Advies: niet harder dan 20 op fietspad Geen mrtibioticakuur' 'Ik was er dy vanrvM jjtjfih rvci m 66 Het raakt je heel diep van binnen, hoe ongeneeslijk ziek een patiënt ook is IN HET NIEUWS 3 'Ik wil dood. U moet mij hel pen.' Dat horen artsen gere geld, zegt Sander de Hosson. ASSEN - Euthanasie hoort erbij, realiseerde Sander de Hosson (37) zich al tijdens zijn opleiding tot arts. Nu hij zelf drie jaar longarts is in Assen en twee euthanasie gevallen verder, denkt hij daar niet anders over. „Ik loop er niet voor weg, maar ik vind het wel hartstikke moeilijk." Bang dat dat 'soft' klinkt, is hij niet. Volgens de jonge arts zijn zeker niet alle dokters in staat openlijk over hun werk te praten. „Niet voor niets zijn er veel burn-outs onder artsen." Hij wil zelf dat dokters van hun hart geen moordkuil maken. „Dat zit tegenwoordig ook wel beter in de opleiding. En ik bespreek een aantal keer per jaar met collega's wat er speelt. Euthanasie komt dan ook zeker aan de orde." Hij voerde twee keer euthanasie uit in het ziekenhuis bij patiën ten. „Een paar maanden voordat ze anders dood waren gegaan. Je eerste reactie als een patiënt het vraagt, is toch: oh jee... Het blijft ontzettend moeilijk. Ik heb er niet van geslapen, maar ik stond er achter. We kunnen pijn en be nauwdheid vaak goed bestrijden, maar niet altijd. Bovendien wil len sommige mensen niet afwach ten hoe het einde eruitziet." Dat betekent niet dat iedere pa tiënt zomaar een euthanasiever klaring op tafel kan gooien. „Het gaat niet om een kuurtje antibioti ca. Het is heel heftig als je iemand een dodelijke vloeistof inspuit, ook al weet je dat hij sowieso aan zijn aandoening zou zijn gestor ven. Daar moet een patiënt zich ook van bewust zijn. Dus is het aan de arts om zich in die zin ook kwetsbaar op te stellen." MELDINGEN EUTHANASIE 2008 2.331 2009 2.636 2010 3.136 2011 3.695 2012 4.188 2013 4.829 De invoering van een maximum snelheid om de veiligheid te ver groten, staat in een advies over de komst van de speed pedelec, een elektrisch ondersteunde fiets die tot 45 kilometer per uur kan. Het Fietsberaad is een kenniscentrum van de gezamenlijke overheden en is verbonden aan het CROW, een belangrijk adviesorgaan. Volgens programmamanager Otto van Boggelen is invoering van een maximum van 20 of 30 kilo meter op fietspaden in de be bouwde kom niet vreemd. „Verge lijk het met een 30-kilometerzone voor auto's. Een Porsche kan har der, maar mag dat daar ook niet." De Fietsersbond is niet gelukkig met het advies. „Zonder goede handhaving heb je er weinig aan", zegt woordvoerster Arien de Jong. „Als je het toch wilt invoeren, pleiten wij voor een maximum van 30 kilometer per uur." De bond geeft de voorkeur aan een vrijwillige keuze tussen fietspad of rijbaan. Voor de speed pedelec is volgens de bond geen plaats op het fietspad. Het pleidooi voor een maximum snelheid op het fietspad werd eer der al gehouden door de Stichting Scooterbelang. Dat was een reac tie op plannen van Amsterdam om scooters naar de rijbaan te ver bannen. Voor het voorjaar moet er een standpunt van de minister zijn over de speed pedelec en het ge bruik van het fietspad. Volgens Bollen zijn er dan ook geen 'makkelijke' casussen. Maar het wordt de laatste jaren wel in gewikkelder, ziet hij nu als SCEN-arts, de dokter die als twee de arts een euthanasieverzoek moet beoordelen: „Ontwikkelin gen in de geneeskunde zorgen er voor dat we langer leven. Maar dat betekent niet dat dat ook al tijd prettig is." Bollen herinnert zich een vrouw van 96. „Nog op de hometrainer en aan het puzzelen. Totdat ze bin nen een paar maanden haar condi tie en zicht verloor. Ze kon niets meer dan zitten en wachten. Dat had medisch gezien nog een paar jaar kunnen duren, maar ze wilde het zo niet meer. Is dat uitzicht loos lijden? Ja, vindt de een, de an der niet." Hij zag collega's die uitgesproken voorstanders zijn, 'ja' zeggen en uiteindelijk toch 'nee' doen. „Be ter is het meteen met twee huis artsen naar de patiënt te gaan. Dat gebeurt steeds vaker. Dat geeft steun, zeker bij jonge artsen." ALMERE - Frans Bollen (66) was 33 jaar huisarts in Almere. De eer ste keer dat hij euthanasie pleeg de, was hij er 'letterlijk ziek van'. Daarna volgden nog twintig geval len. „Het raakt je heel diep van binnen, hoe ongeneeslijk ziek een patiënt ook is." Want de patiënt is mondiger, zegt Bollen. „Dokter: u moet maar ko men, is de houding steeds vaker. Daar moet de arts mee om leren gaan in zijn opleiding. Daar valt nog een wereld te winnen." Het gesprek met de patiënt aan gaan, blijft moeilijk. „Maar als je het einde 'afscheid' noemt in plaats van de 'dood', praat dat al makkelijker, ook met de familie die vaak veel moeite met de situatie heeft." 10 dagen rondreis Ierland Westkust Ierland en Connemara 12 dagen Rondreis Kroatië/ Dalmatische kust 10 dagen Schotland Loch Lomond/ Schotse Hooglanden 15 dagen Byzantijnse rondreis 15 dagen rondreis Spanje - Portugal/ Costa de la Luz en Algarve DINSDAG 6 JANUARI 2015 door Paul Bots I foto Siese Veenstra/HH Totaal aantal meldingen van euthanasie en hulp bij zelfdoding per jaar infographic JD/DPd I bron RTE EDE - Er moet in de bebouwde kom een maximumsnelheid komen op fietspaden. Tweewielers die harder dan 20 of 25 kilometer per uur rij den, moeten kiezen om óf gas te rug te nemen, óf naar de gewone rijbaan te verkassen. Dat adviseren het Fietsberaad en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan het ministerie van Infrastructuur. Het Fietsberaad en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten willen een maxi mumsnelheid op fietspaden Frans Bollen voerde twintig keer euthanasie uit, maar routine werd het nooit. Frans Bollen foto Bert Spiertz/HH na afloop euthanasie v.a. slechts v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertre 13 april/4, 25 n Vertrekdata: mei/15 juni/etc. fij Brochure en (0318) 58 09 58 3 boekingen: Www.bolderman.nl 1-I Li/abt C£JJ/l/ürï£ÜEJ3 Vertrekdata: 20 april/4,18 mei1,15,29 junietc. Vertrekdata: 13, 20, 27 april 4,11,18,25 mei 1, 8,15, 22, 29 juni/etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 4,18 mei 1,15, 29 juni etc. Vertrekdata: 13 april /II mei8 junietc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3