Oefenen, oefenen Weetjes 1 Verloskundigen GEZOND 3 1 3:00 1 4:00 De logopedie helpt niet, als er niet wordt geoefend. Bij kleine kinderen is het dan ook goed om ze regelmatig voor te lezen, samen spelle tjes te doen en liedjes te zin gen. Hierdoor leren de kinde ren op een leuke manier hoe ze taal moeten toepassen. Als ouder stimuleer je de taalontwikkeling van je kind als je het rustig laat praten en ook zelf de tijd neemt om te luisteren en te antwoor den. Maakt het kind veel fou ten tijdens het praten? Her haal dan wat je kind zegt, maar dan op de juiste ma nier. Als het kind bijvoor beeld zegt: 'toel', reageer dan met 'ja, dat is een ssstoel in derdaad!' Zo leert het kind hoe het moet, zonder dat hij of zij het gevoel krijgt dat het iets fout zei. Zo blijft het praten leuk en dat is essen tieel voor een goede taalont wikkeling. Iedereen heeft recht op logo pedie. Daarom valt dit onder het basispakket in Neder land. Volwassenen moeten rekening houden met een ei gen risico. Mocht je willen langsgaan bij de logopedist, breng dan eerst een bezoekje aan de huisarts. Deze kan u een verwijzing geven. Onder logopedie valt ook het trai nen van de mondspieren. Als bijvoorbeeld na een ver lamming eten en drinken een probleem is geworden, kan de logopedist hulp bie den. Verder kan de logope dist ook een bezoek brengen aan de school van het kind dat onder behandeling is. Zo kan deze een beter beeld schetsen van het probleem. Wouter daarom een verhaaltje vertellen om te kijken of de snelheid al is afgenomen. Ook leert ze Wouter langzamer praten met behulp van pictogrammen. Aan de hand van plaatjes moet hij zinnen maken, waar door hij eerst moet nadenken voordat hij er een woord uitfloept. Net na de middag komt de tienjarige Jelto de praktijk binnen wandelen. Hij heeft knobbeltjes op zijn stembanden die zorgen voor pijn in zijn keel. Net zoals alle andere cliënten van Aniek is Jelto doorverwezen door de huisarts naar de logopedist. Jelto volgt al een half jaar logopedie en de knob beltjes op zijn stembanden zijn hierdoor minder groot geworden. De jongen leert om met lucht vanuit zijn buik te praten waardoor hij zijn stembanden minder be last. Dit oefent hij vooral met zoem klanken en ademhalingsoefeningen. Ook wordt er gebruik gemaakt van de 'Lax Vox' methode, hierbij moet Jelto door een dik rietje in een flesje met water blazen. Door de methode werkt Jelto met meer spieren die adem steun geven. Hierdoor is praten makkelijker en gebeurt dit zonder te forceren. Deze me thode wordt sinds kort toegepast in de logo- pedie en is zeer effectief is bij stemcliënten. De moeder van Jelto is ook aanwezig in de behandelkamer en kijkt goed naar Anieks aanwijzingen. „Het is belangrijk om goed contact te hebben met de ouders van de kin deren. Een half uurtje logopedie per week kan natuurlijk niet voor verandering zor gen. De ouders moeten echt aan de slag met de kinderen. Ik geef de ouders en de kinde ren de tools om te oefenen. Uiteindelijk is het aan de ouders en kinderen zelf, wat ze hier mee doen", vertelt de logopediste. Om 14 uur komt mevrouw Baert (74) bij Aniek op bezoek. Zij heeft gehoorklachten en komt bij Aniek om te leren liplezen. Me vrouw Baert moet de klanken raden die Aniek met haar mond nabootst. Ze heeft het al aardig onder de knie en daar is ze blij om. „In ruimtes waar veel geluid is kan ik men sen nauwelijks nog verstaan. Het is dan fijn als ik toch een gesprek kan aangaan met be hulp van liplezen. Al moet ik af en toe wel vragen of de gesprekspartner iets langzamer wil praten", zegt mevrouw Baert. Volgende week in De Prak tijk, lopen we mee met de verloskundigen van zieken huis ZorgSaam in Terneu- zen. We nemen een kijkje achter de schermen op de af deling verloskunde en kijken hoe de werkdag van deze da mes eruit ziet. Heeft u een vraag aan de verloskundige? Stuur een brief naar deze krant, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Mailen kan ook via: gezond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'De Praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edities van De Praktijk te staan. DINSDAG 6 JANUARI 2015 F= Aniek Perdaen laat met behulp een ballon aan Haley zien hoe ze de f-klant moet maken. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39