is er geen gerichte psychologische therapie. „De meeste alexit hyme personen komen niet voor alexithy mie in behandeling, maar voor andere psy chische klachten. Bovendien moet je geen therapie geven om dat gevoelsleven bloot te leggen, want dat lijkt volstrekt niet effec tief bij alexithymie." Daarom is het handig als de partner of een van de kinderen aanwezig is bij de sessies, vertelt De Haan. „Dan leg ik uit hoe het in elkaar zit. En dat het geen zin heeft om die persoon op dat gebied proberen te verande ren. Het verwachtingspatroon van de fami lie of partner moet worden bijgesteld, zo dat er niet constant gedoe en ergernis ont staat over hetzelfde emotiebeperkte ge drag. Het verontschuldigt ook een beetje de patiënt, van wie de partner meent dat hij het niet goed doet. Het helpt om te zeg gen dat hij niet anders kan. Sorry, maar zonder benen kun je nu eenmaal niet lo pen. Het is als iemand met een laag Iff toch koste wat kost naar het gymnasium willen sturen. De kans van slagen is dan erg klein. Het gaat vooral om begrijpen en leren accepteren van de situatie." Dr. Frank van Berkum is internist. Geen woorden voor gevoelens door Peter de jaeger foto Tom van Dijke Hein de Haan, psychiater reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40