66 Wat in de 66 Bepaalde 66 Je ziet dat steeds meer waardevolle zaken die vroeger op papier stonden, digitaal worden 28 ZEELAND BANKKLUISJES Het kan nog steeds, een kluisje huren bij de bank. Maar de animo neemt af, zowel bij de huurders als bij de verhuurders. Zonder er al te veel ruchtbaarheid aan te geven, bouwen veel banken het aantal kluizen af. Of stoppen helemaal met deze service. bankkluis ligt is privé. De bank oefent geen controle uit voorwerpen, zoals wapens, mogen niet in de kluis bewaard worden at was nog eens nieuws, waar het Duitse financiële e-zine MMNews.de begin dit jaar mee kwam: EU will Schliefifacher knac- ken. Ofwel: 'Brussel' wilde huurders van bankkluisjes dwingen de inhoud te tonen. Met geweld, zelfs. Dit in de strijd tegen belastingontduiking. „Wie niets te verbergen heeft, hoeft nergens bang voor te zijn", citeerde MMNews Europees commissaris Olli Rehn. In Nederland werd het artikel overgeno men door onder meer Beurs.com, dat zich echter al snel haastte eraan toe te voegen: 'Let op! Dit artikel verscheen eerst op het Duitse MMNews op 1 APRIL!!' Het was een grap. En een geslaagde. Voor zo'n 50 tot 500 euro per jaar (af hankelijk van de grootte) huur je een kluisje bij de bank. De grootste kluislo- ketten worden 'kofferkluizen' ge noemd, omdat er inderdaad een koffer in past. Er zijn kluizen met een hand matige vergrendeling en met een elek tronische. Sommige worden, heel ouderwets en romantisch, met een sleu tel geopend. Andere, heel modern, met een pasje. Wat er in de kluisjes zit, weet alleen de huurder. Dat blijft zo. „Wij hebben als ING geen toegang tot de kluis en weten dus ook niet wat voor soort zaken klan ten erin bewaren", laat woordvoerder Jeroen Baardemans van ING weten. Toch is er wel een slag te slaan naar de inhoud van de 1027 ING-bankkluisjes die er in Zeeland zijn. Waardevol fami liebezit, zoals juwelen of dat oude hor loge van opa. Muntenverzamelingen, kostbare postzegels of bodemvondsten. Datadragers met belangrijke gegevens, documenten en belangrijke contracten. En natuurlijk contant geld dat men om wat voor reden dan ook (sic) niet op een spaarrekening wil zetten of beleg gen. Niet alles mag er in. Jeroen Baardemans van de ING: „Uiteraard staat in de voor waarden beschreven dat bepaalde voor werpen zoals bijvoorbeeld wapens, niet in de kluis mogen worden bewaard." Ook ontplofbare, ontbrandbare of an derszins gevaarlijke en/of schadelijke stoffen mogen niet in de kluis. Nie mand die controleert of niet tóch een handzaam revolvertje in de kluis ligt, of een onsje coke. Niemand die ooit te weten komt of er compromitterende fo to's in liggen waarmee iemand gechan teerd wordt. Niet voor niets figureren kluissleutels vaak in thrillers. Rondom kluisjes hangt een waas van geheimzinnigheid. De inhoud is óf zeer waardevol, óf con troversieel - of misschien wel verboden bezit, al mag dat officieel dan niet. „Wat er in ligt is privé. De bank oefent geen controle uit", bevestigt commer cieel directeur John Anthonise van de Rabobank Walcheren/Noord-Beveland. Het roept de vraag op hoe de inhoud van een kluis verze kerd kan worden. Iedereen kan wel beweren dat er voor een ton aan juwelen uit de kluis ver dwenen is, maar hoe bewijs je dat die er ooit in lagen? Sommige banken bie den een verzekering voor de kluis- inhoud. Zo niet, dan kan men proberen een externe verzekering af te sluiten. Veel verzekeraars rekenen kluisinhoud echter tot de 'onverzekerbare risico's'. Vanwege het coöperatieve karakter van de Rabobank varen de verschillende re gio's hun eigen koers. Caro Dehulsters, directeur particulieren bij de Rabobank Zeeuws-Vlaanderen, laat weten dat in Hulst sinds 2006 geen kluisjes meer worden verhuurd. Een peiling onder klanten gaf aan dat er steeds minder be hoefte is aan bankkluisjes. „Belangrijke papieren zoals een testament kun je net zo goed thuis in een brandvrije kluis bewaren." In Terneuzen zijn de kluisjes recentelijk 'uitgefaseerd' (afge bouwd). „We hebben ze nu alleen nog in Sluis." Een heel andere beweging is te zien bij de Rabobank Oosterschelde (circa twee duizend kluisjes) „Begin dit jaar is ons nieuwe kantoor geopend aan de Living- stoneweg in Goes. Daar hebben we vol- ledig automatische kluisjes gereali seerd", laat directeur Jos van Esbroeck weten. „Een aantal van onze klanten heeft duidelijk behoefte aan dit pro duct. Ze kunnen er van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur, en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur, in- en uitlopen. Er hoeft geen employee mee, ze kunnen zelf over de kluisjes be schikken." Toch bevestigt ook Van Es broeck de dalende trend in het gebruik van kluisjes. „Wat je ziet is dat steeds meer waardevolle zaken die vroeger op papier stonden, digitaal worden", geeft hij als verklaring. Minder locaties: ook dat is een trend. Beveiliging van bankkluizen is niet niks. Vanwege aangescherpte veiligheid seisen heeft de Rabobank Walcheren er dit jaar voor gekozen te stoppen met Vlissingen en de kluisloketten op één locatie op Walcheren te concentreren. Klanten van de Rabobank in Vlissingen kregen dit jaar een brief waarin werd medegedeeld dat de kluisjes naar Mid delburg verhuizen. Wie dat wilde, kon een thuiskluisje krijgen. „Er zijn men sen die daarvoor kozen, vanwege het ge mak. En er zijn mensen die toch nog al tijd liever een kluis in een bank heb ben", verklaart directeur John Anthoni se. Elders in Zeeland zijn Raboban- ken met kluisloketten gestopt. Is dat ook het voornemen op Walcheren? „Dat is nou het grappige van deze organisatie", merkt Anthonise op. „Wij hebben gekozen voor uitbreiding. Want er is nog steeds behoefte aan en wij willen geen 'nee' verkopen." Hoeveel het er in Middelburg zijn, wil Anthonise om veiligheidsredenen niet kwijt. „In elk geval ruim voldoende. Er kunnen nog klanten bij." Dat de klanten wat verder moeten rei zen om bij hun kluisje te komen, is meestal niet zo'n probleem. Er zijn klanten die zich elke week met hun kluis terugtrekken. Maar de meeste ko men één, hoogstens twee ker per jaar langs. Soms kijkt er tien jaar lang niemand om naar het kluisje. En soms komt er nooit meer iemand. In dat soort geval len is de bank gerechtigd zo'n kluis te openen en de inhoud in beslag te ne men, in ruil voor gederfde inkomsten. Het gebeurt, maar niet vaak, laten de banken weten. En dan... dan mag het kluisje open. Wat er in zit, weet John Anthonise, Rabobank Jeroen Baardemans, INC door Ondine van der Vleuten Jos van Esbroeck, Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28