vitaal i 66 Ik heb geen pilletje of drankje dat alles oplost. Een gehoorapparaat kan wel helpen Dinsdag 6 januari 2015 Gouden strotje door de logopedist PAGINA 2 EN 3 De moeder van Hanneke van den Berg ging steeds slechter horen. Tijd dus voor een gehoortest. Het begon heel geleidelijk. Mijn moeder Inge (8o) vroeg weieens aan mij of ik een zinnetje wilde herha len. Daarna gebeurde het steeds vaker dat ik aan de te lefoon nog bezig was iets te vertellen en zij dat niet meer leek te horen. Ze praatte er gewoon doorheen. Niet ex pres of om onbeleefd te zijn: ze hoorde het gewoon niet meer. Maar een gehoorappa raat? Dat had ze toch zeker nog lang niet nodig? „Dat gebeurt vaak", zegt Tom Pels, audi- cien bij hoorwinkel Schoonenberg. „Het ge- hoorverlies gaat bij oudere mensen zo gelei delijk dat ze eraan gewend raken. Als ze aan het einde van een zin een deel niet meer horen, vullen hun hersenen de ont brekende woorden aan. Hersenen zoeken naar logica. Zeker ouderen hebben zo'n enorme bibliotheek aan woorden opgesla gen, dat de hersenen moeiteloos uit die voorraad kunnen plukken. Maar het wordt moeilijker als iemand meerdere zinnen achter elkaar zegt. Als de hersenen nog op zoek zijn naar dat ene woord in de eerste zin die de oren gemist hebben, is de volgen de zin door iemand allang uitgesproken. Dan houden ze het niet meer bij en missen ze bepaalde delen van een gesprek." Mijn moeder moet er dus maar aan gelo ven: de gehoortest. Ze vindt het spannend. Het zal toch wel meevallen? „Ik heb hier een knopje. Dat krijgt u in uw hand. Bij ie dere piep die u hoort, moet u daarop druk ken. Het gepiep begint luid, daarna zet ik het steeds zachter", zegt Pels. Op mijn moe ders gezicht is opperste concentratie te zien. Dit wil ze graag goed doen. De op luchting is groot als de test voorbij is. „Soms was het wel moeilijk te horen, hoor. Misschien heb ik er wel eentje overgesla gen", klinkt het wat onzeker. „Dat geeft niets", zegt Pels. „Ik heb elk toon meer maals op dezelfde sterkte laten horen. Dus als u er eentje niet gehoord heeft, is dat niet erg." Dan komt toch de schok. „Uw linkeroor heeft een gehoorverlies van gemiddeld 47 decibel en bij uw rechteroor is het zelfs 72 decibel." Uit de test blijkt dat ze de lage to nen nog vrij goed kan horen. Het zijn voor al de hoge tonen die verloren gaan. „Dat be tekent dat u de geluiden in het algemeen nog prima kunt horen. Het zijn vooral de nuances, de details die u kwijtraakt." Gehoorverlies door ouderdom is nooit hele maal te compenseren. „Ik heb geen pilletje of drankje dat alles oplost. Een hoorappa- raat kan er wel voor zorgen dat het gehoor weer een heel stuk beter wordt. Het is te genwoordig een echte minicomputer die je kunt programmeren. We kunnen dus pre cies instellen welke soort geluiden u niet goed meer kunt horen. De andere geluiden worden daar dan uitgefilterd." Maar een hoorapparaat aan twee oren? Dat gaat toch veel geld kosten? „Op zich valt dat wel mee", verzekert Pels. „Elke zorgver zekeraar is bij wet verplicht om 75 procent van de kosten te vergoeden als het gehoor verlies 35 decibel of meer is. Bij uw linker oor zit u al over die norm en op uw rechter oor bent u daar zelfs al dik boven." Hoorapparaten zijn in vijf categorieën ver deeld. Pels: „Gemiddeld kosten ze tussen de 500 en 1.200 euro, afhankelijk van de ca tegorie. Om te bepalen in welke categorie u een hoortoestel vergoed mag krijgen, heb ben de zorgverzekeraars een vragenlijst ontwikkeld die de slechthorende vooraf moet beantwoorden." Aangezien er een groot verschil is in ge hoorverlies van beide oren, vindt Pels het belangrijk dat mijn moeder toch even langs de kno-arts gaat. Hij ziet mijn moe der schrikken. „Heb ik wat ernstigs dan?" „Nee, dat hoeft helemaal niet. Maar voor dat we verder gaan, wil ik graag even dat een arts bekijkt waar dat aan ligt." En dan? „Ik verkoop natuurlijk hoortoestel- len, maar probeer wel een eerlijk advies te geven. Als u besluit om terug te komen, mag u de toestellen een paar maanden pro beren. We stellen ze in en u komt dan nog drie keer terug om die instelling steeds iets meer aan te passen", aldus Pels. „U bent al zolang gewend niet meer alles te horen, dat zo'n verandering behoorlijk ingrijpend kan zijn. Daarom nemen we kleine stapjes tegelijk. U zult zien dat er een wereld voor u opengaat." Gezond Zo slecht hoor ik toch niet? door Hanneke van den Berg Tom Pels, audicien reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37